SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zakaz handlu w niedzielę ma coraz więcej przeciwników. Mieszkańcy największych miast niezadowoleni

Niemal połowa dorosłych Polaków jest niezadowolona z kolejnego zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę. Jeszcze bardziej krytyczni (64 proc.) są wobec tego mieszkańcy miast powyżej pół miliona mieszkańców - wynika z badania zespołu Havas Media Group - Intelligence Team.

Od stycznia 2020 roku obowiązuje kolejne zaostrzenie zakazu handlu w niedziele. Od początku roku zakaz dotyczy większości niedziel - zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel objętych wyjątkiem. Zespół badawczy Havas Media Group – Intelligence Team zapytał Polaków o podejście do zakazu handlu w kolejnym roku obowiązywania regulacji.

"Nie" dla zakazu niedzielnego handlu

Najbardziej niezadowoleni z kolejnego zaostrzenia zakazu handlu w niedziele są mieszkańcy największych miast – blisko 64 proc. mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców ocenia ten fakt negatywnie. Za to największe podziały widać wśród mieszkańców wsi – około 40 proc. z nich ocenia zaostrzenie zakazu negatywnie, a 43,5 proc. pozytywnie.

Zakaz handlu w niedzielę wciąż budzi sprzeciw

Badanie pokazuje, że blisko połowa dorosłych Polaków uważa, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony. Największymi zwolennikami zniesienia zakazu handlu są mieszkańcy największych miast (pow.500 tys. mieszkańców) – w tej grupie ponad sześć na dziesięć osób chciałoby, by w niedziele sklepy były otwarte.

Mimo utrzymujących się negatywnych nastrojów co do regulacji, wydaje się, że Polacy przywykli już do zamkniętych niedzielami sklepów. Blisko połowa badanych Polaków robi zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko 11 proc. badanych poszukuje sklepów otwartych w niedziele.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kosciol-a-zakaz-handlu-zakupy-w-niedziele-badanie_1

Do braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę trochę lepiej przygotowane są kobiety oraz starsi Polacy – w tych grupach częściej padają deklaracje robienia zakupów klika dni wcześniej. Z kolei sklepów otwartych w niedziele częściej poszukują mężczyźni oraz młodsi respondenci – osoby do 34. roku życia.

Niedziela bez handlu nie ograniczyła konsumpcji

Jak wynika z raportu Havas Media Group, co piąty badany zadeklarował, że wprowadzenie niedzielnego zakazu handlu sprawiło, że kupuje znacznie mniej. Ograniczenie konsumpcji szczególnie widocznie jest wśród najmłodszych badanych – do 24. roku życia – w tej grupie blisko 30 proc. badanych deklaruje, że przez zakaz handlu kupują mniej.

Sklepy nieczynne w niedziele to jednak dla przynajmniej części Polaków utrudnienie. Ponad 35 proc. badanych w ankiecie HMG deklaruje, że odczuwa negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu. Znaczące utrudnienia spowodowane zakazem handlu deklarują głównie mężczyźni, młodzi Polacy (do 24. r.ż.) oraz mieszkańcy największych miast (pow. 500 tys. mieszkańców) – w tej grupie na negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu w niedziele wskazuje co druga badana osoba.

- Nasze badania pokazują, że nastawienie Polaków do zakazu handlu w niedziele nie zmienia się znacząco. Polacy wciąż deklarują, że chcieliby zniesienia zakazu handlu, a nowe zaostrzanie przepisów oceniają negatywnie. Mimo że stopniowo przyzwyczailiśmy się do braku możliwości zakupów w niedziele i planujemy zakupy wcześniej, to dla 1/3 Polaków stanowi on w dalszym ciągu duże utrudnienie - komentuje Anna Ostrowska, Insight Specialist w Havas Media Group.

O badaniu: Badanie zostało przeprowadzone przez Havas Media Group w lutym 2020 r. na ogólnopolskim panelu badawczym wśród 1122 dorosłych Polaków. Metodologia: CAWI, Wielkość próby: n=1122 Fieldwork: luty 2020

Dołącz do dyskusji: Zakaz handlu w niedzielę ma coraz więcej przeciwników. Mieszkańcy największych miast niezadowoleni

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Genetyk
I tak to inteligencja z dużych miast nie wie co zrobić z wolnym czasem, pomysłów na coś poza odwiedzinami galerii handlowych brak... To chyba nie inteligencja a...
odpowiedź
User
m.
Zakaz handlu w niedzielę jedno, kolejki w piątki i soboty drugie. A urządzanie życia innym czy chca tego czy nie, co rząd w kolejnej dziedzinie robi, to na pewno do wzrostu poparcia się przysłuży. Zwłaszcza młode pokolenie będzie zachwycone..
odpowiedź
User
Kik
Dzięki zakazowi handlu w niedzielę, ceny w aklepach nie rosną codziennie.
odpowiedź