SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samsung z dobrymi wynikami pomimo afery z Galaxy Note

Samsung Electronics zaprezentował wyniki finansowe za IV kwartał i cały 2016 rok. Zysk za czwarty kwartał wzrósł ponaddwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem 2015. Przyczyniły się do tego rekordowe wyniki działu układów pamięci i dobra sprzedaż smartfonów, mimo wycofania ze sprzedaży Galaxy Note 7.

fot. PAP/EPA / YNAArticle

Zysk netto Samsunga sięgnął w IV kwartale 2016 roku poziomu 7,09 biliona wonów i był znacznie większy w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015 (3,22 bln wonów).

Minimalnie zwiększył się w tym czasie przychód południowokoreańskiego producenta - z 53,32 biliona wonów do 53,33 biliona wonów. Za to wpływy działu Samsunga odpowiedzialnego za urządzenia mobilne zmalały rok do roku z 24,08 biliona wonów do 22,65 biliona wonów.

W całym 2016 roku zysk netto Samsunga wyniósł 22,73 biliona wonów, wobec 19,06 biliona wonów w roku 2015. Przychód wzrósł o 3 proc., z 200,65 biliona wonów do 201,87 biliona wonów.

Firma tradycyjnie już nie ujawniła konkretnych liczb w zakresie sprzedaży swoich urządzeń mobilnych.

Największy światowy producent smartfonów, telewizorów i układów pamięci poinformował, że jego zyski w bieżącym kwartale nieznacznie spadną ze względu na "słabszą sprzedaż telewizorów" i "wzrost wydatków na działalność związaną z urządzeniami mobilnymi".

Jak podkreśla AP, wyniki finansowe Samsunga okazały się lepsze niż prognozowano, mimo kłopotów koncernu związanych m.in. z zaprzestaniem produkcji smartfonów Galaxy Note 7, które ulegały samozapłonowi, co kosztowało koncern co najmniej 5 mld dolarów. W poniedziałek Samsung podał, że powodem awarii niektórych Galaxy Note 7 były wadliwie zaprojektowane baterie, co sprawiało, że urządzenia przegrzewały się i zapalały.

Poprawę wyników Samsung zawdzięcza głównie oddziałowi produkcji półprzewodników, który wypracował ponad połowę kwartalnego zysku operacyjnego - 5 bln wonów (4,3 mld dol.) Jak wskazuje AP, było to możliwe dzięki wzrostowi zapotrzebowania na układy pamięci m.in. ze strony producentów sprzętu mobilnego.

Według AP, wyniki finansowe działu telefonów komórkowych Samsunga po kłopotach związanych z wycofaniem z rynku Galaxy Note 7 "uratowała" sprzedaż modeli Galaxy S7 i S7 Edge, które wprowadzono na rynek wiosną 2016, oraz tańsze modele smartfonów Galaxy. W trzech ostatnich miesiącach 2016 roku dział ten odnotował zysk operacyjny w wysokości 2,5 bln wonów (2,1 mld dol.).

Wzrost zapotrzebowania na urządzenia mobilne, jak podkreśla AP, zwiększył popyt na zaawansowane technologicznie wyświetlacze OLED, które wykorzystuje coraz większa liczba producentów smartfonów. Dział produkcji tych urządzeń wypracował przychód operacyjny w wysokości 1,3 bln wonów (1,1 mld dol.).

Podczas przedstawiania wyników za czwarty kwartał 2016 roku Samsung nakreślił też swe plany na ten rok. Jak podała AP, kolejny "flagowy smartfon" tej firmy będzie wykorzystywał usługi działające w oparciu o sztuczną inteligencję, co umożliwi użytkownikom "rozmawianie z telefonem poprzez wydawanie mu poleceń głosowych". Ma to być technologia przypominająca system rozpoznawania mowy Siri stosowany w iPhone'ach. Koncern zapowiada też, że postawi na "zróżnicowany design" smartfonów. Według AP chodzi najprawdopodobniej o smartfony ze składanym ekranem.

Dołącz do dyskusji: Samsung z dobrymi wynikami pomimo afery z Galaxy Note

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl