SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 2,6 mld dolarów Google kupuje platformę Looker. Przez ostatnie 20 lat przejął 270 innych firm

Google przejmie Lookera, amerykańską firmę zajmującą się analizą cyfrowych danych. Transakcja ma wartość 2,6 mld dolarów, po jej zakończeniu Looker znajdzie się w Google Cloud, segmencie usług chmurowych. Od momentu swojego powstania Google przejął w sumie 270 innych firm, najwięcej w 2011 i 2014 roku.

Article

O przejęciu Lookera Google poinformował na firmowym blogu zaznaczając, że dzięki tej akwizycji zwiększy swoje możliwości związane z usługami chmurowymi.

Według informacji podanych przez Google transakcja ma wartość 2,6 mld dol. i powinna zostać zamknięta do końca br. Zgodnie z planem Looker i jego pracownicy staną się częścią segmentu Google Cloud.

Looker to firma zajmująca się przetwarzaniem i analizą dużych ilości cyfrowych danych oraz oferowaniem firmom narzędzi opartych na tej analityce. Dzięki przejęciu Lookera Google będzie w stanie poprawić jakość swojej oferty w obszarze cloud. Media (m.in. stacja CNBC) podkreślają, że zakup Lookera jest pierwszą dużą akwizycją dokonaną przez Google od czasu, gdy w listopadzie 2018 r. szefem działu Google Cloud został Thomas Kurian zastępując na tym stanowisku Diane Greene.

Zysk netto holdingu Alphabet, do którego należy Google wyniósł w I kwartale 2019 r. 6,66 miliarda dolarów, w porównaniu do 9,4 miliarda dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2018. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 36,17 miliarda dolarów, co oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 31 mld dol.), a zysk operacyjny zwiększył się z 8,37 do 9,33 miliarda dolarów.

Google przejął 270 firm, Facebook 92

Obecna akwizycja Lookera jest największą dokonaną przez Google od czasu gdy w 2014 r. koncern przejął firmę Nest płacąc za nią 3,2 mld dol. Jak wynika z danych ujawnionych przez „The New York Times” Google jest bardzo aktywny w obszarze zakupu zewnętrznych podmiotów i włączania go w swoje struktury. Od momentu swojego powstania, w ciągu ostatnich 20 lat koncern przeprowadził 270 różnych akwizycji.

Największe nasilenie przejęć w wypadku Google miało miejsce na początku obecnej dekady, gdy zdarzało się że koncern dokonywał jednego zakupu co 10 dni. Najwięcej firm zostało przejętych w latach 2011 i 2014 - po 34 w każdym roku.

Jak podkreśla „NYT” w przeszłości Google często przejmował swoich potencjalnych konkurentów. Tak było w wypadku platform reklamowych Doubleclick oraz AdMob, a także serwisu YouTube i aplikacji Waze.

„NYT” podał także liczby dotyczące Facebooka. Od 2007 r. koncern założony przez Marka Zuckerberga przejął 92 inne firmy, a większość akwizycji została dokonana w ostatnich 9 latach.

Tak jak w wypadku Google Facebook często kupował podmioty które mogły stanowić dla niego potencjalną lub rzeczywistą konkurencję. Do najważniejszych akwizycji należy przejęcie Instagrama w 2012 r. oraz aplikacji WhatsApp w roku 2014. Spośród 92 przejętych firm 39 zostało po zakupie zlikwidowanych przez Facebook.

Wśród największych firm technologicznych aktywnych w przejmowaniu innych podmiotów znajduje się także Apple. W niedawnym wywiadzie dla CNBC Tim Cook, szef koncernu zdradził że co 2 lub 3 tygodnie Apple dokonuje zakupu jakiejś innej firmy działającej na rynku, zaś w ciągu każdych 6 miesięcy koncern staje się właścicielem od 20 do 25 innych przedsiębiorstw.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 2,6 mld dolarów Google kupuje platformę Looker. Przez ostatnie 20 lat przejął 270 innych firm

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl