SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zakaz handlu w niedziele z coraz mniejszym poparciem

Liczba osób popierających zakaz handlu w niedzielę spadła w grudniu o 3 pkt. proc. w stosunku listopada i obecnie wynosi 28 proc. 71 proc. Polaków nie chce, żeby politycy decydowali, czy punkty sprzedaży są czynne w weekendy. Ustawa ma więcej przeciwników wśród mieszkańców małych oraz największych miast - wynika z badania Maison & Partners, przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Article

Odsetek zupełnych przeciwników ograniczania handlu w niedzielę w fali grudniowej jest identyczny jak w pomiarze listopadowym - 39% Polaków nie akceptuje tej zmiany w żadnej postaci.

Wprowadzona zmiana miała wpływ na zachowania konsumenckie bardzo ograniczonej grupy osób. Przed wprowadzeniem ograniczeń 85% respondentów deklarowało robienie zakupów w niedzielę, a przy bieżących ograniczeniach zakupy w niedzielę dalej robi 78% badanych. Oznacza to, że zmiana dotknęła 1 na 14 Polaków. Wynika to także z charakteru najczęściej dokonywanych w niedzielę zakupów – 78% osób deklaruje, że obejmują one artykuły spożywcze/jedzenie, podczas gdy żadna z innych kategorii nie osiągnęła poziomu 50%.

Polacy dalej robią zakupy w niedziele

Wyniki badań pokazują, że po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, ponad 60% Polaków nadal robi zakupy w te dni. Zmianie uległy wyłącznie miejsca dokonywania zakupów – w tzw. "niedziele wolne od handlu" są to najczęściej małe sklepy (78% respondentów) i stacje benzynowe (44% badanych), rzadziej cukiernie i piekarnie (16%) oraz kioski (3%).

Polacy przeciw zakazowi handlu w niedziele

Badania wykazały też, że im większe ograniczenia, tym więcej przeciwników zakazu. Szczególnie w przypadku oceny rozwiązania planowanego na 2020 r. zaobserwowano, że grupa "na nie" jest znacznie większa niż grupa "na tak" (54% vs. 32%).

Grupa zupełnych przeciwników (osób, które nie akceptują ograniczeń w żadnej postaci) jest tak samo duża jak w pierwszej fali badania i wynosi 39%.

Więcej przeciwników wprowadzanych zmian w handlu w niedziele obserwuje się wśród mieszkańców małych miast (do 20 tys. mieszkańców), mieszkańców wielkich miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) oraz osób obecnie pracujących w handlu niż Polaków, którzy nigdy nie pracowali w tym sektorze.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Od tego roku nie obejmuje ostatniej niedzieli w miesiącu. Od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce jedynie w 7 niedziel, a zabroniony w 45.


Druga fala badania "Postawy i opinie wobec ograniczenia handlu w niedziele" została przeprowadzona przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, na panelu badawczym Ariadna, w grudniu 2018 r., metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej (reprezentatywność ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania) dorosłych Polaków, N=1048.

Dołącz do dyskusji: Zakaz handlu w niedziele z coraz mniejszym poparciem

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Zakaz zniknie jak uda się odsunąć PiS od władzy, cierpliwość. 2 niedziele z zakazem jakoś dało się przeżyć. Ale teraz czuje, że rządząca partia dyktuje mi jak mam żyć. Chcesz coś zrobić w sobotę - nie! Musisz iść do sklepu zrobić zaopatrzenie, bo w niedzielę zamknięte.
odpowiedź
User
Słupszczanin
Proste rozwiązanie..praca w każdą niedzielę na zasadzie dobrowolnośći za podwójna stawkę
odpowiedź
User
kolis
Nie rozumiem jak można komuś zabraniać pracy. Jeśli jest ktoś przeciwnikiem sklepów w niedziele, to niech się nie zatrudnia w sklepie i niech nie robi zakupów. Ale też niech nie zabrania robić tego innym.
odpowiedź