SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wysokie Obcasy” mimo protestu Margot nie zmienią listy „50 śmiałych 2020 roku”

Kolektyw „Stop Bzdurom” i Margot zaprotestowali przeciwko umieszczeniu ich na liście „50 śmiałych 2020 roku” przygotowanej przez redakcję „Wysokich Obcasów” (Agora). Jako powód przytaczają obecność na tej samej liście Klementyny Suchanow i Marty Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Nie będziemy zmieniali listy, to by oznaczało, że przestaliśmy szanować Margot i „Stop bzdurom”- mówi Wirtualnemedia.pl Aleksandra Klich, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów”.

Michał Sz (Margot), fot. Facebook.comArticle

W sobotę 2 stycznia w „Wysokich Obcasach” zamieszczono listę „50 śmiałych 2020 roku”. - Są na naszej liście polityczki, sportsmenki, reżyserki, kobiety biznesu, ekolożki. Podkreślamy to co roku: to nie ranking. One nie ścigają się ze sobą o pierwszeństwo. Współpracują. Są na tej liście osoby bardzo znane, jak Agnieszka Holland, Sylwia Chutnik, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Są też te mniej znane - jak ratowniczka Marta Kołnacka czy Ewa Dąbrowska, matka transpłciowego dziecka. Takie, które działają globalnie i lokalnie. Jest śmiała osoba niebinarna - Margot, która razem z kolektywem Stop Bzdurom walczy z transfobią i homofobią - wyliczyła Monika Tutak-Goll, zastępczyni redaktor naczelnej magazynu.

Przeciwko umieszczeniu na liście zaprotestowała aktywistka Margot - w imieniu swoim i kolektywu, nawiązując do (opisywanego przez media) konfliktu z Klementyną Suchanow.

- Odmawiamy uczestniczenia w liście „50 śmiałych 2020”. Wzywamy redakcję do usunięcia kolektywu „Stop Bzdurom” i Margot z nieśmiesznego żartu, którym jest ten ranking. Na liście znajduje się sprawczyni przemocy o podłożu seksualnym i ekonomicznym na nas - Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - a także Marta Lempart, aktywnie pracująca na rzecz zamiatania tejże sytuacji pod dywan, czy Kaya Szulczewska znana ostatnio z transfobicznych wypowiedzi w WO - stwierdzono we wpisie facebookowym.

- Umieszczanie nas obok takich osób jak Suchanow i Szulczewska naruszyło nasze dobra osobiste zarówno indywidualnie, jak i jako członkiń kolektywu. Naruszono nasz wizerunek, godność osobistą (dobre imię, renomę, szacunek, jakim cieszymy się w środowisku). Wyróżnienie to może narazić nas na utratę zaufania osób, na rzecz których działamy - dodano.

Wezwanie Wysokich Obcasów do usunięcia Stop Bzdurom z rankingu “50 śmiałych 2020” Odmawiamy uczestniczenia w liście „50...

Opublikowany przez Stop Bzdurom - pamiętamy Sobota, 2 stycznia 2021

Margot wskazała, że Suchanow w rankingu nazywana jest „kobietą stojącą na czele rewolucji i generałką”.  - Oprócz bycia bujdą i usuwaniem oddolnej pracy setek aktywistek, marginalizuje (to) nasze krzywdy których Suchanow się dopuściła. Wobec powyższego umieszczenie nas na liście osób, która ma nobilitować m.in. aktywistki walczące z przemocą seksualną i wykluczeniem osób LGBTQ, podczas gdy sam ranking „50 śmiałych 2020” przyczynia się do problemu transfobii i nie wierzenia ofiarom przemocy – jest upokorzeniem, które autentycznie nas boli.

Aktywiści ze „Stop Bzdurom” podkreślili, że w najbliższym numerze „Wysokich Obcasów” oczekują przeprosin, ale także usunięcia ich wizerunków ze wszelkich internetowych dystrybucji tego rankingu. -  Wraz z notatką, że usunęliście nas z niego na nasze żądanie z powyższych powodów. Oczekujemy też refleksji nad tym jak wiele platformy dałyście do normalizacji trans fobii  - zaznaczono we wpisie.

Redakcja „Wysokich Obcasów” nie zmieni listy

Zapytana o zdanie Aleksandra Klich, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów" mówi nam, że redakcja nie usunie Margot i kolektywu „Stop Bzdurom" z opublikowanego materiału. – Nominowaliśmy tę pięćdziesiątkę śmiałych osób za różne rzeczy, które były ważne dla kobiet, demokracji i Polski w 2020 roku. To nie jest ranking, to opowieść o ludziach naszych wartości. Gdybyśmy usunęli Stop Bzdurom, oznaczałoby to, że przestajemy tę grupę i to co robi, doceniać. A ona jest dla nas ważna tak jak inne. Jako WO jesteśmy ponad sporami i podziałami, staramy się łączyć, a nie dzielić.

Kilkanaście dni temu „Wysokie Obcasy” zamieściły na okładce grafikę Marty Frej przedstawiającą Matkę Boską w maseczce z logo Strajku Kobiet i z czarną parasolką. Skrytykowali to niektórzy dziennikarze, a europoseł PiS Dominik Tarczyński i Ordo Iuris zapowiedzieli złożenie do prokuratury zawiadomienia.

Według danych ZKDP w październiku br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wynosiło 66 394 egz., o 30,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: „Wysokie Obcasy” mimo protestu Margot nie zmienią listy „50 śmiałych 2020 roku”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anna
Jak było to powiedzenie o rewolucji i zjadaniu własnych dzieci?
odpowiedź
User
Nick
Pogryźli się o to, kto jest bardziej po lewej stronie.
odpowiedź
User
KiKi
Fortuna kołem się toczy. Margot przestał pasować GW do układanki politycznej. Za mały potencjał. Zresztą wystarczy obejrzeć wywiad z Margotem i "upadek" Lempart na YT, aby wyrobić sobie zdanie z kim w ogóle mamy do czynienia.
odpowiedź