SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 500 mln funtów BBC i Channel 4 chcą przejąć UKTV

BBC i Channel 4 prowadzą rozmowy z sprawie wykupienia 50 proc. udziałów w stacji UKTV. W grę wchodzi kwota 500 mln funtów, a ewentualna transakcja pozwoli BBC na przejęcie kontroli nad UKTV. Z kolei dla Channel 4 udziały w UKTV pozwolą tej stacji na poszerzenie portfolio i źródeł przychodów reklamowych.

Article

O rozmowach toczących się w sprawie ewentualnego przejęcia UKTV poinformował „The Guardian” opierając się na własnych źródłach. UKTV jest stacją prowadzącą w Wielkiej Brytanii i Irlandii kilkanaście kanałów telewizyjnych, na nadawane treści składają się w większości materiały produkowane przez BBC, za które UKTV płaci rocznie brytyjskiemu państwowemu nadawcy kwotę 54 mln funtów. UKTV jest dostępna w sieciach kablowych, przez satelitę oraz częściowo w cyfrowych kanałach naziemnych.

W ciągu ostatnich ośmiu lat roczne przychody UKTV wzrosły z 29 do ponad 90 mln funtów, a obecnie po 50 proc. udziałów w stacji posiadają koncern Discovery oraz należąca do BBC spółka BBC Worldwide.

Zgodnie z doniesieniami „Guardiana” BBC porozumiała się w sprawie przejęcia brakujących 50 proc. udziałów w UKTV z Channel 4 – trzecim największym nadawcą telewizyjnym na brytyjskim rynku. Następnie BBC i Channel 4 rozpoczęły rozmowy dotyczące przejęcia kontroli nad UKTV za kwotę 500 mln funtów.

Według szacunków Channel 4 posiada w tej chwili finansowe rezerwy w wysokości ok. 190 mln funtów, w tym 75 mln które mógłby przeznaczyć na planowaną transakcję. Zgodnie z przypuszczeniami finansowana ze środków publicznych BBC nie powinna mieć z kolei kłopotów z uzyskaniem kwoty odpowiadającej zrealizowaniu ewentualnej umowy.

Przejmując kontrolę nad UKTV BBC mogłaby zwiększyć źródła swoich przychodów, podobne motywy kierują też zapewne kierownictwem Channel 4, która przy okazji powiększałby portfolio swoich produktów. Na razie nie wiadomo kiedy i na jakich warunkach zakończą się rozmowy i czy w ich wyniku dojdzie do zmiany właściciela UKTV.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 500 mln funtów BBC i Channel 4 chcą przejąć UKTV

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl