SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarządzający OFE nadal stawiają na banki, energetykę i sektor budowlany

W akcyjnym portfelu OFE w końcu 2009 roku znajdowało się blisko 250 składników, przy czym wszystkie fundusze ulokowały część aktywów w akcjach jednej z dwunastu spółek. Wśród nich, najwięcej środków trafiło do PKN Orlen, PGE, Pekao SA, Asseco Poland i Getin Holding - w każdym przypadku była to kwota przekraczająca 1 mld zł, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Zarządzający z OFE zainwestowali również m.in. w akcje 8 spółek nienotowanych na GPW, dwa prawa poboru oraz certyfikaty inwestycyjne 5 funduszy. W tym po raz pierwszy - w fundusz związany z rynkiem złota.

"To, co charakteryzuje portfel OFE, to dość bliska więź z indeksem WIG - oceniający siłę związku wskaźnik active share na koniec roku wyniósł 19,1%, czyli niemal tyle samo, ile przed rokiem. Dodajmy, że portfel idealnie pokrywający ze strukturą indeksu będzie miał wskaźnik na poziomie 0, zaś całkowicie od niego odmienny 100%" - podano w raporcie.

Na poziomie poszczególnych spółek największe odchylenia dotyczą akcji TP SA, KGHM i Immoeast - wszystkie in minus, co oznacza, że ich udział w portfelu akcji OFE jest niższy niż ich waga w indeksie WIG. Z kolei największe przeważenia dotyczyły akcji Mondi Świecie, Pekao SA oraz PGE.

Zarządzający funduszami emerytalnymi nadal stawiają na dobrą koniunkturę w sektorze bankowym, w którym ulokowali 1/3 portfela akcji. Uwzględniając trzy banki zagraniczne, łączne przeważenie banków wobec struktury WIG wyniosło 4,7%.

Inną z ważnych i silnie przeważonych branż są spółki energetyczne, głównie za sprawą ostatniej prywatyzacji PGE. Fundusze ulokowały w papierach tego emitenta 4,9% portfela akcyjnego, utrzymując udział w pozostałych spółkach z sektora na poziomie zbliżonym do ich wagi w indeksie WIG.

Zarządzający OFE przychylnym okiem patrzą także na spółki budowlane (przeważenie na poziomie 1,26 pkt proc.). Dobrze oceniane są również perspektywy deweloperów, przedstawicieli handlu detalicznego i hurtowego oraz przemysłu drzewnego, choć w tym ostatnim przypadku głównie chodzi o Mondi Świecie.

Do branż, które według zarządzających z OFE nie dają szans na zyski przewyższające ruch indeksu należą przemysł paliwowy oraz branża metalowa. W pierwszej z nich niedoważane są przede wszystkim akcje PKN Orlen, PGNiG i New World Resources (NWR), a w drugiej o niedoważeniu decydują akcje KGHMu (różnica na poziomie 2,6 pkt proc po raz ostatni widziana w grudniu 2005 roku) oraz Stalproduktu.

Słabiej oceniane są również perspektywy spółek z sektora telekomunikacyjnego - głównie TP SA. Mniej niż wynikałoby ze struktury indeksu zarządzający ulokowali w spółkach z sektora mediów, chemicznego i branży spożywczej.

Dołącz do dyskusji: Zarządzający OFE nadal stawiają na banki, energetykę i sektor budowlany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl