SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zakupy na AliExpress będą droższe. Jest projekt ustawy o VAT

Do konsultacji trafił projekt zmiany ustawy o VAT, który ma uszczelnić system pobierania podatku w wypadku zakupu produktów spoza Unii Europejskiej. Według planów dodatkowa opłata będzie pobierana elektronicznie lub przez kurierów w momencie dostarczenia przesyłki. Dla użytkowników będzie to oznaczać wyższe koszty zakupów towarów na takich platformach jak AliExpress.

Obecnie polscy internauci chętnie dokonują zakupów na działających w Chinach czy innych krajach azjatyckich platformach e-commerce, takich jak AliExpress, Gearbest czy Banggood.

Przyczyny popularności zakupów we wspomnianych serwisach to oferowane tam niskie ceny towarów oraz możliwość ich dostarczenia do odbiorcy z pominięciem opłat celnych oraz podatków. W tym celu sprzedawcy stosują lukę prawną polegającą na wysyłaniu zakupionych towarów w formie listów, a nie innego rodzaju przesyłek, bowiem listy nie podlegają dzisiaj w Polsce opłatom celnym oraz nie są obciążone podatkiem VAT. Z kolei w wypadku większych przesyłek stosuje się oznaczanie ich w dokumentacji jako próbki lub prezenty, co zwalnia taką formę dostarczania paczki z VAT-u.

Efektem jest narastająca fala tanich przesyłek z Azji. W 2018 r. Poczta Polska dostarczyła z Chin do Polski ponad 14 mln listów, w których w większości znajdowały się przedmioty zakupione na platformach e-commerce. To zaś przynosi skarbowi państwa wymierne straty w budżecie.

Czytaj także: AliExpress sponsorem Lecha Poznań

Nowa ustawa podniesie ceny

Z powodu masowego omijania przez sprzedawców i nabywców zobowiązań  podatkowych Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o VAT, które mają uszczelnić system poboru dodatkowych opłat na za towary kupowane poza rynkami Unii Europejskiej. Obecnie projekt został skierowany do konsultacji, które mają potrwać do 19 listopada 2020 r.

- Państwa członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C) – wyjaśnia resort finansów w uzasadnieniu projektu.

Według MF przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. zamiast 1 stycznia 2021 r., zapewniając państwom członkowskim i przedsiębiorstwom dodatkowy czas na przygotowanie się do ich stosowania.

Według założeń podatek VAT będzie obowiązywał w wypadku wszystkich zakupów dokonywanych poza granicami Unii Europejskiej. Zwolnieniem z danin zostaną objęte przesyłki o wartości do 150 euro pod warunkiem, że VAT zostanie zadeklarowany i będzie rozliczany za pośrednictwem platformy Import One Stop Shop (IOSS).

MF wyjaśnia w projekcie ustawy w jaki sposób będą realizowane opłaty VAT w ramach zmienionej ustawy. - Konsumenci będą musieli zapłacić podatek VAT od każdego towaru znajdującego się w przesyłce pocztowej, która jest przedmiotem importu – czytamy w uzasadnieniu resortu. - VAT będzie płacony albo sprzedawcy (lub interfejsowi elektronicznemu), jeżeli zarejestruje się on do IOSS, albo jeżeli nie zastosowano IOSS, a operator pocztowy w rozumieniu ustawy Prawo Pocztowe zechce skorzystać z tzw. uregulowania szczególnego „USZ” wówczas VAT jest płacony wg stawki podstawowej temu operatorowi w momencie odbioru przesyłki przez odbiorcę, a operator wpłaca ten pobrany podatek organowi celnemu. W przypadku chęci zastosowania obniżonej stawki, właściwej dla importowanego towaru konieczne jest złożenie standardowego zgłoszenia celnego.

Wprowadzenie w życie nowych regulacji dla klientów takich platform jak AliExpress będzie oznaczało wprost wzrost kosztów związanych z zakupem towarów. Z kolei resort finansów przewiduje, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w 2021 r. do budżetu państwa z tytułu drobnego handlu z Chinami wpłyną 482 mln zł, zaś w kolejnych latach będzie to ponad 1,1 mld zł.

Czytaj także: Blik i AliExpress zacieśniają współpracę. Można szybko płacić aplikacją za zakupy w serwisie

Dołącz do dyskusji: Zakupy na AliExpress będą droższe. Jest projekt ustawy o VAT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl