SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Zaangażowanie na nowe czasy” – Gazeta.pl publikuje raport za 2021 rok

Zespół Gazeta.pl (Agora) opublikował roczny raport zaangażowania, w którym podsumowano, jak w 2021 roku portal wywiązywał się ze swoich zobowiązań wobec czytelniczek i czytelników.

Article

Przeprowadzone w minionych 12 miesiącach akcje dotarły do milionów odbiorców, a ich skala znalazła odzwierciedlenie w rankingu najsilniejszych marek w Polsce Top Marka 2021, w którym Gazeta.pl uplasowała się na trzecim miejscu wśród portali.

„Chcemy być medium zaangażowanym, mądrym i wspierającym - jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej pracy w 2021 r. Przedstawiając kolejne raporty zaangażowania, rozliczamy się z podejmowanych działań przed czytelnikami i partnerami Gazeta.pl, ale także przed naszymi pracownikami” – tak o najnowszej publikacji mówi cytowana w komunikacie Karolina Deling-Jóźwik, dyrektorka programowa Gazeta.pl.

Zgodnie z „Deklaracją Redakcyjną 2021” portal mocno angażował się w walkę z kryzysem klimatycznym. W opublikowanym właśnie raporcie podsumowano dotychczasowe osiągnięcia w tym obszarze. Gazeta.pl nawiązała w 2021 r. partnerstwo z Koalicją Klimatyczną oraz dołączyła do globalnej inicjatywy Covering Climate Now. Portal został też partnerem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach tej współpracy na stronie Zielona.gazeta.pl powstała dedykowana sekcja „Klimat z bliska", a dziennikarka Maria Mazurek asystowała naukowcom, którzy podczas pobytu w stacji polarnej na Spitsbergenie badali postępujące zmiany klimatyczne.

Współdziałając z Miasto jest Nasze i Fundacją Zmiany, Gazeta.pl przeprowadziła akcję „Odbetonowani”, której celem było zredukowanie powszechnej „betonozy” w miastach. Redakcja kontynuowała także współpracę z Greenpeace Polska. Spektakularnym zwieńczeniem działań ekologicznych stała się akcja „Alarm dla klimatu” zorganizowana przed COP26 – w sześciu polskich miastach zawyły syreny alarmowe, co miało podkreślić wagę szczytu.

Prawa kobiet i mniejszości

Raport za 2021 rok podsumowuje również zaangażowanie w walkę o prawa kobiet oraz mniejszości. Gazeta.pl jako pierwszy horyzontalny portal w Polsce utworzyła stanowisko koordynatorki treści ds. różnorodności i inkluzywności, które objęła Wiktoria Beczek. W marcu ub.r. redakcja otrzymała prestiżową nagrodę w konkursie Global Media Awards organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mediów Informacyjnych INMA za działania na rzecz społeczności LGBT+, w tym m.in. serial „Rodzina+” autorstwa Niny Cieślińskiej. Oprócz tego na szczególne wyróżnienie zasługuje kampania społeczna „Bez LGBT+ nie ma Polski", w której przed startem warszawskiej Parady Równości w 2021 r. ze strony Gazeta.pl symbolicznie zniknęły litery „L”, „G”, „B” i „T”. Akcja została zrealizowana wraz z agencją MullenLowe, stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza i pozostałymi mediami informacyjnymi Agory. Gazeta.pl udostępniła również publikację „Historia (bez) Polki”. Zaprezentowano w niej obraz kobiet rysowany przez podręczniki do historii używane w szkołach podstawowych. Jako jedyny portal w kraju Gazeta.pl umieściła również błyskawicę Strajku Kobiet w swoim logotypie.

Portal w swoim DNA ma również troskę o prawa człowieka. W reakcji na nieprzestrzeganie praw uchodźców na granicy polsko-białoruskiej redakcja Gazeta.pl przeprowadziła akcję „Karta pamięci o uchodźcach”. Materiały dotyczące ochrony praw człowieka zostały przekazane do MSWiA. W 2021 roku zespół po raz kolejny przeprowadził też zbiórki pieniędzy, m.in. dla potrzebujących wsparcia mieszkańców Libanu pod hasłem „Zaopiekowani”, w ramach której udało się zgromadzić 100 tys. zł.

Ekośledztwa i Lewandowski

W raporcie zaangażowania Gazeta.pl za 2021 r. znalazło się także podsumowanie działań zespołu redakcyjnego na rzecz jakościowego i rzetelnego dziennikarstwa. Sport.pl położył większy nacisk na relacjonowanie rywalizacji kobiet w różnych dyscyplinach, a na Gazeta.pl dodatkowo ruszył cykl dziennikarskich ekośledztw. Nie zabrakło też sztandarowych już formatów, jak „Studio Biznes”, „Piątek dla klimatu” i „Wywiady Sroczyńskiego”. Dziennikarze i dziennikarki portalu wspierali również osoby, którym trudno było mierzyć się z systemem, niesprawiedliwością czy brakiem pomocy. Oddali też łamy kolektywowi Outriders, który zrealizował projekt „Wiza donikąd”.

Redakcja Gazeta.pl nie tylko walczyła o lepszy świat - udało się jej też wspólnie z czytelnikami celebrować sukcesy i zrelaksować. Tak było w przypadku akcji „Licznik Lewandowskiego”, prospołecznej akcji #StrojeZaAsy czy emitowanych za pośrednictwem portalu spektakli i koncertów.

Wiele ze zrealizowanych w 2021 roku działań portalu zostało docenionych przez międzynarodowe i krajowe stowarzyszenia oraz organizacje. Pełen raport zaangażowania dostępny jest na stronie Reklama.gazeta.pl.

Według badania Mediapanel Gazeta.pl w listopadzie odwiedziło 12,3 mln użytkowników, co dało 41,2 proc. zasięgu.

Dołącz do dyskusji: „Zaangażowanie na nowe czasy” – Gazeta.pl publikuje raport za 2021 rok

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Media Expert
Dzięki wysiłkom zespołu Gazeta.pl w zeszłym roku zrezygnowałem nawet ze sporadycznych wizyt na tym portalu.
odpowiedź