SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarząd TVP popełnił przestępstwo? Wizja składa doniesienie do prokuratury

Związek zawodowy Wizja złożył w prokuraturze zawiadomienie w związku z tym, że kierownictwo TVP nie udostępniło związkowcom uchwały o przeniesieniu 550 pracowników telewizji publicznej do firmy zewnętrznej.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

- Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP SA Wizja zawiadamia o popełnieniu przestępstwa polegającego na tym, że osoby zobowiązane w Telewizji Polskiej SA do udzielania informacji związkom zawodowym (...), odmówiły składającemu to zawiadomienie związkowi zawodowemu udostępnienia uchwały zarządu TVP „O przyjęciu propozycji systemowych zmian i optymalizacji funkcji oraz wprowadzenia nowego modelu realizacji zadań TVP SA” - napisała w piśmie do prokuratury Wizja.

Zdaniem władz związku, naruszono tym samym “uprawnienie związku zawodowego do uzyskiwania od pracodawcy informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy, które to uprawnienie zostało ustanowione przepisem art. 28 ustawy o związkach zawodowych”.

Wśród osób obowiązanych do udzielania związkowcom informacji Wizja wymienia prezesa TVP Juliusza Brauna, członków zarządu Bogusława Piwowara i Mariana Zalewskiego, a także Ewę Ger, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi, oraz Karola Pękula, pełnomocnika zarządu do spraw współpracy z organizacjami związkowymi działającymi w TVP i radą pracowniczą.

- Każdy obywatel i każda organizacja w Polsce ma prawo składać wszelkie możliwe i niemożliwe wnioski do prokuratury - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Zdaniem kierownictwa spółki zarzuty Wizji są bezzasadne, bo - jak podkreśla rzecznik - w TVP trwa intensywny i szeroko zakrojony proces informowania wszystkich pracowników o planowanych zmianach systemowych. Składa się na niego m.in. specjalny biuletyn, specjalny całodobowy telefon informacyjny i całodobowy dyżur pod adresem mailowym.

- Związki zawodowe, w tym także Wizja, zostały o wszystkich planowanych zmianach bardzo dokładnie poinformowane i to w dodatku jeszcze przed podjęciem decyzji o zmianach przez zarząd spółki. Będą także bezzwłocznie informowane o ewentualnych wszelkich innych decyzjach niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej - informuje Rakowiecki.

Zgodnie z planami zarządu TVP, jesienią br. do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej przeniesionych zostanie 550 pracowników etatowych TVP: głównie dziennikarze, ale także montażyści, charakteryzatorzy i graficy. Operacja ma zachęcić pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie i dać TVP w pierwszym roku od 5 do 15 mln zł oszczędności (dowiedz się więcej).

Przeciw zmianom protestują wszystkie związki zawodowe działające w TVP. Wizja poza złożeniem doniesienia do prokuratury powiadomiła też Państwową Inspekcję Pracy, która planuje sprawdzić czy planowane zmiany w TVP są zgodne z kodeksem pracy (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zarząd TVP popełnił przestępstwo? Wizja składa doniesienie do prokuratury

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
POLITRUCY W TVP planują ZWOLNIENIA GRUPOWE
Jeżeli prezydenccy politmajsterkowicze nie chcą okazać uchwały politruckiego zarządu, to najprawdopodobniej takiej uchwały nie ma.
odpowiedź
User
Gosc
Zarząd rozpętał idiotyczną wojnę dla 15 mln oszczędności, które można zrobić prostymi optymalizacjami programowymi.
odpowiedź
User
Widz
To jak sztuka Mrożka w TVP - zarząd, który już spowodował, że dziennikarze etatowi stracili motywację, prezes, który mówi, że będą mogli pracować dla innych stacji czyli pozbawia się sam ich pomysłów,, scenariuszy i wzmacnia onkurencje idt. Uzasadnieniem jest trudna sytuacja finansowa, a w tym samym czasie TVP chwali sie zyskami, rozdaje premie dla urzędników i zatrudnia kolesia na kilka miesięcy za 50 tyś. Mowiac, ze nie maja "fachowca" w TvP, a mają biuro prawne i 3 tysiące osob na etacie. Teatr na żywo Mrożka to się chybatylko to udało temu zarządowi!!!
odpowiedź