SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie liczba świetnie zarabiających freelancerów

Liczba wolnych strzelców zarabiających na rękę powyżej 5 tys. zł miesięcznie wzrosła w tym roku aż o 43 proc. Freelancerów, których wynagrodzenie przekracza 10 tys. zł jest najwięcej od 4 lat - wynika z badania platformy pracy zdalnej Useme.

fot. Shutterstock.comArticle

Dla blisko połowy (49,5 proc.) badanych freelancing jest jedyna formą zarobkowania, a dla pozostałych stanowi formę dorobienia do etatu lub innej formy głównego zajęcia zawodowego. Odsetek osób utrzymujących się tylko i wyłącznie z tej profesji wzrósł w 2020 do ok. 140 tys. osób i firm.

- Liczba freelancerów wykonujących swoją pracę w obszarze elektronicznych usług dla biznesu, wzrosła w tym roku do poziomu ćwierć miliona osób, przy dynamice na poziomie 15 proc. w stosunku do 2019 r. – mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme.

Najlepiej zarabiają specjaliści IT

Jak pokazują wyniki badań, grupą która najwięcej zarabia są freelancerzy oferujący usługi programistyczne i IT. Blisko czterech na dziesięciu badanych w tej grupie, otrzymuje wynagrodzenie powyżej 5 tysięcy złotych co miesiąc. Aż 17 proc. specjalistów IT  zarabia więcej niż 10 tysięcy złotych miesięcznie na rękę, podczas gdy średnia dla takich zarobków w całej grupie respondentów stanowi 4 proc.

Copywriterzy i specjaliści zajmujący się mediami społecznościowymi tylko w nielicznych przypadkach (1 proc.) mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 10 tys. zł miesięcznie lub więcej. Prawie połowa (46 proc.) osób w tej grupie zarabia miesięcznie do tysiąca złotych, co piąta (21 proc.) w przedziale 1001-2000 zł. Są jednak najliczniej reprezentowaną w badaniu grupą (27,9 proc.).

Polsce wolni strzelcy często zajmują się również grafiką i 3D (17,8 proc.), przygotowaniem stron i sklepów internetowych (12,3 proc.) oraz fotografią i wideo (9 proc.). Tylko 8,1 proc. to specjaliści sektora IT.

Kobiety-freelancerki są gorzej wynagradzane niż mężczyźni. W grupie 6 proc. wolnych strzelców zarabiających ponad 10 tysięcy złotych, jedynie 1 proc. to kobiety, podczas gdy mężczyźni stanowią 5 proc.

W przedziale 5 – 10 tysięcy złotych reprezentowanym przez 18 proc. badanych, panie to zaledwie 7 proc., panowie 11 proc.. Z kolei w grupie, w której freelancing jest jedynie dodatkiem i sposobem na dorobienie do stałej pracy, w której zarobki są do 1 tys. złotych miesięcznie, kobiety to aż 44 proc., a mężczyźni do 31 proc.

Pandemia Covid-19 a rynek wolnych strzelców

Aż dwie trzecie (64,29 proc.) wolnych strzelców ocenia, że ogólna sytuacja w branży uległa pogorszeniu lub znaczącemu pogorszeniu z powodu pandemii Covid-19. Dla 6 na 10 badanych zmniejszyła się liczba zleceń czy ogólnie pracy. Dla co czwartego (28,2 proc.) pozostała bez zmian.

Ponad połowa (57,14 proc.) respondentów w okresie pandemii odczuła spadek dochodów. Dla blisko połowy freelancerów (48,12 proc.) pandemia zmniejszyła stabilność zatrudnienia, a dla 42,48 proc. wpłynęła negatywnie na wyceny realizowanych przez nich projektów. Natomiast, korona wirus dla ponad połowy (51,88 proc.) badanych nie wpłynął ani negatywnie, ani pozytywnie na wysokość wyceny prac.  

Pandemia nie wpłynęła na decyzje wolnych strzelców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie je zawieszenia lub zamknięcia. Jedynie 5,3 proc. badanych rozważa taką opcję, a aż blisko 95 proc. respondentów chce w dalszym ciągu ją kontynuować.

Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2020 roku metodą CAWI i wzięło w nim udział 1076 freelancerów. Odpowiedzi udzieliło 51,8 proc. kobiet i 48,2 proc. mężczyzn, pochodzących przede wszystkim z dużych (35,1,0 proc.) i średnich miast (21,8 proc.).

Dołącz do dyskusji: Rośnie liczba świetnie zarabiających freelancerów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stock Inger
Fajna fota - prawdziwy frilanserzy!
odpowiedź