SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wynagrodzenia w Polsce rosną szybciej niż przed rokiem

W lipcu br.  przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w ujęciu rocznym,  było wyższe o 3,5 proc. i wyniosło 6231,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 7,2 proc. i osiągnęło 4825,02 zł – podał GUS.

fot. Shutterstock.comArticle

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

Dynamika wzrostu wynagrodzeń jest większa niż rok wcześniej –  w lipcu 2017 w porównaniu do 2016 roku wynosiła 4,9 proc. Jednocześnie odnotowano obniżenie o 0,5 proc. wysokości przeciętnego wynagrodzenia w porównaniu z miesiącem poprzedzającym. Jest to trend obserwowany również rok wcześniej, choć spadek ten był wtedy niższy i wynosił 0,1 proc. Można założyć więc, że obniżenie wynagrodzeń w lipcu w porównaniu do czerwca jest związane z sezonem wakacyjnym.

Podwyżka płac ma miejsce we wszystkich sekcjach PKD. Najsilniejszy wzrost  jest odczuwalny w sekcji „górnictwo i wydobywanie” (o 11.2 proc.), najniższy zaś w sekcji” rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” (o 1,6 proc.).

Podwyżce wynagrodzeń towarzyszy również wzrost liczby zatrudnionych. W lipcu 2018 roku  polskie przedsiębiorstwa zatrudniały 6 231,1 tys. pracowników, wobec 6 022,1 rok wcześniej, co oznacza wzrost liczby pracujących o 3,5 proc.. Ten wzrost jest nieco słabszy niż rok wcześniej. Wtedy przyrost liczby pracujących w przedsiębiorstwach wynosił 4,5 proc.

Przy ciągle zgłaszanych przez pracodawców potrzebach dotyczących rekrutacji nowych pracowników, kluczowe znaczenie ma nadal, podobnie jak w poprzednich miesiącach, dostępność osób o odpowiednich kwalifikacjach, również cudzoziemców. Jak widać z powyższych danych, mimo znacznego napływu migrantów zarobkowych, pozostaje to bez znaczącego wpływu na ciągły wzrost płac.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wynagrodzenia w Polsce rosną szybciej niż przed rokiem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Tylko, że w kraju mamy za dużo urzędników. Są za wysokie podatki i ile nie zarobisz nic Ci nie zostaje. Podatki są od wszystkiego, do tego ciągle wszystko drożeje. Dziś, żeby jakoś żyć jak nie masz 10 tysięcy to biedujesz, takie są realia. W Warszawie cena za metr dochodzi już do 13 tysięcy.
odpowiedź
User
gość
Tylko, że w kraju mamy za dużo urzędników. Są za wysokie podatki i ile nie zarobisz nic Ci nie zostaje. Podatki są od wszystkiego, do tego ciągle wszystko drożeje. Dziś, żeby jakoś żyć jak nie masz 10 tysięcy to biedujesz, takie są realia. W Warszawie cena za metr dochodzi już do 13 tysięcy.

Proponuję wyprowadzkę z Warszawy aby zobaczyć jak naprawdę ten kraj wygląda. To, że biurokratyczna czapa siedząca w Warszawie jest oderwana od rzeczywistości jest niestety faktem , tak samo jak myślenie o powiedzmy "narodowym patriotyzmie"w stolicy - są regiony, które mogłyby funkcjonować same bez tego wschodniego myślenia i balastu zwłaszcza te, które dopiero po wojnie zostały przyznane w Jałcie.
odpowiedź