SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy tygodników opinii: koszty rosną mocno. „Gazeta Polska” podniosła cenę przy zmianie papieru na lepszy

Wzrost kosztów wydawania tytułów papierowych przy spadkach ich sprzedaży i wpływów reklamowych powoduje, że presja na podnoszenie ceny jest coraz wyższa - komentują dla Wirtualnamedia.pl przedstawiciele „Sieci”, „Newsweek Polska” i „Gazety Polskiej”. Ten ostatni tytuł podrożał niedawno, zmieniając papier z gazetowego na magazynowy.

„Polityka” od najbliższego numeru będzie kosztować 7,90 zł, o złotówkę więcej niż poprzednio. Zapowiadając tę podwyżkę, redakcja tygodnika podkreśliła m.in., że wzrosły koszty papieru, dystrybucji kioskowej i obsługi pocztowej prenumeraty.

Podobnie sytuację rynkową opisują przedstawiciele innych tygodników opinii pytani przez Wirtualnemedia.pl. - Również dostrzegamy wzrost kosztów, na bieżąco analizujemy koszty produkcji oraz sytuację na rynku dystrybucyjnym, reklamowym i czytelniczym - mówi Marcin Biegluk, dyrektor generalny portfolio prasowego Grupy Onet-RAS Polska, wydawcy „Newsweek Polska”. - Inflacja na rynku wydawniczym jest dużo większa niż w całej gospodarce, więc rzeczywiście ceny rosną mocno - dodaje Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii (wydającej „Sieci”), przyznaje, że podwyższenie ceny tygodnika było już kilka razy dyskutowane przez zarząd firmy. - Dlatego że parametry pogarszają się dla wszystkich tytułów w segmencie tygodników opinii. Spadki sprzedaży dla wszystkich są dotkliwe. Wydaje mi się, że podniesienie ceny jest nieuniknione - komentuje Karnowski.

- My we Fratrii zdajemy sobie sprawę z tego trendu już od kilku lat. Tygodniki w dotychczasowym modelu są nie do utrzymania - muszą być robione taniej, a ich struktury wydawnicze muszą rozwijać inne produkty - uważa Michał Karnowski. - Dlatego mocno stawiamy na wPolityce.pl i Telewizję wPolsce, uważamy, że w takim towarzystwie tygodnik ma większe szanse na przetrwanie. Ale na tym rynku naprawdę nikomu nie będzie łatwo - prognozuje.

Z kolei „Gazeta Polska” znacząco podniosła cenę egzemplarzową - z 4,50 do 5,90 zł - miesiąc temu. - Wiąże się to ze zmianą papieru na lepszy, magazynowy. Większość czytelników wolała papier wyższej jakości przy wyższej cenie - tłumaczy Tomasz Sakiewicz.

Inni wydawcy nie zdradzają, czy rozważają podwyżkę cen swoich tytułów. - Naszą politykę cenową kształtujemy niezależnie od decyzji naszych konkurentów - stwierdza Marcin Biegluk. - Na ten moment cena egzemplarzowa tygodnika „Wprost" pozostaje bez zmian - przekazała nam Alicja Pater z PMPG Polskie Media.

Miesiąc temu „Tygodnik Powszechny” podniósł cenę swojej krajowej prenumeraty nawet o kilkadziesiąt złotych, uzasadniając to 60-procentową podwyżką cen wysyłki realizowanej przez Pocztę Polską.

Obecnie „Gość Niedzielny” i „Tygodnik Angora” kosztują po 5 zł, a „Newsweek Polska”, „Sieci”, „Do Rzeczy” i „Wprost” - po 6,90 zł, „Tygodnik Powszechny” - 7,90 zł, a „Gazeta Polska” - 5,90 zł.

Dołącz do dyskusji: Wydawcy tygodników opinii: koszty rosną mocno. „Gazeta Polska” podniosła cenę przy zmianie papieru na lepszy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RE
Drukują tyle nakładu, że i tak ponad połowa tego lepszego papieru jest co tydzień wywalana na makulaturę.
odpowiedź
User
Siemieciowa prasa.
Wniosek? Jeśli będziecie pisać na tym poziomie to i najlepszy papier nie pomoże.

Przed wprowadzenia pay wallów twierdzili, że bezpłatna dostępności ich pracy w internecie powołuje spadek jakości dziennikarstwa. Gdy content stał się płatny, jakość pozostała bez zmian...
Jaki to wszystko ma sens?

Teraz człowiek ma poczucie wyrzucenia pieniędzy w błoto, wcześniej miał tylko poczucie straconego czasu.

Jeśli nic się nie zmieni, będziecie się po prostu zwinąć.

Moze i dobrze.
odpowiedź
User
Analityk
A jaką wiarygodność mają dzienniki w Teoretycznym Kraju ?
odpowiedź