SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wystawa w TVP z okazji 80 lat telewizji w Polsce

Z okazji jubileuszu 80 lat od pierwszej próbnej, eksperymentalnej transmisji telewizyjnej TVP przygotowała wystawę przedstawiającą rozwój techniki telewizyjnej w Polsce. Wystawę można obejrzeć w siedzibie nadawcy przy ul. Woronicza 17.

Article

5 października 1938 roku dokonano pierwszych prób odbioru wizji drogą radiową, czyli pierwszej próbnej emisji sygnału telewizyjnego. Odbiór testowano na kilku rozmieszczonych w Warszawie telewizorach.

Pierwszą publiczną emisję przeprowadzono 26 sierpnia 1939 roku z okazji Dorocznej Wystawy Radiowej. Pokazano wówczas występ aktorki Ireny Zaleskiej i film promujący Polskie Radio. Pierwszym filmem fabularnym wyemitowanym w sierpniu 1939 roku była „Barbara Radziwiłłówna”. W prasie pojawiły się reklamy telewizorów, a pokazy relacjonowała prasa. Prace nad skonstruowaniem kamery telewizyjnej, poprawieniem jakości emisji i wzmocnieniem siły nadajników przerwał wybuch wojny. W 1951 roku, ponownie na wystawie radiowej, odbył się pierwszy po wojnie publiczny pokaz aparatury telewizyjnej.

Z tej okazji w gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 otwarto wystawę, na której można obejrzeć studyjne kamery z lat 50., stoły montażowe, odbiorniki sprzed lat oraz inne elementy technologii i scenografii telewizyjnej.

- Telewizja przez większość czasu była największą platformą, gdzie odbywała się komunikacja, wymiana myśli, wiedzy i informacji. To tutaj w znaczącym stopniu kształtowało się polskie społeczeństwo i jego historyczna, społeczna i kulturowa tożsamość. Przez ten czas w przestrzeni publicznej zdążyło wyrosnąć potężne medium o nieograniczonym wpływie, które wciąż jest źródłem fascynacji, inspiracji, a dla wielu codziennym towarzyszem. Dzisiejsze media rozwijają się błyskawicznie, a telewizja musi sprostać wymaganiom nowoczesnego rynku. Dołożę wszelkich starań, aby Telewizja Polska szła z duchem czasu i była godnym kontynuatorem wielkiego dzieła ostatnich 80 lat - tłumaczy Jacek Kurski, prezes TVP.

Na planszach zaprezentowano także historię polskiej telewizji, wzbogaconą o archiwalne zdjęcia. Prezentowane na wystawie zbiory pochodzą z Muzeum Telewizji Polskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wystawa w TVP z okazji 80 lat telewizji w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Przecież 6 lat temu miała 60 lat. Coś tu nie gra. 80 lat będzie dopiero za 14 lat.
odpowiedź
User
gość
Przecież 6 lat temu miała 60 lat. Coś tu nie gra. 80 lat będzie dopiero za 14 lat.

TVP (1952) a telewizja w Polsce w ogóle (1938), łapiesz różnicę?
odpowiedź