SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z Orange Polska odeszło tysiąc pracowników, 3 mln zł odprawy dla Wituckiego

W ub.r. z pracy w TP SA w ramach odejść dobrowolnych zrezygnowało 1,1 tys. osób, średnio otrzymując po 67 tys. zł odprawy, przy czym były prezes telekomu Maciej Witucki zainkasował ponad 3 mln zł. W najbliższych dwóch latach firma chce zwolnić dalsze 3 tys. pracowników.

Article

Na koniec 2013 roku w Telekomunikacji Polskiej SA zatrudnionych było 12 795 pracowników etatowych, o 983 mniej niż rok wcześniej (to spadek o 7,1 proc.). Przy czym z początkiem br. spółka połączyła się z PTK Centertel w Orange Polska. A zatrudnienie w Orange w momencie fuzji wynosiło 14 370 etatów, o 7 proc. mniej niż na koniec 2012 roku. Z kolei w całej Grupie TP (obejmującej jeszcze kilka spółek) na koniec ub.r. pracowało na etatach 19 923 osób, o prawie 2 tys. mniej niż rok wcześniej.

TP SA mocne cięcia kadrowe ogłosiła w lutym ub.r., informując o słabych wynikach finansowych za 2012 rok. Telekom zapowiadał, że redukcja zatrudnienia i zlecenie części usług na zewnątrz przyniesie duże oszczędności (więcej na ten temat).

>>> Orange Polska z mniejszymi wpływami i zyskiem w 2013 r. Mniej klientów usług stacjonarnych, więcej mobilnych

W ub.r. pracę w firmie zakończyły 1 124 osoby, z czego aż 1 063 skorzystały z programu odejść dobrowolnych, dzięki czemu otrzymały odprawy (kilku- lub kilkunastokrotność miesięcznej pensji). Średnio taka odprawa wyniosła 67 tys. zł, zatem na wypłatę wszystkich spółka przeznaczyła aż 71,2 mln zł.

Z TP SA odszedł też w ub.r. prezes - Maciej Wituski zrezygnował z tej funkcji we wrześniu, a zastąpił go Bruno Duthoit (więcej na ten temat). Ze sprawozdania finansowego telekomu wynika, że z tytułu wypłacanej do września pensji, nagród i odprawy (w tym odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji) Witucki zarobił w ub.r. 5,88 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zainkasował 2,81 mln zł. Oznacza to, że jego odprawa (wraz z ewentualnymi nagrodami) wyniosła ponad 3 mln zł.

Jednocześnie TP SA zatrudniła w ub.r. 308 osób, głównie na stanowiska sprzedażowe.

Dzięki redukcji zatrudnienia wydatki całej Grupy TP na świadczenia dla pracowników wyniosły w 2013 roku 1,95 mld zł, o 119 mln zł mniej niż rok wcześniej.

W grudniu ub.r. telekom podpisał ze związkami zawodowymi umowę, na mocy której w najbliższych dwóch latach może się z niego zwolnić w ramach programu odejść dobrowolnych 2 950 pracowników, którzy otrzymają odprawy wynoszące od 4- do 15-krotności swojej zasadniczej pensji miesięcznej i ewentualnie nagrody za długi staż pracy (od 5 do 26 tys. zł). W br. z tego programu ma skorzystać 1 530 pracowników

- W 2014 roku doprowadzimy do dalszej redukcji kosztów. Będzie temu służyć automatyzacja procesów, optymalizacja zatrudnienia, konsolidacja centrów telefonicznej obsługi klienta oraz rygorystyczna kontrola kosztów ogólnych i administracyjnych - zapowiada Bruno Duthoit w liście do akcjonariuszy.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Z Orange Polska odeszło tysiąc pracowników, 3 mln zł odprawy dla Wituckiego

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XXXX
Orange? CO Simlock!!!
odpowiedź
User
polpot
ok
odpowiedź
User
WartyNurt
Firma która płaci takie odszkodowania powinna upaść jak najwcześniej by nie deprawować społeczeństwa i nie produkować strat. Co to za geniusz? Co zrobił by produkt był masowy,nowoczesny,tani , lepszy od konkurencyjnego i przyniósł firmie zyski?
odpowiedź