SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zasady etyki TVP naruszone

Komisja Etyki TVP S.A. stwierdziła, że naruszono "Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej"

Komisja Etyki TVP wydała wczoraj orzeczenie w sprawie telenoweli dokumentalnej Ireny i Jerzego Morawskich Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym. Stwierdza w nim, że nadawca, producent i autorzy cyklu (...) naruszyli "Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej" .

Komisja Etyki TVP uznała m.in, że wybór godziny emisji w niedzielnym paśmie przezaczonym na emitowanie seriali świadczyć może o zamiarze wydawcy uzyskania komercyjnego wyniku oglądalności. Podkreśla to również wielokrotne eksponowanie scen prezentujących treści o charakterze erotycznym, wzmacniane scenami inscenizowanymi. Aktualny problem społeczny przedstawiony został głównie w warstwie sensacyjnej, bez uwzględnienia ważnych aspektów psychologicznych, socjologicznych, edukacyjnych.

Komisja Etyki TVP w swym orzeczniu stwierdza także, że dziennikarza obowiązuje szczególna odpowiedzialność za osoby niekoniecznie świadome swego udziału w programie.

Epatowanie sensacją i udział nieletnich (...) obniża rangę artystyczną przekazu. Emitowanie serialu w paśmie największej ogladalności daje nadawcy wszystkie korzyści "frekwencyjne", ale obarcza go negatywnymi interpretacjami odbioru treści, zarzutem promowania określonych postaw i zachowań. Wyemitowanie np. w bardzo późnej porze z odpowiednim komentarzem redakcyjnym, być może, uchroniłoby nadawcę od skarg kierowanych do TVP, stanowiących podstawę (...) orzeczenia - uznała Komisja Etyki TVP S.A.

Zasady obowiązujące w TVP mówią jednocześnie, że "eksponowanie obrazów przemocy i okrucieństwa prowadzi do banalizacji zła. (...) Zbyt szczegółowe relacje mogą mimowolnie odegrać rolę swoistego instruktażu". Komisja oceniła, że "epatowanie sensacją i udział nieletnich (...) w materiale dokumentalnym obniża rangę artystyczną przekazu. Emitowanie serialu w paśmie największej oglądalności daje nadawcy wszystkie korzyści frekwencyjne, ale obarcza go negatywnymi interpretacjami odbioru treści, zarzutem promowania określonych postaw i zachowań".

Komisja Etyki TVP zbadała sprawę telenoweli dokumentalnej Ireny i Jerzego Morawskich "Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym" po otrzymaniu skargi rzecznika praw dziecka Pawła Jarosa, a także telefonicznych i e-mailowych opinii widzów.

Serial, nadawany przez kilka miesięcy przez Telewizję Polską, opowiadał o młodych dziewczętach, często niepełnoletnich, podejmujących pracę w branży erotycznej, w agencji prowadzonej przez Cezarego Mończyka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zasady etyki TVP naruszone

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl