SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wypoczynek letni dziecka. Niektóre dopłaty zwolnione z podatku

Wakacje to okres licznych wyjazdów, z którymi wiążą się duże koszty. W wielu przypadkach pracownicy mogą liczyć na dopłaty zakładu pracy do wypoczynku. Jednak fiskus nie jest tak wspaniałomyślny i bardzo często dopłaty te wiążą się z koniecznością zapłaty podatku oraz odprowadzenia składek ZUS. Są jednak wyjątki. Wszystko zależy od kwoty dopłaty i źródła jej finansowania.

Wypoczynek letni dziecka. Niektóre dopłaty zwolnione z podatku

Dopłaty do wypoczynku letniego mogą być finansowane z różnych źródeł. W zależności od tego jakie to jest źródło inne będą obowiązki w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku dochodowego.

Dopłaty z funduszu socjalnego bez ZUS i podatku
Najkorzystniejsze dla pracownika są dopłaty finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe: (§ 2 pkt 19) podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nieco inne rozwiązanie przewidziane jest w ustawie o PIT. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 tej ustawy zwolnione z podatku są pieniężne i rzeczowe świadczenia otrzymane przez pracownika, które są sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do kwoty 380 zł w danym roku podatkowym. Tak więc środki otrzymane z ZFŚS będą zwolnione z oskładkowania, lecz od kwoty powyżej 380 zł należy odprowadzić podatek dochodowy.

Limit ten nie obowiązuje w przypadku dopłat do wypoczynku dla dzieci i młodzieży do lat 18. Warunkiem jest by wypoczynek ten był zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, a środki pochodziły z funduszu socjalnego lub zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Istotną rolę odgrywa tu słowo dopłata. W przypadku gdy pracodawca sfinansuje w pełni koszty uczestnictwa dziecka np. w obozie, wówczas świadczenie to nie będzie dopłatą i w całości będzie podlegało opodatkowaniu. By skorzystać ze zwolnienia danego świadczenia z PIT wypoczynek dziecka może  przybrać formę wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.

ZUS i podatek dla dopłat ze środków pracodawcy
Dopłaty do wypoczynku mogą być również sfinansowane ze środków przedsiębiorstwa. W takim przypadku będą one podlegały oskładkowaniu, a dodatkowym obciążeniem będzie tu podatek dochodowy. Gdy dopłata jest przeznaczona na wypoczynek dla dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, podatek dochodowy pobiera się od dopłaty w kwocie przekraczającej 760 zł. Warunkiem braku podatku do kwoty 760 zł jest, by dane środki były faktycznie jedynie dopłatą, a wypoczynek dziecka przybierał jedną z w/w form (wczasy, kolonie obozy, zimowiska itd.).

Dopłaty z funduszu socjalno-bytowego mogą być bez ZUS ale z podatkiem
Kolejnym źródłem, z którego mogą być dofinansowane wyjazdy wakacyjne jest fundusz socjalno-bytowy. Świadczenia wypłacane z tego funduszu do wysokości nie przekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego za zatrudnionego, czyli do kwoty 1093,93 zł (37,5% przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli było wyższe) nie stanowią podstawy wymiaru składek. Od tego przychodu trzeba jednak doprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Do podanego limitu ze składek są zwolnione środki przeznaczane także na inne niż kolonie, obozy oraz zimowiska cele. Kwota przekraczająca ten limit będzie podlegała oskładkowaniu.


Dorota Kępka, księgowa Tax Care
Jerzy Toczyński, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wypoczynek letni dziecka. Niektóre dopłaty zwolnione z podatku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl