SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zamieszanie wokół portalu Interia.pl

KNF: Przeniesienie prawa głosu z akcji Interii.pl na BRE Bank niezgodne z prawem.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) uznała, że ustanowienie przez spółkę Radio Muzyka Fakty na rzecz BRE Banku blokady na 390.000 akcjach imiennych spółki Interia.pl oraz przeniesienia prawa głosu na BRE Bank są niezgodne z prawem, podała Interia w komunikacie w środę wieczorem.

"Zgodnie z tym stanowiskiem, w ocenie Komisji Nadzoru Finansowego postanowienia zawartej przez Radio Muzyka Fakty sp. z o.o. i BRE Bank SA umowy o ustanowieniu zabezpieczenia na akcjach Interia.pl SA w postaci blokady, przyznające BRE Bank SA prawo użycia akcji, na których ustanowiono blokadę, pozostają w sprzeczności z przepisami ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych i przepisem art. 333 § 1 kodeksu spółek handlowych" - podano w komunikacie.

"W tym zakresie postanowienia przedmiotowej umowy powinny zostać uznane za nieważne na gruncie art. 58 Kodeksu cywilnego" - czytamy dalej.

KNF stwierdza także, iż w tej sprawie nie znajduje zastosowania art. 87 ust 2 pkt 1 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu, "który dotyczy jedynie w sytuacji, w której na podstawie szczególnego przepisu odrębnej ustawy zawarto skutecznie umowę przekazującą uprawnienie do wykonywania prawa głosu".

Zgodnie z prawem, Bauer ma trzy miesiące by zejść poniżej 33% lub na ogłoszenie wezwania, by dojść do 66%.

W wyniku zakończonego w końcu lutego wezwania na akcje właściciela Radia RFM FM, spółki Broker FM, koncern Bauer Media stał się - obejmując akcje dające prawo do 90,6% głosów na WZ Brokera - podmiotem dominującym wobec tej spółki. Z kolei Broker posiada 27,85% kapitału zakładowego Interia.pl, dających prawo do 40,92% głosów na walnym zgromadzeniu.

Jednak spółka zależna Brokera FM - czyli Radio Muzyka Fakty Sp. z o.o. ustanowiła blokadę na 380.000 akcji imiennych, uprzywilejowanych spółki Interia.pl i ustanowieniu na tych akcjach, na rzecz BRE Banku, prawa użycia (obejmującego także prawo głosu). W ten sposób Broker ma jedynie prawo do 32,98% w ogólnej liczbie głosów w spółce Interia.pl.

Jednak Interia.pl podała kilka dni temu, że z opinii prawnych wynika, iż przyjęta przez BRE Bank i Broker FM konstrukcja umowy blokady nie przenosi prawa głosu z zablokowanych akcji portalu na rzecz BRE Banku, co oznacza, że Bauer Media nie będzie mógł wykonywać prawa głosu ze wszystkich posiadanych akcji Interii.pl do czasu wykonania obowiązków określonych w ofercie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zamieszanie wokół portalu Interia.pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl