SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyprawka szkolna droższa niż przed rokiem

Aż 60 proc. rodziców dzieci w wieku 6-9 lat zamierza wydać na artykuły szkolne więcej niż rok temu - pokazują dane z nowego raportu Deloitte. Na ubrania, buty oraz przybory szkolne średnio Polacy wydadzą 1718 zł.

Article

W najbliższy poniedziałek pierwszy dzwonek szkolny usłyszy 4,5 mln polskich uczniów. Jak wynika z analizy firmy doradczej Deloitte, im dziecko młodsze, tym rodzice muszą więcej wydać na jego wyprawkę szkolną.

Prawie dwie trzecie rodzin, w których jest przynajmniej jedno dziecko w wieku 6-9 lat deklaruje, że wyda na wyprawkę szkolną więcej niż rok temu. Najrzadziej (34 proc.) takiej odpowiedzi udzielali rodzice dzieci w wieku 14-15 lat. Kwota wydana na wyprawkę szkolną maleje też razem ze wzrostem liczby dzieci w rodzinie.

O ile aż 54 proc. rodziców jednego dziecka deklaruje, że wyda więcej niż w ubiegłym roku, o tyle w przypadku rodzin, w których jest czworo uczniów liczba takich odpowiedzi spadła do 4 proc.

Kosztowna wyprawa do szkoły

Eksperci Deloitte wyliczyli, że w tym roku polska rodzina przeznaczy na szkolne wydatki średnio 1 718 zł. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1388 zł, z dwojgiem 1898 zł, a z trojgiem 2742 zł.

Wydatki szkolne powiązane są także z wiekiem rodziców. Ci przed trzydziestką planują przykładowo wydać na plecak dziecka 153 zł, podczas gdy rodzice po 50-tce na ten cel wydadzą ok. 138 zł.

Starsi rodzice więcej niż inne grupy wiekowe wydadzą na komputer stacjonarny – ponad 1732 zł, na tablet – 711 zł i mundurek – ok. 160 zł.

– Różnice w kwotach przeznaczanych na poszczególne wydatki widać w przypadku zakupu telefonu, młodzi rodzice wydadzą na ten cel średnio 770 zł, podczas gdy rodzice między 40 a 49 rokiem życia jedynie 475 zł – mówi Jan Kisielewski, dyrektor w dziale strategii Deloitte.

Widoczne są też różnice w deklarowanych kwotach na wydatki szkolne pomiędzy kobietami i mężczyznami. – Mamy deklarują, że wydadzą więcej na plecaki szkolne, podczas gdy ojcowie deklarują większe wydatki na podręczniki – dodaje Jan Kisielewski.

Kiedy zaczyna się kompletowanie szkolnej wyprawki?

Tylko 2 proc. ankietowanych przez Deloitte zostawiło zakupy szkolnej wyprawki na wrzesień. Większość, bo aż 69 proc. ankietowanych, zamierza zrobić zakupy związane z powrotem do szkoły w sierpniu. Aż 29 proc. ma już zakupy za sobą.

Ponad połowa (51 proc.) badanych wyda w tym miesiącu 25 proc. kwoty przeznaczonej na zakup rzeczy związanych z powrotem dzieci do szkoły.

Tak naprawdę szkolne wydatki trwają przez cały rok. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, częściej zużywają ubrania i przybory szkolne. 71 proc. ankietowanych potwierdza, że w ciągu roku szkolnego musi dokupić artykuły szkolne, najczęściej zeszyty i przybory do pisania. Na drugim miejscu jest codzienna odzież. 59 proc. respondentów uzupełnia szafy swoich dzieci także w ciągu roku szkolnego – mówi Patrycja Venulet, dyrektor w dziale strategii Deloitte.

Gdzie po artykuły szkolne

Aby znaleźć odpowiednie artykuły szkolne i ubrania, odwiedzimy średnio cztery sklepy stacjonarne i trzy internetowe. W tych pierwszych spędzimy średnio 7,4 godzin, a w drugich 4,4 godzin.

Podczas zakupów szkolnych najchętniej odwiedzimy księgarnie, dyskonty, sieciówki odzieżowe i hipermarkety. Największą część budżetu zamierzamy zostawić w hipermarketach (16 proc.), sieciówkach odzieżowych (14 proc.) i dyskontach (11 proc.).

Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych kupi dziecku do szkoły zeszyty, bloki, długopisy i ołówki,  86 proc. odzież i obuwie, a 80 proc. podręczniki i książki. Niewiele mniej, bo 79 proc. Polaków zamierza sprawić dzieciom nowe tornistry i plecaki, a 42 proc. mundurek.

Znacznie rzadziej będziemy inwestować w urządzenia komputerowe (skanery czy drukarki - 18 proc.), tablety (16 proc.) czy subskrypcje cyfrowe (15 proc.).

Wnioski z badania zostały przygotowane na podstawie wyników internetowej ankiety przeprowadzonej na próbie 1009 osób.W badaniu wzięli udział rodzice planujący zakupy związane z powrotem do szkoły dla dzieci w wieku 6 – 19 lat, które będą uczęszczały do szkoły w nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020. Dane uzyskano za pomocą ustrukturyzowanego kwestionariusza online w kontrolowanym panelu. Badanie przeprowadzono w okresie 28.05 do 6.06.2019 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wyprawka szkolna droższa niż przed rokiem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stilo
bzdury piszecie
odpowiedź