SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sądy: Żabki łamią zakaz handlu w niedziele, bo nie są placówkami pocztowymi

Zapadły pierwsze wyroki sądowe, według których właściciele sklepów Żabka łamią obowiązujący zakaz handlu w wybrane niedziele, ponieważ punkty te nie są placówkami pocztowymi. Państwowa Inspekcja Pracy złożyła już przeciw ich właścicielom 64 pozwy.

Article

Większość sklepów Żabka i Freshmarket jest czynna w niedziele, w które obowiązuje ustawowy zakaz handlu. Centrala sieci twierdzi, że mogą być wtedy otwarte, bo pełnią też funkcje placówek pocztowych współpracujących z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL. Sklepy, które takimi placówkami są, mają odpowiednie oznaczenia na swoich witrynach.

Część sklepów sieci została skontrolowana w maju przez Państwową Inspekcję Pracy. Z informacji „Wiadomości Handlowych” wynika, że w trakcie kontroli stwierdzono, że w sklepach tych wydano bardzo mało paczek, co najwyżej kilka w ciągu pół roku.

W tej sytuacji PIP postanowiła interweniować i złożyła pozwy sądowe przeciwko właścicielom sklepów - w maju 64 pozwy, a kilkadziesiąt kolejnych jest przygotowanych.

Dotychczas sądy wydały w tej sprawie sześć wyroków w trybie nakazowym. Orzekły, że w tych przypadkach sklepy nie są placówkami pocztowymi, w związku z czym nie mogą być otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. W jednym z przypadków sąd stwierdził, że Żabka jest placówką pocztową, a w innym zażądał uzupełnienia wniosku o podpisaną umowę z operatorem pocztowym.

Sądy nakazały zapłaty kar, jednak właściciele sklepów, których wyroki dotyczyły, odwołali się. Kary za łamanie zakazu handlu w niedziele wynoszą od 1000 do 100 tys. zł. 5 tys. zł kary może zostać nałożone na przedsiębiorcę, w przypadku którego stwierdzono co najmniej dwukrotne złamanie zakazu.

Wyrok sądu w trybie nakazowym nie rozstrzyga sprawy, dopiero wyrok w postępowaniu normalnym pozwoli na ustalenie, kto ma racje w sporze.

Żabka Polska w stanowisku przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl poinformowała, że w przekonaniu władz firmy - popartym analizami prawnymi - nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować uprawnienia franczyzobiorców do korzystania z wyłączenia z uwagi na status placówki pocztowej obowiązujący w sklepach tej sieci od 2012 roku, o ile posiadają oni umowę z operatorem pocztowym.

- Co więcej, franczyzobiorcy Żabki w większości starają się skorzystać z możliwości, którą daje wyłączenie dla małych przedsiębiorców i udostępniają swoje sklepy dla klientów, samemu realizując sprzedaż. Jest to zgodne z intencją Ustawy, której celem było wsparcie drobnych przedsiębiorców w konkurencji z handlem wielkopowierzchniowym - napisano w oświadczeniu.

Biuro prasowe Żabka Polska podkreśliło też, że do wyroków nakazowych wydanych przez sądy zostały wniesione sprzeciwy, co oznacza, że orzeczenia tracą moc i podlegają rozpoznaniu w sądach powszechnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sądy: Żabki łamią zakaz handlu w niedziele, bo nie są placówkami pocztowymi

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Witold
Autorzy artukulu powinni wykazywac sie minimalna wiedza prawna. Wyrok sadu wydany w systemie nakazowym nie rozstrzyga sprawy, dopiero wyrok w postepowaniu normalnym pozwoli na ustalenie, kto ma raxje w sporze.
odpowiedź
User
a
ale jeśli za ladą stanie właściciel to zakazu nie lamią, a żabki to małe punkty handlowe, więc właściciel sam ogarnie co i jak.
odpowiedź
User
Bruno
Przytomnie prawnicy żabki zwracają uwagę, ze ustawa o zakazie handlu powstała po to, aby chronić tego typu przedsiębiorców jak ajenci żabki, a nie gnębić ich wyrokami sądowymi.
odpowiedź