SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyniki Netia za I kwartał 2003

Wczoraj Netia ogłosiła nie podlegające badaniu skonsolidowane ...

Wczoraj Netia ogłosiła nie podlegające badaniu skonsolidowane wyniki finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IAS) za pierwszy kwartał 2003 roku.

Dane finansowe

 • Przychody za I kw. 2003 r. wyniosły 161,3 mln PLN (39,8 mln USD), wykazując wzrost o 9% w porównaniu do I kw. 2002 r.
 • EBITDA za I kw. 2003 r. wyniosła 43,6 mln PLN (10,8 mln USD), co pozwoliło osiągnąć marżę EBITDA na poziomie 27%. EBITDA wzrosła w porównaniu do I kw. 2002 r. o 45%.
 • Strata netto wyniosła 80,3 mln PLN (19,8 mln USD). Zmniejszenie straty netto o 67% w porównaniu z I kw. 2002 r. zostało osiągnięte na skutek poprawy wyniku operacyjnego i niższych, dzięki przeprowadzonej restrukturyzacji finansowej, kosztów finansowych. Głównym czynnikiem mającym wpływ na poziom straty netto za I kw. 2003 r. był jednorazowy odpis kosztów emisji Obligacji 2002 w wysokości 41,2 mln PLN (10,2 mln USD), dokonany w następstwie ich wcześniejszego wykupu.
 • Po wcześniejszym wykupie Obligacji 2002, dokonanym w dniu 24 marca 2003 r., długoterminowe zobowiązania Netii wynikające z restrukturyzacji finansowej wynoszą tylko 5,3 mln PLN (1,3 mln USD) (wg. zdyskontowanej wartości przyszłych płatności) i będą płatne w latach 2007- 2012.
 • Środki pieniężne na dzień 31 marca 2003 r. wynosiły 172,4 mln PLN (42,6 mln USD), łącznie ze środkami zdeponowanymi na rachunkach o ograniczonej zbywalności w wysokości 61,5 mln PLN (15,2 mln USD). Dane operacyjne
 • Liczba linii dzwoniących (po uwzględnieniu rezygnacji i odłączeń abonentów) wyniosła 345.447 na dzień 31 marca 2003 r. w porównaniu do 341.160 linii dzwoniących na dzień 31 grudnia 2002 r., osiągając wzrost o 1% w stosunku do roku poprzedniego.
 • Liczba linii biznesowych wyniosła 108.603, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział linii biznesowych dzwoniących w stosunku do wszystkich linii dzwoniących wyniósł 31%, natomiast przychody od klientów biznesowych w I kw. 2003 r. stanowiły 57% przychodów z działalności telekomunikacyjnej.
 • Przychody ze sprzedaży produktów telekomunikacyjnych innych niż tradycyjne, bezpośrednie usługi głosowe (takich jak niebezpośrednie usługi głosowe, transmisja danych, rozliczenia międzyoperatorskie, usługi hurtowe i pozostałe usługi telekomunikacyjne) zwiększyły swój udział w przychodach z działalności telekomunikacyjnej do 23%, osiągając wartość 35,9 mln PLN (9,0 mln USD), z poziomu 10% w I kw. 2002 r.
 • Średni miesięczny przychód na linię zmniejszył się o 4% do kwoty 119 PLN (29 USD) w I kw. 2003 r. w porównaniu do 124 PLN w I kw. 2002 r. w wyniku obniżki taryf, co do pewnego stopnia zostało zrównoważone korzystną zmianą proporcji w przychodach z poszczególnych usług telekomunikacyjnych, wspomnianą powyżej.
 • Nowe, niższe stawki na połączenia międzynarodowe i międzymiastowe zostały wprowadzone odpowiednio z dniem 2 stycznia 2003 r. i 1 kwietnia 2003 r.
 • Zatrudnienie zostało zmniejszone do poziomu 1.283 etatów na dzień 31 marca 2003 r. z poziomu 1.362 etatów na dzień 31 marca 2002 r., w rezultacie podjętych kroków zwiększających efektywność.
 • Netia nabyła w kwietniu 2003 r. spółkę TDC Internet Polska S.A., polskiego dostawcę usług internetowych.

  Wojciech Mądalski, Prezes Zarządu Netii, stwierdził:

  - Zrealizowane z sukcesem działania z zakresu sprzedaży i marketingu, w połączeniu z obecnie zdrową strukturą finansową, złożyły się na znaczącą poprawę naszych wyników za pierwszy kwartał. Zredukowaliśmy poziom dokonywanych odłączeń (churn), odwracając skutecznie negatywny trend w ilości linii dzwoniących. EBITDA wzrosła o 45% w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku, podczas gdy strata netto za ten okres zmniejszyła się o 67%. Netia ma wszelkie podstawy po temu, by osiągać solidne wyniki finansowe i posiada mocne podstawy do realizacji ambitnych celów zakładanych przez nasz plan strategiczny, który obecnie opracowujemy. Jesteśmy zadowoleni z rozwoju produktów innych niż tradycyjne, bezpośrednie usługi głosowe. Wzrastająca część przychodów Netii jest pozyskiwana z tytułu świadczenia zaawansowanych rozwiązań telekomunikacyjnych klientom biznesowym, z usługami transmisji danych, usługami internetowymi i hurtowymi włącznie. Nabycie TDC Internet Polska S.A. wzmocni nasz strategiczny obszar działalności obejmujący oferowanie zaawansowanych produktów coraz bardziej wymagającym klientom biznesowym.

  Zbigniew Łapiński, Dyrektor Finansowy Netii, dodał:

  - Przychody z działalności telekomunikacyjnej wzrosły o 11% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2002 roku. Obniżka taryf wpłynęła na zmniejszenie się przychodów z linii dzwoniącej (ARPU), co jednak zostało zrównoważone wzrostem o 8% ilości linii biznesowych oraz wzrostem przychodów ze sprzedaży innych usług niż tradycyjne, bezpośrednie usługi głosowe. Marża EBITDA osiągnęła dobry, 27-procentowy poziom dzięki kontroli kosztów, a strata netto zmniejszyła się do 80 milionów złotych z kwoty 245 milionów złotych w pierwszym kwartale 2002 roku dzięki niższym kosztom finansowym, zredukowanym w następstwie przeprowadzonej restrukturyzacji. Przydział warrantów subskrypcyjnych, planowany w drugiej połowie maja br., zakończy proces restrukturyzacji finansowej Netii. Po dokonanym wykupie obligacji na kwotę 49,9 milionów euro Netia nie posiada zadłużenia długoterminowego z tytułu uzyskanego finansowania zewnętrznego. Cieszę się także, że mogę potwierdzić zaawansowanie procesu konsolidacji wewnętrznej w ramach Grupy Netia. Spodziewamy się, że proces ten, którego rezultatem będzie włączenie większości spółek operatorskich do spółki dominującej, zakończy się na początku przyszłego roku. Ponadto wprowadziliśmy, poczynając od tego kwartału, bardziej szczegółowy sposób prezentacji danych. Mam nadzieję, że ułatwi on inwestorom analizę wyników naszej działalności i zapewni ich większą przejrzystość.
 • Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

  Dołącz do dyskusji: Wyniki Netia za I kwartał 2003

  0 komentarze
  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl