SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wykorzystywanie strategii z odwoływanych przetargów to złodziejstwo (opinie)

Inicjatywa ZFPR słuszna. W Polsce nie ma ochrony agencji, nie upublicznia się przypadków kradzieży i to właśnie z biegiem lat doprowadziło do zaakceptowanego złodziejstwa - protest zarządu Związku Firm Public Relations przeciwko nieuczciwym przetargom oceniają Szymon Sikorski, Urszula Niewirowicz, Małgorzata Zaborowska i Piotr Czarnowski.

Shutterstock.comArticle

Zarząd Związku Firm Public Relations sprzeciwia się praktykom przetargowym polegającym na tym, że wewnętrzne działy PR wymagają od razu szczegółowych strategii, które potem wykorzystują, a przetarg odwołują bez rozstrzygnięcia. ZFPR zwraca uwagę, że klienci nieraz już na pierwszym etapie przetargu oczekują przygotowania całościowych strategii komunikacji, zaawansowanych analiz i koncepcji merytorycznych oraz koncepcji kreatywnych, często bez gwarancji rozstrzygania wyboru ofert.

Związek zwraca uwagę na to, że dzieje się tak pomimo, że opracowywania przygotowywane na potrzeby przetargów są chronione prawami autorskim oraz stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa firm public relations (więcej na ten temat).

Szymon Sikorski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations i agencji Publicon, popiera stanowisko zarządu Związku Firm Public Relations.

- Uważamy, że agencje nie powinny przygotowywać całych strategii komunikacji w postępowaniu przetargowym. Tak samo chciałbym, by wszyscy piarowcy byli etyczni, żeby nie było wojen na świecie, a wszyscy ludzie żyli w atmosferze szacunku i wzajemnej miłości. Myślę, że taki apel, wysłany w tym momencie, to próba odpowiedzi na zarzuty kilku firm zrzeszonych w Związku - które można było znaleźć w mediach w ostatnim kwartale - zarzucające władzom Związku brak wizji - mówi nam Szymon Sikorski.

Zauważa też, że Związek powinien bardziej analitycznie podejść do tego problemu i zastanowić się nad tym, by firmy zechciały za przygotowaną przez agencje pracę odpowiednio płacić. - Żeby poziom usług, etyki i jakości piarowców w Polsce się regularnie podnosił. ZFPR ma ku temu zasoby - dodaje.

Urszulę Niewirowicz, client service director w agencji magnifiCo, cieszy to, że problem wreszcie został oficjalnie poruszony. - Doceniam inicjatywę Związku Firm Public Relations i w pełni popieram jego stanowisko. Coraz częściej zdarza się, że koncepcje przedstawiane w ofertach składanych w przetargach są później wykorzystywane przez firmy organizujące przetarg, który pozostaje nierozstrzygnięty bądź odwołany - wtóruje Niewirowicz.

Podkreśla, że takie postępowanie jest nie tylko pogwałceniem prawa autorskiego - o czym pisze w oświadczeniu ZFPR - lecz również „dotkliwym ograniczaniem działania agencji PR”. - Agencja przedstawionych i wykorzystanych pomysłów nie może już wykorzystać. W mojej ocenie tego typu zapożyczanie jest wysoce nieetyczne - dodaje Urszula Niewirowicz.

Oświadczenie zarządu Związku Firm Public Relations pochwala również Małgorzata Zaborowska, dyrektor zarządzająca agencji United PR.

- ZFPR zajął zdecydowane stanowisko w sprawie przetargów, podczas których stawia się agencjom nadmierne wymagania w zakresie przygotowywanej oferty. Jasno i dobitnie wyraził swój sprzeciw. To bardzo cenna inicjatywa Związku i zasadne są jej przesłanki. Nierzadkie jest bowiem obciążanie agencji zadaniami, które wymagają poniesienia nieproporcjonalnie wysokich nakładów czasu i pracy - zauważa dyrektor United PR.

W opinii Zaborowskiej, tego typu praktyki są w pełni nieuzasadnione. - Zważywszy na to, że wiele przetargów pozostaje nierozstrzygniętych lub posiada niejasne kryteria wyboru oferty - mówi. - Przedstawicielom agencji PR, którzy na co dzień muszą ponosić koszty przygotowania ofert pozostaje mieć nadzieję, że działania Związku w zakresie poprawy standardów przetargowych przyniosą oczekiwane, pozytywne rezultaty - konkluduje Małgorzata Zaborowska.

Z kolei Piotr Czarnowski, prezes agencji First Public Relations, używa mniej wysublimowanych słów i wykorzystywanie strategii PR-owych zgłoszonych do przetargów nazywa kradzieżą.

- Pierwszy przypadek kradzieży całego programu PR odnotowaliśmy już w 1994 roku. Dziś jest cała kategoria klientów, która ogłasza przetargi tylko po to, żeby przywłaszczyć sobie pracę intelektualną agencji albo wybrać najlepszy program i powierzyć go do realizacji najtańszej agencji - mówi Czarnowski.

Prezes First Public Relations twierdzi nawet, że niektóre firmy od lat regularnie organizują przetargi, w których nigdy nie są wybierane agencje. - Udają potem, że sami wymyślili. W ubiegłym roku złapaliśmy potencjalnego klienta na jawnej kradzieży: cynicznie powiedzieli nam, że zbiegiem okoliczności inna agencja wymyśliła dokładnie taki sam program jak my - podaje przykład.

Czarnowski nie jest przekonany, czy zaprezentowane ostatnio stanowisko ZFPR zmieni cokolwiek, cieszy się jednak, że po tylu latach Związek dostrzegł istniejący problem. - A na dodatek to tylko jeden z elementów „dziwności” polskich przetargów na obsługę PR, anomalii odbiegających od prawa i etyki mamy przy tym dużo więcej, więc pewnie lepszym rozwiązaniem byłoby zabrać się za całościową regulację przetargów - dodaje prezes First Public Relations.

Pełne opinie Szymona Sikorskiego, Urszuli Niewirowicz, Małgorzaty Zaborowskiej i Piotra Czarnowskiego na temat stanowiska zarządu Związku Firm Public Relations o praktykach przetargowych przeczytać można na kolejnej stronie.

  • 1
  • 2
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wykorzystywanie strategii z odwoływanych przetargów to złodziejstwo (opinie)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Greg
Też mi odkrywcze opinie ... Czy np. p. Urszula powiedziała coś , co otworzyłoby komukolwiek oczy. Mowa trawa, z której nic nie wynika.
odpowiedź
User
Niesmak
Właściwie to dlaczego agencje nie ujawniamy klientów, którzy ukradli naszą przetargową koncepcję? Boimy się utraty kolejnych klientów? Część z nich zapewne sobie odpuści zapraszanie nas do rozmów, ale to tylko oczyści sytuację. Złodzieje-praktycy i złodzieje potencjalni przestaną nam zabierać czas i pieniądze niezbędne do startu w złodziejskich przetargach. Jakoś nie chce mi się wierzyć w to, że złożenie pozwu przeciwko złodziejom powstrzyma od współpracy rzetelnych klientów. Czas przerwać zmowę milczenia, dla dobra nas, PR-owców i rzetelnych klientów.
odpowiedź
User
Ciekawy
A może to ZFPR mógłby nagłaśniać takie przypadki, świadczyć pomoc prawną albo prowadzić takie sprawy w imieniu swoich członków? Oczywiście, to od agencji musiałby dostawać informacje, ale w ten sposób agencje nie musiałyby wchodzić w bezpośredni spór z klientami.
odpowiedź