SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Xi Jinping: współpraca chińsko-rosyjska umacnia się

Prezydent Chin Xi Jinping, który w piątek wygłosił online przemówienie podczas dorocznego międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu, ocenił, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się, a w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.

Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki LudowejArticle

"Dziś współpraca między Rosją a Chinami nasila się. Handel w pierwszym półroczu tego roku opiewał na dziesiątki miliardów dolarów i możemy oczekiwać nowych rekordów w najbliższych miesiącach, co jest świadectwem wspaniałej kooperacji między naszymi narodami" - powiedział Xi, cytowany przez telewizję CNBC.

Prezydent Chin dodał, że współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę i przypomniał o wizycie, jaką rosyjski prezydent Władimir Putin złożył w Chinach na początku lutego.

Według relacji chińskich mediów, które przytacza CNBC, Xi wezwał do zniesienia barier w handlu międzynarodowym i pogłębionej współpracy z innymi krajami, w tym z Rosją. Podkreślił, że ekonomiczny potencjał Chin nie uległ zmianie i zapowiedział dalszy rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też Inicjatywą Jednego Pasa i Jednej Drogi.

Według eksperta banku Morgan Stanley Chrisa Toomeya wymiana handlowa między Chinami i Rosją osiągnęła w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wartość 65,81 mld dol. i była większa o 28 proc. niż rok wcześniej, a jej rozwój związany jest głównie ze wzrostem importu rosyjskich dóbr do Chin.

Putin, który skomentował później nagrane wystąpienie Xi, powiedział, że bliska współpraca Moskwy z Pekinem nie jest związana z obecnym kontekstem geopolitycznym i wynika z wielkiego potencjału Chin.

Dołącz do dyskusji: Xi Jinping: współpraca chińsko-rosyjska umacnia się

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl