SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca Grupy naTemat ze spadkiem wpływów i zysku, ograniczył wydatki na usługi obce

W ub.r. spółka Glob360, właściciel Grupy naTemat, zanotowała spadek wpływów ze sprzedaży o 27,5 proc. do 5,4 mln zł oraz 364,55 tys. zł zysku netto (wobec 1,15 mln zł zysku rok wcześniej). Udziałowcy spółki, Tomasz Lis i Robert Jędrzejczyk, większość zysku przeznaczyli na kapitał zapasowy.

Wraz ze spadkiem przychodów w ub.r. zmalały koszty operacyjne Glob360 - z 6,59 do 5,5 mln zł, czyli o 16,4 proc. Mocno zmniejszyły się nakłady na usługi obce (z 3,08 do 1,35 mln zł), wzrosły natomiast wydatki na wynagrodzenia (z 1,69 do 1,7 mln zł) oraz nakłady określone jako pozostałe koszty rodzajowe (z 1,62 do 2,27 mln zł). W ub.r. w spółce tylko dwie osoby był zatrudnione na etacie.

W efekcie Glob360 zanotował 103,6 tys. zł straty ze sprzedaży, wobec 866,8 tys. zł zysku rok wcześniej. Pozostałe wpływy operacyjne firmy wzrosły natomiast z 527,3 do 628,2 tys. zł.

Zysk spółki z działalności operacyjnej zmalał w skali roku z 1,38 mln zł do 518,5 tys. zł, a zysk netto - z 1,15 mln zł do 364,5 tys. zł.

Glob360 jest właścicielem Grupy naTemat, do której należą portal naTemat.pl oraz serwisy tematyczne Mamadu.pl, INNpoland.pl i ASZdziennik.pl. Według badania Gemius/PBI w listopadzie ub.r. łącznie zanotowały one 4,7 mln realnych użytkowników i 37,71 mln odsłon, z czego 4,06 mln użytkowników i 29,2 mln odsłon miał naTemat.pl.

Wiosną ub.r. zmienił się prezes Glob360 - po odejściu Wojciecha Piwockiego została nim Monika Bogusz-Jędrzejczyk. Natomiast we wrześniu ub.r. redaktorem naczelnym naTemat.pl i dyrektorem operacyjnym Grupy naTemat został Michał Mańkowski, na tym pierwszym stanowisku zastępując Agatę Komosę.

Jesienią Glob360 rozglądał się za inwestorem lub partnerem strategicznym, propozycję współpracy przesłał m.in. czołowym koncernom medialnym i funduszom inwestycyjnym. Po kilkumiesięcznej analizie ofert szefostwo spółki zdecydowało się nie skorzystać z żadnej z nich. - Poszukiwaliśmy partnera strategicznego lub finansowego, który dzięki swoim kompetencjom lub zasobom przyspieszyłby wykorzystanie naszego potencjału biznesowego. Wspólnikom zależy na utrzymaniu pakietu kontrolnego i dlatego żadna oferta nie była satysfakcjonująca - tłumaczyła portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Bogusz-Jędrzejczyk.

Większość zysku na kapitał zapasowy

Udziałowcy Glob360 - Tomasz Lis (ma 65 proc. udziałów) i Robert Jędrzejczyk - zdecydowali, że zeszłorocznego zysku firmy 351,77 tys. zł zostanie przekazane na kapitał zapasowy, a 12,78 tys. zł na pokrycie straty z poprzednich lat.

Na koniec ub.r. spółka miała 1,52 mln zł wolnych środków pieniężnych, wobec 878,39 tys. zł rok wcześniej.

W sprawozdaniu finansowym zarząd Glob360 wśród celów na br. wymienił wdrożenie nowej struktury działu sprzedaży opartej na modelu reklamy programatycznej i nowych formatach (zarówno displayowych, jak i natywnych) i uruchomienie własnego playera wideo, w którym sprzedawane będą reklamy wideo. Spółka planowała też zmianę dostawcy usług technologicznych.

Dołącz do dyskusji: Wydawca Grupy naTemat ze spadkiem wpływów i zysku, ograniczył wydatki na usługi obce

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Józek z TVP
Tomek, na razie nie ma u nas dla Ciebie miejsca, ale jak będziesz dalej źle pisał na rząd to jest szansa, że w 2028 znajdzie się dla Ciebie pół etatu. Zrobisz program "Wszystko co złe kiedyś minie, mieszkam w szopie a kiedyś w Konstancinie".
odpowiedź
User
Grażynka
Najlepiej to "serwis" natemat razem z zakłamanym właścicielem zniknął by z rynku. Bo ten człowiek to jedno wielkie nie porozumienie. A po nim jego żona
odpowiedź
User
analityk
Ciekawe, na działalności ze sprzedaży strata 100k zł. Cały zysk bierze się dzięki dotacji 600k zł (pozycja D. II.). Co to za dotacja i z jakiej instytucji?
odpowiedź