SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Za 22 mld funtów Comcast chce kupić telewizję Sky, oficjalnie przebija ofertę Foxa

Koncern Comcast wystąpił z oficjalną ofertą zakupu większościowego pakietu platformy satelitarnej Sky za kwotę 22 mld funtów. Proponowana cena jest wyższa o prawie 3 mld od proponowanej przez koncern 21st Century Fox, który jest obecnie właścicielem 31 proc. akcji Sky.

Article

Plany zakupu większościowego pakietu płatnej telewizyjnej sieci Sky obejmującej swym zasięgiem kilka krajów Europy Comcast zdradził po raz pierwszy w lutym br.

Teraz w komunikacie amerykański dostawca telewizji kablowej potwierdził chęć zakupu Sky za kwotę 22 mld funtów (12,50 funta za akcję) i złożenie oficjalnej oferty nabycia 61 proc. udziałów w Sky.

W komunikacie Comcast ustami Briana Robertsa, swojego CEO wyjaśnił, że Sky jest platformą w której drzemie olbrzymi potencjał. Pozwoli on Comcastowi na dalszą ekspansję, przede wszystkim na obszarze Wielkiej Brytanii oraz kontynentalnej Europy.

Oficjalna oferta złożona przez Comcast jest częścią wyścigu o przejęcie Sky, którą amerykański nadawca toczy z koncernem 21st Century Fox Rupperta Murdocha.

Fox jest obecnie posiadaczem 31 proc. akcji Sky. W grudniu 2016 r. zaproponował, że przejmie pozostałe 61 proc. akcji europejskiego nadawcy, co pozwoliłoby mu stać się jedynym właścicielem tej sieci. Transakcja nie doszła do skutku, bowiem wzbudziła poważne wątpliwości u brytyjskich instytucji nadzorczych. Na początku br. tamtejszy urząd ds. konkurencji i rynków (CMA) stwierdził jasno, że przejęcie na własność przez Murdocha całego Sky zaburzyłoby konkurencję, bowiem jednym z elementów europejskiego nadawcy jest stacja informacyjna Sky News, a Fox posiada już wiele innych mediów, m.in. takie tytuły prasowe jak „The Sun” i „The Times”.
 
Fox zaoferował wcześniej 10,75 funta za jedną akcję Sky co oznacza, że obecna oferta Comcasta jest o prawie 3 mld funtów wyższa. Comcast zaproponował też, że przez 10 lat będzie utrzymywał wydatki Sky News na obecnym poziomie i utrzyma oddzielną redakcję tej stacji. To odpowiedź na wcześniejszą propozycję Foxa, który chcąc uspokoić brytyjskich regulatorów w kwestii monopolu informacyjnego Murdocha zasugerował wyodrębnienie Sky News jako osobnej spółki zarządzanej niezależnie od reszty Sky i finansowanej przez Foxa przez kolejnych 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 22 mld funtów Comcast chce kupić telewizję Sky, oficjalnie przebija ofertę Foxa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl