SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zarząd Polskiego Radia oburzony akcją „Kogo nie słychać” dziennikarzy Trójki, słuchacze się z nimi solidaryzują

Zarząd Polskiego Radia w oświadczeniu wyraził sprzeciw wobec akcji „Kogo nie słychać” podjętej przez grupę pracowników Trójki po odsunięciu Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od prowadzenia serwisów informacyjnych w stacji. Według zarządu celem tej akcji jest „dyskredytowanie Polskiego Radia, jako nadawcy publicznego i tworzenie jego fałszywego obrazu w świadomości społecznej”. Za to wielu słuchaczy solidaryzuje się z dziennikarzami.

Article

- Polskie Radio jest instytucją publiczną, której celem jest przekazywanie rzetelnych i obiektywnych informacji oraz pluralistycznych opinii. Odpowiedzialność za przestrzeganie obowiązków nadawcy spoczywa na Zarządzie spółki. Każdy pracownik, który identyfikuje się z wyrażoną ustawowo misją nadawcy publicznego ma stworzone warunki do pracy i rozwoju, niezależnie od własnych poglądów, czy przekonań - zapewnia zarząd Polskiego Radia w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl

- Media publiczne są własnością wszystkich Polaków. Żadna grupa zawodowa, społeczna czy polityczna nie może wpływać na prawo Polskiego Radia do dbałości o podstawowe standardy dziennikarskie, związane ze sposobem relacjonowania debaty publicznej. Żaden pracownik, czy współpracownik Polskiego Radia nie ma prawa wykorzystywać dorobku tej instytucji do realizowania własnych celów politycznych, społecznych czy środowiskowych. Wynika to nie tylko z obowiązującego prawa, ale przede wszystkim z kanonów etyki dziennikarskiej - podkreśla kierownictwo nadawcy.

Zapewnia też, że dołoży wszelkich starań, by dbać o dobre imię mediów publicznych "zarówno w obszarze jakości tworzonych programów, standardów dziennikarskich, jak i w sferze zachowania własnych pracowników i współpracowników w przestrzeni publicznej".

Zarząd odnosi się też do akcji grupy były i obecnych pracowników Trójki, którzy na portalach społecznościowych zamieścili swoje czarno-białe zdjęcia z hasłem „Kogo nie słychać”, zwracając w ten sposób uwagę na odsunięcie w zeszłym tygodniu Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od prowadzenia serwisów informacyjnych w stacji. Kierownictwo spółki w oświadczeniu "wyraża sprzeciw wobec akcji podjętej przez kilkoro pracowników Programu Trzeciego, której celem jest dyskredytowanie Polskiego Radia, jako nadawcy publicznego i tworzenie jego fałszywego obrazu w świadomości społecznej".

Za to część słuchaczy Trójki popiera protestujących pracowników i solidaryzuje się z nimi. Wyrażają to przede wszystkim na portalach społecznościowych, m.in. na facebookowym fanpage’u stacji.

Natomiast dwie osoby w czwartek zadzwoniły w tej sprawie do południowej audycji „Za a nawet przeciw”. Pierwszy w ramach solidarności z akcją „Kogo nie słychać” chciał przez kilka sekund milczeć, a drugi skrytykował odsunięcie Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od anteny. - Nie dajcie się skundlić - zaapelował do pracowników stacji.

Pracownicy Trójki wiosną br. oficjalnie protestowali przeciw zwalnianiu pracowników. Kiedy w marcu władze stacji pożegnały się z Jerzym Sosnowskim, sprzeciw wyraził zarówno związek zawodowy zatrudnionych w Trójce i Dwójce, jak też pracownicy tej pierwszej rozgłośni we wspólnym oświadczeniu. Gdy pod koniec kwietnia poinformowano o zwolnieniu Tomasza Ławnickiego i Grażyny Mędrzyckiej-Gęsickiej (która niedługo potem wróciła jako wydawca w Polskim Radiu 24), pracownicy interweniowali u kierownictwa stacji.

Z kolei w mediach społecznościowych sprzeciw wobec zmian w rozgłośni jest skupiony wokół fanpage’a facebookowego „Ratujmy Tróję”. W marcu br. zebrano na nim 41 tys. podpisów pod petycją do prezes Polskiego Radia o cofnięcie zmian kadrowych i programowych w stacji. W kwietniu zachęcano do głosowania na piosenkę „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, dzięki czemu znalazła się ona na pierwszym miejscu w „Polskim Topie Wszech Czasów”. Natomiast pod koniec czerwca zorganizowano pod siedzibą Trójki pikietę, w której wzięło udział kilkaset osób.

Według danych Radio Track w trzecim kwartale br. udział Trójki w rynku słuchalności wynosił 7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zarząd Polskiego Radia oburzony akcją „Kogo nie słychać” dziennikarzy Trójki, słuchacze się z nimi solidaryzują

69 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cvbn
"tworzenie fałszywego obrazu w świadomości społecznej" no wiedzą, co mówią. Nikt nie zna się na tym tak dobrze jak #dojna zmiana.
odpowiedź
User
Anonim
PiS zrobiło mediami to, co sami zarzucali poprzednim władzom. Tyle, że po trupach, bez oglądania się wstecz i 10x szybciej "Media publiczne są własnością wszystkich Polaków" Oczywiście tak powinno być ale niestety nie jest są własnością jak każą abonament płacić i tu ta własność się kończy wszystko muszą upartyjnić a i tak to nic nie da bo myślę że jednak ludzi myślących jest więcej i będą mieli przegrać to i tak przegrają przykro patrzeć jak dorzynają publiczne media bo co szary człowiek może jak i tak w D**pie to mają szkoda gadać .
odpowiedź
User
fred
Zachowanie zespołu Trójki jest skandaliczne. Należy szybko zwolnić prowodyrów. Lojalność wobec pracodawcy to warunek pozostania w Trójce.
odpowiedź
User
ganimedes
Powinni być oburzeni tym, co robią. Słucham Trójki, niestety staje się to miejscami trudne. Przykrywanie ramówką muzyczną PiSowskiej propagandy nie przejdzie, to nie ten typ słuchacza.
odpowiedź
User
Tola
Dość nieustannego warcholstwa w PR 3
odpowiedź