SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd poprawi przepisy o zakazie konferencji online

W rządowym rozporządzeniu dotyczącym pandemicznych obostrzeń pojawił się przepis, który w czerwonych strefach zakazuje organizacji spotkań i konferencji, nawet w formule online. Ministerstwo Zdrowia szybko się zreflektowało i zapowiedziało zmianę przepisów.

Fot. PixabayArticle

W sobotę 17 października zaczęło obowiązywać znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i  zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W myśl nowych przepisów w strefie żółtej wolno organizować wydarzenia promocyjne (np. konferencje) tylko za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W strefach czerwonych takiego wyjątku nie ustanowiono.

Wadliwe przepisy zablokowały eventy online

Przepisy zakazujące w praktyce organizacji spotkań online w strefach czerwonych okazały się dużym problem dla firm eventowych. Wiele konferencji przełożono bowiem z wiosny na drugą połowę października, z tym że prelegenci mówili ze scen do widowni zgromadzonej online. Nowe prawo z dnia na dzień zakazało nawet tego.  

Organizatorzy wydarzeń musieli szybko zmieniać swoje plany. Przykładowo IX edycja konferencji "I love marketing & business", pierwotnie zaplanowana w warszawskim Multikinie Złote Tarasy, musiała przenieść się do pobliskiego Pruszkowa.

- Dwie kancelarie potwierdziły nam niezależnie od siebie, że organizując konferencję "I love marketing & business" w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie, naruszamy rozporządzenie, mówiące o zakazie organizacji tego typu imprez w strefach czerwonych (jest w niej Warszawa - przyp.) - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Cezary Lech, organizator wydarzenia z firmy Max Roy. - Dodatkowo dowiedzieliśmy się od prawników, że wydarzenie mogłyby zamknąć policja z sanepidem, a my jako organizatorzy razem z pracownikami, ponieść nawet karne konsekwencje. Jedyne miejsce, gdzie najszybciej mogliśmy przenieść wydarzenie odbywające się online, to Multikino w Pruszkowie - wyjaśnia menadżer.

Resort zdrowia z odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl informuje, że treść rozporządzenia zakazującego organizacji eventów online zostanie poprawiona. - Ministerstwo Zdrowia doprecyzuje przepisy tak, by nie było wątpliwości interpretacyjnych - przekazało nam biuro komunikacji resortu.

Zmianę przepisów, umożliwiającą organizację konferencji online w strefie czerwonej, zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W rozmowie z Polsat News stwierdził: "Ten zakaz obowiązuje właściwie już od wiosny, więc troszeczkę o tym zapomnieliśmy. Oczywiście to na pewno będzie zmienione, bo to jest na pewno jakieś przeoczenie, nieporozumienie,", dodając, że przepis zostanie zmieniony "jak najszybciej".

Branża MICE krytykuje zakaz konferencji online 

W rozmowach z portalem Wirtualnemedia.pl przepisy o zakazie konferencji online krytykowali także przedstawiciele branży MICE (turystyka biznesowa - eng. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry).

- Spotkania online nie różnią się prawie niczym od np. nagrań programów telewizyjnych. Zakaz organizacji konferencji oniline w czerwonych strefach to drobny błąd, który mamy nadzieję, że zostanie szybko poprawiony - mówił nam w tym tygodniu Bartosz Bieszyński, koordynator Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

Mariusz Nowak, członek KAE SAR i CEO agencji Ministry of Creativity komentował z kolei: - Za wszelką cenę musimy spowodować zmiany kilku zapisów, bo mamy wrażenie, że nie wszystkie one są adekwatne do sytuacji i naszej wykonywanej pracy.

Dołącz do dyskusji: Rząd poprawi przepisy o zakazie konferencji online

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ziom
coraz bardziej widać niekompetencje naszego Rządu. Z dna na dzień potrafią bardziej zaskoczyć.
odpowiedź
User
Max
Jak poprawią tutaj, to w trzech innych miejscach spieprzą
odpowiedź
User
dizor
no brawa brawa. niech ten cyrk już się zakończy bo nie będę mógł pojechać na targi remadays do nadarzyna a mają odbyć się już w lutym przyszłego roku
odpowiedź