SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W górę wynagrodzenia członków rad nadzorczych

Od 2016 do 2017 roku mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych wzrosła o 23 proc., z 66 tys. zł do 81 tys. zł - wynika z raportu PwC.

fot. Shutterstock.com Article

Firma PwC od 3 lat przygotowuje analizę wynagrodzeń członków rad nadzorczych największych spółek giełdowych w Polsce. W tym roku objęto nią 603 osoby, które zasiadają w tej samej radzie nadzorczej co najmniej od roku.

Z raportu wynika, że w 2017 r. mediana zarobków członków rad nadzorczych w Polsce wyniosła 81 tys. zł rocznie, co stanowi wynik o23 proc. wyższy niż rok wcześniej.

- Wynagrodzenia członków rad nadzorczych stopniowo rosną. Nadal ich poziom determinuje przede wszystkim wielkość spółki: kapitalizacja, przynależność do indeksu. Członek rady nadzorczej spółki WIG20 może liczyć na dwukrotnie wyższe wynagrodzenie niż spółki mWIG80 - tłumaczy mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający działem audytu i usług doradczych PwC. - Wydaje się, że członkowie rad nadal odczuwają brak adekwatności wynagrodzeń do poziomu ich zaangażowania i ponoszonej odpowiedzialności. Pytanie, które zadajemy od lat, pozostaje zatem aktualne – jak obecne uposażenia wpływają na jakość pracy i profesjonalizm rad nadzorczych - dodaje ekspert.

Więcej komitetów - wyższe wynagrodzenie

Badanie pokazuje też, że istnieje związek między wielkością wynagrodzenia a  z zaangażowaniem w prace w komitetach lub więcej niż jednej radzie nadzorczej. Mediana wynagrodzeń członków rad zasiadających w 2 komitetach (14 proc.  spośród badanych) jest prawie dwukrotnie większa (88 proc.) w porównaniu z osobami, które nie pracują w żadnym komitecie.

Uposażenia nie rosną jednak liniowo – zasiadanie w 3 komitetach wiąże się z przyrostem wynagrodzenia o kolejne 37 proc., a w 4 komitetach o kolejne 4 proc..

- Wzrost mediany wynagrodzeń członków rad nadzorczych jest zdecydowanie pozytywną zmianą. Jest to związane między innymi z większą odpowiedzialnością członków rad. W kontekście coraz wyraźniej widocznego trendu profesjonalizacji rad i oczekiwań wzmacniania ich kompetencji, naturalną konsekwencją powinien być dalszy wzrost wynagrodzeń w kolejnych latach  – mówi Anna Szczeblewska, partner w PwC, lider zespołu people & change.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W górę wynagrodzenia członków rad nadzorczych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl