SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarabiasz 2 tys. zł? Dostaniesz 20 000 zł kredytu na karcie kredytowej

Klient o dochodach 2 tys. zł netto może otrzymać nawet 10-krotność wynagrodzenia w limicie na karcie kredytowej. Już zapomnieliśmy o kryzysie, czy to tylko przechwałki banków?

Zarabiasz 2 tys. zł? Dostaniesz 20 000 zł kredytu na karcie kredytowej

Singiel z zarobkami poniżej średniej krajowej może otrzymać limit kredytowy na karcie kilkukrotnie przewyższający osiągane dochody. Najhojniejsze instytucje zaoferują sześciokrotność wynagrodzenia, ale niekwestionowanym rekordzistą jest Bank BGŻ, który deklaruje, że wiarygodnemu kredytobiorcy da nawet 20 tys. zł przy 10-krotnie niższej pensji. Podobnie robi ING Bank Śląski, ale tylko w przypadku klientów wewnętrznych, czyli tych których już zna od dłuższego czasu i stale śledzi ich przepływy na rachunku bieżącym.
 

Szacunkowe limity na kartach kredytowych dla singla z dochodami 2 tys. zł netto

Bank

Maksymalny limit kredytowy

Krotność pensji

Bank Pocztowy

5 000 zł (maks.)

2,5

BGŻ

20 000 zł

10

BOŚ

8 000 zł

4

BZ WBK

12 000 zł

6

Citi Handlowy

6 000 zł

3

DnB NORD

4 500 zł

2,3

Euro Bank

k. srebrna: 3 000 zł (maks.)
k. złota: 5 125 zł

k. srebrna: 1,5
k. złota: 2,6

Getin Bank

3 040 zł

1,5

ING Bank Śląski

klient zew.: 12 000 zł
klient wew.: 20 000 zł

klient zew.: 6
klient wew.: 10

Inteligo

klient zew.: n/d
klient wew.: 4 500 zł

klient zew.: n/d
klient wew.: 2,3

Kredyt Bank

klient zew.: 4 000 zł
klient wew.: 5 000 zł

klient zew.: 2
klient wew.: 2,5

mBank

7 400 zł

3,7

MultiBank

7 400 zł

3,7

Pekao

2 000 zł

1

PKO BP

klient zew.: 4 000 zł
klient wew.: 4 500 zł

klient zew.: 2
klient wew.: 2,3

Polbank EFG

12 000 zł

6

maks.- maksymalny limit wynikający z parametrów karty, a nie samej zdolności kredytowej klienta

Źródło: Open Finance

Obliczenia wykonane przez część banków z pewnością można uznać za zaskakujące. Problem stanowi fakt, że w opinii instytucji finansowych wyliczenie maksymalnego limitu kredytowego dla karty jest nawet bardziej skomplikowane niż przy kredytach gotówkowych. Zatem dane te można traktować wyłącznie jako szacunki. Choć nie pozbawiają one złudzeń. Jeśli procedury dopuszczają możliwość otrzymania limitu kilkukrotnie wyższego od miesięcznych zarobków, to na pewno znajdzie się klient, który z oferty skorzysta. Niepokój budzi fakt, że sytuacja ta ma miejsce w czasie, gdy banki starają się poprawiać jakość portfeli kredytowych. Oznacza to, że zmniejszenie liczby kart kredytowych o 16 proc. w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2010 r. było tylko działaniem doraźnym.

Limity zadłużenia na kartach wymagały również dostosowania do rekomendacji T, która ma za zadanie ograniczyć poziom zobowiązań kredytowych w stosunku do osiąganych zarobków. W przypadku tradycyjnych kredytów, gdzie spłata następuje w formie comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych, zweryfikowanie czy bank dostosował się do zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego nie stanowi problemu. Jednak już w przypadku plastikowych pieniędzy jest to bardziej skomplikowane. Każdy z banków wysokość hipotetycznej raty kapitałowo-odsetkowej powinien obliczyć według stopy procentowej dla kredytów konsolidacyjnych lub gotówkowych i okresu spłaty nie dłuższego niż pięć lat. Bez znajomości procedur wewnętrznych instytucji finansowych praktycznie nie ma możliwości wskazać czy któryś z banków wyłamuje się ze spełnienia zaleceń nadzorcy. Dlatego pozostaje przyjąć, że wszystkie banki podeszły do rekomendacji z należytą starannością. A to oznacza, że w zeszłym roku przyznawane limity kredytowe na kartach mogły być jeszcze wyższe.
 
Komentarz
Odbieranie przez banki nieużywanych kart na pewno częściowo ogranicza ryzyko kredytowe. Ale bez weryfikacji podejścia w zakresie przyznawanych limitów może to być działanie niewystarczające. I nie chodzi tu wyłącznie o następstwa kryzysu, a o odpowiednie przygotowanie do kolejnych ewentualnych wstrząsów na rynku. Dlatego instytucje finansowe zamiast przechwalać się kto da więcej powinny myśleć o późniejszych skutkach. Uchroni to nie tylko banki, ale i budżety domowe.

Michał Sadrak, Open Finance
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zarabiasz 2 tys. zł? Dostaniesz 20 000 zł kredytu na karcie kredytowej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rt55
zobacz także tu:

http://dobra-karta-kredytowa.blogspot.com
odpowiedź