SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zanieczyszczenie powietrza w New Delhi przyczyną otyłości i astmy wśród dzieci

Narażenie na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może mieć związek z otyłością u dzieci i zwiększać ryzyko astmy – informuje pismo “Lung India”. Wskazują na to wyniki badania przeprowadzonego w stolicy Indii.

Liczące ponad 26 milionów mieszkańców New Delhi to trzecia aglomeracja świata, wielki węzeł komunikacyjny i centrum przemysłowe. Zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w sezonie zimowym, należy tam do najwyższych na świecie - osiąga poziom około dziewięciokrotnie wyższy od uważanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za bezpieczny.

Skąd się biorą zanieszczyszczenia

Źródła zanieczyszczenia to emisje spalin, pyły z prac budowlanych oraz dym palonych śmieci i resztek pożniwnych z pobliskich pól uprawnych. Badanie przeprowadzone przez Lung Care Foundation and Pulmocare Research and Education Fundację Opieki Płuc i Pulmocare Research and Education jest pierwszym w Indiach, które wykazało związek między dziećmi z nadwagą i astmą a zanieczyszczeniem powietrza.

Eksperci od dawna ostrzegają, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze może prowadzić do chorób układu oddechowego, zwłaszcza wśród dzieci. Co więcej, otyłe dzieci mają o 79 proc. większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, a choć otyłości u dzieci sprzyja wiele czynników, zanieczyszczenie powietrza może należeć do istotnych.

Autorzy badań przyjrzeli się 3157 dzieciom w 12 wybranych losowo szkołach z Delhi i południowoindyjskich miast Kottayam i Mysuru, które mają stosunkowo czystsze powietrze.

Jak się okazało, 39,8 proc. dzieci z Delhi miało nadwagę, podczas gdy w Kottayam i Mysuru było to 16,4 proc. Wartości te wykazywały “bardzo dobrą“ - jak ujęli autorzy - korelację z poziomem pyłu zawieszonego (PM2,5) – niebezpiecznych drobnych zanieczyszczeń w powietrzu badanych miast.

Wiadomo, że obecne w powietrzu zanieczyszczenia zawierają substancje chemiczne, znane jako obesogeny, które dostają się do organizmu podczas oddychania. Zaburzając działanie układu hormonalnego obesogeny mogą zmieniać metabolizm człowieka.

Szczególnie narażone są dzieci, bardziej aktywne niż dorośli. Oddychają intensywniej i wdychają więcej zanieczyszczeń.

Badanie wykazało również, że dzieci w wieku szkolnym w Delhi mają „znacznie większą częstość występowania” objawów astmy i alergii – takich jak swędzenie i łzawienie oczu, kaszel i wysypka – w porównaniu do dzieci w Kottayam i Mysuru.

Co najmniej 29,3 proc. dzieci z Delhi miało niedrożność dróg oddechowych lub astmę podczas testu oddechowego w porównaniu do 22,6 proc. dzieci w Kottayam i Mysuru. Co istotne, dwa główne czynniki związane z astmą dziecięcą - historia choroby w rodzinie i palacz w rodzinie - były bardziej rozpowszechnione w południowych miastach niż w stolicy.

Dołącz do dyskusji: Zanieczyszczenie powietrza w New Delhi przyczyną otyłości i astmy wśród dzieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl