SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 320 tys. osób posiada zaległości wobec sieci komórkowych

Ponad 320 tys. osób ma 1,4 mld zł zaległości wobec operatorów komórkowych - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wśród dłużników telekomów przeważają mężczyźni - dodano.

Jak informuje BIG InfoMonitor, choć w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadłużenie względem telekomów spadło o 61 mln zł i wyniosło na koniec września br. 1,45 mld zł, to przybyło 21 tys. 587 niesolidnych płatników.

Ze statystyk zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w sumie użytkowników sieci komórkowych dopisanych przez operatorów do bazy dłużników jest niemal 326 tys.; średnio na osobę przypada 4 tys. 449 zł zadłużenia.

Jak zauważa prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, zazwyczaj na początku jesieni przybywa więcej dłużników telekomunikacyjnych niż w innych okresach roku. "Pojawiają się bowiem m.in. wpisy długów z okresu wiosenno-letniego, w tym wysokie rachunki przywożone z zagranicznych urlopów. Najwyższy wzrost liczby telekomunikacyjnych dłużników, ponad 5,6 tys. osób, odnotowaliśmy między sierpniem a wrześniem" - przekazał Grzelczak.

Przypomniał, że warunkiem zgłoszenia konsumenta do rejestru BIG jest przeterminowanie płatności o co najmniej 30 dni na minimum 200 zł.

Wśród dłużników przeważają mężczyźni

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że wśród dłużników telekomów przeważają mężczyźni (53 proc.), osoby między 25. a 44. rokiem życia (41 proc.). Grupa niepłacących rachunków w wieku 25-34 lata to 63 tys. 851 osób, a między 35. a 44. rokiem - 71 tys. 131 dłużników. Wśród najmłodszych, czyli między 18–24-latków, zaległości ma 17 tys. 599 osób. 28 tys. 408 dłużników jest w wieku 65 plus.

Na czele województw z największą liczbą dłużników telekomunikacyjnych uplasował się Śląsk (48 tys. 762 osób), do Mazowsza należy jednak najwyższa kwota zaległości – ponad 232 mln zł. Średnia najwyższa zaległość również przypada na woj. mazowieckie – 5 tys. 526 zł; dalej jest Małopolska, gdzie na mieszkańca przypada ponad 5 tys. zł zaległości względem operatorów komórkowych.

BIG InfoMonitor przypomina, że do rejestru dłużników można trafić za opóźnione płatności wobec jednego wierzyciela wynoszące co najmniej 200 zł, gdy stroną umowy jest konsument i co najmniej 500 zł, jeśli klientem jest firma. Zanim jednak wierzyciel zgłosi dłużnika na listę, 30 dni wcześniej ma obowiązek wysłać do niego ostrzegawcze wezwanie do zapłaty.

Badanie "Budżety domowe Polaków" zrealizowało Quality Watch metodą CAWI na próbie 1088 dorosłych Polaków, 29 września – 2 października 2023 r.

BIG InfoMonitor to Biuro Informacji Gospodarczej, gromadzące i udostępniające informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku.

Dołącz do dyskusji: Ponad 320 tys. osób posiada zaległości wobec sieci komórkowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl