SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 100 tysięcy dolarów Rosjanie kupili reklamy mogące wpłynąć na wybory w USA

Facebook przyznał, że w trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej w USA Rosjanie wykupili w serwisie reklamy na łączną kwotę 100 tysięcy dolarów. Za ich pomocą promowali treści mogące mieć wpływ na zwycięstwo Donalda Trumpa, trop prowadzi do grupy z Petersburga o nazwie Internet Research Agency.

Article

O możliwych próbach wpływania na ostatnie wybory prezydenckie w USA za pośrednictwem Facebooka serwis poinformował na swojej stronie internetowej wyjaśniając, że przeprowadził w tej sprawie własne wewnętrzne śledztwo, a jego ustalenia przekazał odpowiednim organom państwowym w Stanach Zjednoczonych.

Facebook przyznał, że w okresie od czerwca 2015 r. do maja br. rosyjskie podmioty zakupiły na platformie ponad 3 tys. reklam za łączną kwotę 100 tys. dol.

Wykupione posty w swojej treści nie dotyczyły konkretnych polityków w USA, poruszały jednak kwestie które były żywo dyskutowane w trakcie kampanii prezydenckiej, takie jak imigracja, kwestie rasowe czy też dotyczące praw mniejszości.

Według Facebooka zamieszczone reklamy promowały treści generowane przez 470 fałszywych kont w serwisie, które zostały przez Facebook zamknięte w związku z naruszeniem regulaminu.

Facebook przyznaje, że zarówno reklamy jak i powiązane z nimi konta miały na celu pogłębianie podziałów w amerykańskim społeczeństwie, co w okresie kampanii wyborczej mogło mieć wpływ na ostateczny wynik głosowania.

Według informacji podanych przez zachodnie media fałszywe konta zostały założone przez działającą w Petersburgu grupę Internet Research Agency zajmującą się internetowym trollingiem i kolportażem fake news w sieci. Jest też prawdopodobne, że to właśnie ta grupa za pomocą pośredników dokonała zakupu reklam prowadzących do fałszywych kont

Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2017 roku 9,32 mld dol., firma zanotowała zysk netto w wysokości 3,89 mld dol., a liczba użytkowników przekroczyła 2 mln..

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 100 tysięcy dolarów Rosjanie kupili reklamy mogące wpłynąć na wybory w USA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl