SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Z Orange Polska odeszło tysiąc pracowników, 3 mln zł odprawy dla Wituckiego

W ub.r. z pracy w TP SA w ramach odejść dobrowolnych zrezygnowało 1,1 tys. osób, średnio otrzymując po 67 tys. zł odprawy, przy czym były prezes telekomu Maciej Witucki zainkasował ponad 3 mln zł. W najbliższych dwóch latach firma chce zwolnić dalsze 3 tys. pracowników.

Article

Na koniec 2013 roku w Telekomunikacji Polskiej SA zatrudnionych było 12 795 pracowników etatowych, o 983 mniej niż rok wcześniej (to spadek o 7,1 proc.). Przy czym z początkiem br. spółka połączyła się z PTK Centertel w Orange Polska. A zatrudnienie w Orange w momencie fuzji wynosiło 14 370 etatów, o 7 proc. mniej niż na koniec 2012 roku. Z kolei w całej Grupie TP (obejmującej jeszcze kilka spółek) na koniec ub.r. pracowało na etatach 19 923 osób, o prawie 2 tys. mniej niż rok wcześniej.

TP SA mocne cięcia kadrowe ogłosiła w lutym ub.r., informując o słabych wynikach finansowych za 2012 rok. Telekom zapowiadał, że redukcja zatrudnienia i zlecenie części usług na zewnątrz przyniesie duże oszczędności (więcej na ten temat).

>>> Orange Polska z mniejszymi wpływami i zyskiem w 2013 r. Mniej klientów usług stacjonarnych, więcej mobilnych

W ub.r. pracę w firmie zakończyły 1 124 osoby, z czego aż 1 063 skorzystały z programu odejść dobrowolnych, dzięki czemu otrzymały odprawy (kilku- lub kilkunastokrotność miesięcznej pensji). Średnio taka odprawa wyniosła 67 tys. zł, zatem na wypłatę wszystkich spółka przeznaczyła aż 71,2 mln zł.

Z TP SA odszedł też w ub.r. prezes - Maciej Wituski zrezygnował z tej funkcji we wrześniu, a zastąpił go Bruno Duthoit (więcej na ten temat). Ze sprawozdania finansowego telekomu wynika, że z tytułu wypłacanej do września pensji, nagród i odprawy (w tym odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji) Witucki zarobił w ub.r. 5,88 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zainkasował 2,81 mln zł. Oznacza to, że jego odprawa (wraz z ewentualnymi nagrodami) wyniosła ponad 3 mln zł.

Jednocześnie TP SA zatrudniła w ub.r. 308 osób, głównie na stanowiska sprzedażowe.

Dzięki redukcji zatrudnienia wydatki całej Grupy TP na świadczenia dla pracowników wyniosły w 2013 roku 1,95 mld zł, o 119 mln zł mniej niż rok wcześniej.

W grudniu ub.r. telekom podpisał ze związkami zawodowymi umowę, na mocy której w najbliższych dwóch latach może się z niego zwolnić w ramach programu odejść dobrowolnych 2 950 pracowników, którzy otrzymają odprawy wynoszące od 4- do 15-krotności swojej zasadniczej pensji miesięcznej i ewentualnie nagrody za długi staż pracy (od 5 do 26 tys. zł). W br. z tego programu ma skorzystać 1 530 pracowników

- W 2014 roku doprowadzimy do dalszej redukcji kosztów. Będzie temu służyć automatyzacja procesów, optymalizacja zatrudnienia, konsolidacja centrów telefonicznej obsługi klienta oraz rygorystyczna kontrola kosztów ogólnych i administracyjnych - zapowiada Bruno Duthoit w liście do akcjonariuszy.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Z Orange Polska odeszło tysiąc pracowników, 3 mln zł odprawy dla Wituckiego

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XXXX
Orange? CO Simlock!!!
14 8
odpowiedź
User
polpot
ok
8 8
odpowiedź
User
WartyNurt
Firma która płaci takie odszkodowania powinna upaść jak najwcześniej by nie deprawować społeczeństwa i nie produkować strat. Co to za geniusz? Co zrobił by produkt był masowy,nowoczesny,tani , lepszy od konkurencyjnego i przyniósł firmie zyski?
12 10
odpowiedź
User
SAYANIM
Bobas zwany Wituckim, lub na odwrót ma twarz niewinnego noworodka, ale dusze i serce Frankensteina. Nie jednego ten typ wykończył.... no qrwa taki kapitalizm to jest dobry tylko dla takich "menedzerów". TFUUU. i ,że na tę biedną Polskę popadło.
15 8
odpowiedź
User
j.
Może podalibyście medianę a nie średnią odprawy? Bo te 3mln trochę zaburza statystykę
11 8
odpowiedź