SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wykładowcy UAM protestują przeciw nagrodzie rektora dla Adama Michnika. „Przyczynił się do braku lustracji”

Część kadry naukowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu sprzeciwia się przyznaniu przez rektora uczelni medalu „Alumno bene merenti” Adamowi Michnikowi, redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej”.

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej"; fot. PAP/Tomasz GzellArticle

Medal „Alumno bene merenti” został przyznany Adamowi Michnikowi przez rektora UAM jako „wyraz uznania środowiska akademickiego za działalność opozycyjną laureata oraz jego niestrudzone zaangażowanie w proces przemian demokratycznych w Polsce, w tym w rozwój wolnej prasy”. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odebrał wyróżnienie pod koniec października.

Z takim uhonorowaniem Michnika nie zgadza się część pracowników naukowych uczelni, m.in. osoby związane z Akademickim Klubem Obywatelskim im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jego członek prof. Wiesław Z. Antkowiak w liście otwartym do rektora uniwersytetu wyraził votum separatum od decyzji o medalu dla szefa „GW”.

- Zgodnie z tradycją, Uniwersytet winien być kuźnią krzewienia wiedzy i jej pomnażania, a sprawy polityczne i ideologiczne winny być obiektem badań i dyskusji, lecz nigdy nie powinny wpływać na decyzje władz uniwersyteckich. Uniwersytet nie powinien angażować się w popieranie którejkolwiek z opcji politycznych, a tym bardziej w tak zdecydowany sposób i w tak kontrowersyjnej sprawie. Nie sprzyja to przekonaniu o misji uniwersytetów oczekiwanej przez społeczeństwo - uzasadnia Antkowiak.

Negatywnie ocenia też postawę Adama Michnika wobec środowisk postkomunistycznych po przemianach ustrojowych. - Kiedy w PRL-owskiej przeszłości podpisywałem protest przeciwko uwięzieniu (z przyczyn politycznych) Adama Michnika (w tym samym czasie także Jacka Kuronia), nie zdawałem sobie sprawy, że stanowił on (i wielu innych) opozycję skierowaną nie przeciwko totalitarnemu ustrojowi, a przeciw grupie osób trzymających wówczas władzę. Zmiana obsady stanowisk rządowych na zwolenników gen. W. Jaruzelskiego i Cz. Kiszczaka spowodowała widoczną zmianę charakteru stosunków pomiędzy tego rodzaju opozycją a rządzącymi na „przyjacielskie”, ujawniając w ten sposób rzeczywistą wartość takiej opozycji dla spraw niepodległościowych. Niestety brak lustracji w najważniejszych instytucjach państwowych w Polsce, (w tym także na wyższych uczelniach) spowodował, że po transformacji ustrojowej powstały warunki dla wynoszenia na piedestał takich „przyjaciół” i generowanego przez nich środowiska - uważa naukowiec.

Ponadto zwraca uwagę, że o wyróżnieniu Michnika określonym jako „wyraz uznania środowiska akademickiego” zdecydowało w praktyce kilka osób. - Pomijając uzasadnienie Kapituły, niewarte polemiki i wyjaśnień rzeczy powszechnie znanych, pragnę zauważyć, że opinia pięciu członków Kapituły chluby im z pewnością nie przynosi, natomiast publiczne stwierdzenie, że owa opinia  “jest wyrazem uznania środowiska akademickiego” mnie i wielu innych członków tego środowiska obraża - stwierdza prof. Wiesław Z. Antkowiak.

Pod listem zamieszczony na stronie internetowej Akademickiego Klubu Obywatelskiego podpisali się przewodniczący i wiceprzewodniczący klubu oraz kilkunastu innych pracowników naukowych UAM. Ponadto swoje poparcie dla sprzeciwu wyraziło ponad 1,4 tys. internautów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wykładowcy UAM protestują przeciw nagrodzie rektora dla Adama Michnika. „Przyczynił się do braku lustracji”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CRND
Zdziwiłbym się, gdyby Akademicki Klub Obywatelski im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie protestował. Oni są zależni od pisu. Swoją drogą na uczelni pracuje kilkaset jak nie kilka tysięcy osób. Kilkanaście, które podpisały to cały fanatyczny klub ku czci Jarozbawa.
odpowiedź
User
kk
o boże, jaki bohater list w obronie uwięzionego Michnika podpisał :)
odpowiedź
User
JANUSZ I
Czy ten rechtor zgłupiał,?
odpowiedź