SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy krytykują projekt wyborczy PiS. „Szkodliwy dla wolności prasy”

PiS w swoim programie wyborczym zapowiedział ustawowe uregulowanie zawodu dziennikarza, które zakładałoby m.in. utworzenie samorządu dziennikarskiego, który "dbałby o standardy etyczne i zawodowe". Zarząd Izby Wydawców Prasy zwraca uwagę, że to mogłoby być "szkodliwe dla wolności prasy i samego zawodu dziennikarskiego, tworzyć obszary wykluczenia i generować konflikty w naszym różnorodnym środowisku".

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, prezes IWP - fot. polsatArticle

W opublikowanym przez Prawo i Sprawiedliwość programie wyborczym pojawiły się kwestie dotyczące mediów i dziennikarzy. Jak dotąd, największe kontrowersje wzbudził zapis, który zakłada, że "ze względu na odpowiedzialność i szczególne zaufanie, jakim cieszy się profesja dziennikarza, należałoby również stworzyć zupełnie odrębną ustawę regulującą status zawodu (ustawa o statusie zawodowym dziennikarza)". Miałaby ona wprowadzić rozwiązania podobne do tych, jakie mają inne zawody zaufania publicznego, np. prawnicy lub lekarze.

"Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa" - napisało PiS w swoim programie wyborczym. Ugrupowanie wspomniało również, że w takiej sytuacji możliwa byłaby likwidacja art. 212 Kodeksu karnego, bo "powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny".

Zastrzeżono jednak, że "ustawa nie będzie jednak w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza".

IWP: szkodliwe dla wolności prasy i zawodu

Teraz stanowisko w odniesieniu do propozycji programowych PiS zajął zarząd Izby Wydawców Prasy, który wydał w tej sprawie oświadczenie. Jak przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, "z niepokojem przyjął informację, że Prawo i Sprawiedliwość w swoim oficjalnym programie rozważa uchwalenie ustawy regulującej status zawodu dziennikarza". - Zdaniem rządzącej partii, głównym celem takiej regulacji byłoby „utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa” - przypomina zarząd Izby.

Jednocześnie zwraca uwagę, że takie rozwiązanie jest "sprzeczne z przyjętym w Polsce modelem wolności mediów". - Już u początków odrodzonej polskiej demokracji, powszechnie przyjęto zasadę otwartego dostępu do zawodu dziennikarskiego jako gwarancję wolności sumienia, słowa i prasy. Jednocześnie konstytucyjna wolność zrzeszania się dała szeroką przestrzeń dla samoorganizacji środowiska dziennikarskiego. Dzięki niej mamy dziś w Polsce stowarzyszenia dziennikarskie i organizacje wydawców. Organizacje te przyjęły własne, ale odwołujące się do podobnych wartości kodeksy etyki i dobrych praktyk oraz standardy profesjonalnego dziennikarstwa - podkreśla Izba Wydawców Prasy.

Dodaje, że obowiązujące w Polsce prawo prasowe definiuje status dziennikarza i redakcji, dając też szeroką gamę instrumentów egzekwowania etyki dziennikarskiej i kwalifikowania do zawodu oraz zapewniając równowagę wolności słowa i odpowiedzialności dziennikarzy i redakcji. - Zdaniem Zarządu IWP uchwalenie nowej regulacji wprowadzającej obowiązkowy samorząd mogłoby być szkodliwe dla wolności prasy i samego zawodu dziennikarskiego, tworzyć obszary wykluczenia i generować konflikty w naszym różnorodnym środowisku - podsumowała stanowczo Izba Wydawców Prasy.

Środowisko podzielone w ocenie

Propozycja PiS, dotycząca regulacji zawodu dziennikarza była ostro krytykowana przez większość dziennikarzy w mediach społecznościowych.

Pozytywnie wypowiedział się o niej Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, który stwierdził, że "dyskusja nad powołaniem samorządu jest potrzebna",  a dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP Jolanta Hajdasz oceniła, że "to dobry pomysł, wymaga głębokiego zastanowienia i przygotowania, żeby go wprowadzić w życie".

Z kolei bardzo negatywnie oceniło te zapowiedzi Towarzystwo Dziennikarskie, które stwierdziło, że "plany PiS to śmierć niezależnego dziennikarstwa w Polsce". Prezydium Stowarzyszenia Dziennikarzy RP uważa, że "nie ma potrzeby tworzenia organu regulującego przynależność do zawodu, który z natury rzeczy pozostaje otwarty".

Natomiast przedstawiciele Ministerstwa Kultury zapewnili, że „dostęp do zawodu dziennikarza będzie zawsze otwarty”.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. PiS jest zdecydowanym liderem w sondażach wyborczych, które dają tej partii zazwyczaj ok. 40 proc. poparcia. To może wystarczyć do samodzielnego rządzenia krajem przez kolejne cztery lata.

Dołącz do dyskusji: Wydawcy krytykują projekt wyborczy PiS. „Szkodliwy dla wolności prasy”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek
Ciekawe jak Wysublimowany Intelektualista (albo na takiego pozujący) wytłumaczy w tym kontekście istnienie przymusowego samorządu prawniczego, lekarskiego, etc, który reguluje dostęp do zawodu i to pod nadzorem ministrów.

Błąd prawnika, tak samo jak fałszywy artykuł dziennikarza może np. załamać kurs spółki giełdowej i tysiąc ludzi idzie na bruk. I co, zamieści sprostowanie?
odpowiedź
User
Tru
A ten to nie z tej redakcji której właściciel jeździł do tuskowego mynystra pokazywać co jego dziennikarze piszą i że nie chciał i żeby czasem władca się nie obraził na niego? Czy ja mam słabą pamięć?
odpowiedź
User
Marek
Gość mija się z prawdą, środowisko wydawców to nie grupka skupiona w Izbie Wydawców Prasy. Jakoś gość "reprezentujący" wydawców nie zapobiegł katastrofie Ruchu trzeba było umorzyć 85% długu.
odpowiedź