SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrost PKB wyniesie co najmniej 3,0 proc. w II kw. 2010 r.

Wzrost gospodarczy Polski w II kw. br. będzie co najmniej na poziomie z kwartału pierwszego, czyli ok. 3,0%, wynika z wtorkowej wypowiedzi wiceministra finansów i pełnomocnika rząd ds. wprowadzenia euro Ludwika Koteckiego. W jego ocenie, zdecyduje o tym głównie poprawa w inwestycjach, które w I kw. wyglądały dość słabo.

Wzrost PKB wyniesie co najmniej 3,0 proc. w II kw. 2010 r.

"Dostępne dane statystyczne dotyczące II kw. wskazują, że sytuacja makroekonomiczna będzie się poprawiała. W efekcie wzrost PKB w II kw. nie powinien być gorszy od pierwszego" - powiedział Kotecki dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W jego ocenie, motorem napędowym powinny być inwestycje, dodatkowo przyspieszone naprawą szkód popowodziowych.

Wiceminister dodał, że po słabszych od oczekiwań pierwszych trzech miesiącach liczy przede wszystkim na odbicie w inwestycjach, czemu - paradoksalnie - może sprzyjać niedawna powódź. Odbudowa zniszczonych terenów oraz infrastruktury będzie bowiem generować duże wydatki, zwiększy także poziom wykorzystania środków unijnych, choć o jaki poziom przekonamy się dopiero po oszacowaniu szkód.

PKB (niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w I kw. 2010 roku o 3,0% r/r wobec 3,3% w poprzednim kwartale. Analitycy bankowi oczekiwali, że wzrost PKB w tym okresie wyniósł średnio 3,1% r/r. Resort gospodarki oczekiwał wzrostu o 3,1%, a resort finansów - o 3,0%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrost PKB wyniesie co najmniej 3,0 proc. w II kw. 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl