SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zapowiada się, że raty kredytów w euro pójdą w górę

Mimo że Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych w strefie euro, decydujący o oprocentowaniu kredytów w tej walucie wskaźnik EURIBOR 3M jest najwyższy od lata 2009 roku.

Dla posiadaczy kredytów w euro ważne jest to, co zostało powiedziane na czwartkowej konferencji prasowej po posiedzeniu EBC. Szef tej instytucji, Jean-Claude Trichet, stwierdził, że zmiana stóp jest możliwa za miesiąc. EBC jest przygotowany, aby działać zdecydowanie i w odpowiednim momencie – cytuje Tricheta Polska Agencja Prasowa.

Stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00. Gdyby wzrosła o 25 lub 50 punktów bazowych, najprawdopodobniej spowodowałoby to wzrost stawki EURIBOR, która w większości banków oferujących kredyty hipoteczne w euro, odpowiada za wysokość oprocentowania. trzymiesięczny wskaźnik wynosi aktualnie 1,0980. Wzrost o 25 pb podniósłby raty kredytów w euro o około 15 zł na każde 100 tys. zł zaciągniętego kredytu.

Wpływ zmiany stawki EURIBOR 3M na raty kredytu hipotecznego w euro

EURIBOR 3M

rata

1,0980%

480 zł

1,3480%

507 zł

1,5980%

510 zł

Założenia: kredyt na 100 tys. na 30 lat zaciągnięty 03.03.2011 r., marża 2,5 pkt proc., spread 5,5%.

Źródło: Open Finance.

Nie należy jednak zapominać, że wpływ na wysokość raty mają też wahania kursów walut. Aktualnie wzrost kursu euro o 3 gr. przekłada się na wzrost wysokości raty o 4 zł. na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Do ostatniej zmiany wysokości stóp procentowych w strefie euro doszło wiosną 2009 roku, głównym czynnikiem mającym spowodować zmiany w najbliższym czasie jest rosnąca inflacja. Wg EBC, w 2011 roku wyniesie ona od 2 do 2,6 proc., a w 2012 r. od 1 do 2,4 proc. Pocieszająca dla kredytobiorców jest zapowiedź Tricheta, że najbliższa zmiana stóp nie musi być początkiem dłuższego cyklu podwyżek.


Marcin Krasoń, Open Finance

Dołącz do dyskusji: Zapowiada się, że raty kredytów w euro pójdą w górę

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jola
wniosek z tego jeden, bezpieczniej brac w zlotowkach
odpowiedź
User
kaja
bezpieczniej i podobno bardziej dostepnie choc niestety nie we wszystkich bankach
odpowiedź
User
Porky
Nie nowina. Pytanie ile stresu mają osoby z tym kredytem. Ciekawe czy warto brać i przeżywać takie wahania. Nie lepiej w plnach?
odpowiedź