SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel nie pojawi się na warszawskiej giełdzie, zawieszone prace nad prospektem

Prace nad prospektem Emitela zostały zawieszone - podano na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Emitel poinformował, że decyzja o zawieszeniu postępowania przed KNF wynika z czynników biznesowych i rynkowych.

fot. materiały prasoweArticle

Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego nie ma wyjaśnień, z jakiego powodu zawieszono prace nad prospektem emisyjnym Emitela.

"Zgodnie z wcześniejszą komunikacją, właściciel oraz spółka stale analizują różne scenariusze strategiczne w zakresie możliwości długoterminowego rozwoju spółki. Przeprowadzenie oferty publicznej i debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie to jedna z takich opcji. Alinda Capital Partners, który od 2014 roku wspiera działalność Emitel oraz zarząd spółki, podjęli decyzję o zawieszeniu procesu na obecnym etapie. Decyzja o zawieszeniu postępowania przed KNF wynika z czynników biznesowych, jak i rynkowych" - poinformowała w przesłanym oświadczeniu rzeczniczka Emitela Agnieszka Sobucka.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

"Powyższa decyzja nie zmienia planów strategicznych spółki w zakresie dalszego rozwoju. Emitel kontynuuje strategiczne projekty, czyli m.in. prace związane ze zmianą częstotliwości nadawania telewizji naziemnej (tzw. refarming pasma 700MHz) połączone z przechodzeniem na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC, rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. w modelu build-to-suit, rozwój multimedialnych platform dystrybucji treści, czy też wdrażanie rozwiązań w zakresie inteligentnych miast" - dodała.

Emitel prospekt do KNF złożył pod koniec stycznia br.

Jak już informowaliśmy w lipcu podano, że operator będzie musiał zapłacić odszkodowanie na rzecz spółki Magna Polonia w trwającym od lat sporze o wykorzystanie informacji uzyskanych w toku negocjacji. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację Magnie i zasądził na jej rzecz zapłatę 163,7 mln zł wraz z odsetkami. Razem to może wynieść nawet 260 mln zł.

Wyrok jest nieprawomocny, Emitel zapowiadał złożenie apelacji.

Emitel z 36 mln zł zysku. Więcej z telewizji i radia cyfrowego

W ub.r. operator Emitel zanotował wzrost skonsolidowanych przychodów o 0,4 proc. do 448,49 mln zł, a jego zysk netto zwiększył się z 32,12 do 35,86 mln zł.

Skonsolidowane przychody Emitela z umów z klientami zmalały rok do roku z 382,93 do 380,35 mln zł, a te z wynajmuj i dzierżawy zwiększyły się z 63,69 do 68,14 mln zł.

Natomiast pozostałe wpływy operacyjne poszły w górę z 2,3 do 4,76 mln zł.

Nowe umowy z TVP, TVN, Polsatem i TV Puls

Ponad połowę przychodów Emitel osiąga z emisji i przesyłu stacji telewizyjnych, jest operatorem technicznym wszystkich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Mija dekada od startu pierwszych multipleksów, więc firma podpisała kolejne 10-letnie umowy z niektórymi nadawcami.

W sprawozdaniu złożonym w KRS wyliczyła, że w lipcu ub.r. zawarła taką umowę z TVP do. drugiego multipleksu, w listopadzie - z TVN i Telewizją Puls też dotyczące drugiego multipleksu, a w lutym br. z Polsatem (drugi multipleks), należącą do TVN Grupy Discovery spółką Stavka nadającą TTV (pierwszy multipleks) i należącą do Cyfrowego Polsatu firmą Info-TV-FM (czwarty multipleks).

Dwóch nadawców zapewnia więcej niż 19 proc. przychodów Emitela. Wpływy od Telewizji Polskiej zwiększyły się rok do roku ze 104,41 do 105,78 mln zł, a od Cyfrowego Polsatu - z 90,66 do 92,31 mln zł.

Emitel dla Polskiego Radia i Orange

Ponadto Emitel obsługuje naziemną telewizję hybrydową (HbbTV) dla TVN i Legii Warszawa oraz, jak podkreśliła, „pracuje nad nowymi projektami we współpracy z nadawcami telewizyjnymi”, natomiast dla Orange Polska od 2019 roku rozwija platformę IPTV (porozumiała się z telekomem co do podpisania nowej umowy, do 2024 roku).

Operator obsługuje cyfrową emisję naziemną (DAB+) stacji Polskiego Radia, zasięg usługi na wzrósł do 70 proc. mieszkańców Polski na koniec ub.r. Rozszerzył też współpracę z pozostałymi klientami, liczba obsługiwanych przez niego emisji radiowych wzrosła o 17.

Wpływy z obsługi emisji radiowych zwiększyły się z 94,48 do 95,15 mln zł, te z transmisji danych zmalały z 23,64 do 23,35 mln zł, a przychody określone jako inne poszły w dół z 14,05 do 7,64 mln zł.

- W 2020 roku Grupa uruchomiła, między innymi, 60 łączy dla Orange, 82 łączy dla T-Mobile, 47 łączy dla Netia, 20 łączy dla Exatel oraz łącza dla pozostałych klientów. Łącznie portfel w 2020 roku pozostał na porównywalnym poziomie - wyliczono w sprawozdaniu.

Coraz więcej obiektów do wynajmu

Emitel w ramach projektu TowerCo rozbudowuje swoją sieć infrastruktury, którą wynajmuje m.in. operatorom telekomunikacyjnym. - W 2020 roku Grupa zwiększyła ilość własnych obiektów do ponad 520, a łączny portfel zamówień w ramach projektu TowerCo, uwzględniając obiekty już wybudowane, przekroczył 330 obiektów - podano w sprawozdaniu.

Ponadto spółka rozwija rozwiązania typu DAS (Distributed Antenna System), w ub.r. wdrażała je m.in. w muzeach i centrach handlowych. Podkreśla, że coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami DAS strony operatorów telefonii komórkowej oraz właścicieli biurowców i centrów handlowych. - Co w opinii Grupy powinno przełożyć się na wzrost przychodów z tej linii produktowej - zaznaczono.

- Grupa spodziewa się podpisania kolejnych umów z operatorami telekomunikacyjnymi w kolejnych okresach. Grupa stale rozszerza współpracę z operatorami komórkowymi w zakresie wykorzystania istniejącej infrastruktury. Efektem tego jest dalsze zwiększenie obecności operatorów komórkowych na istniejących obiektach w 2020 roku, co pozytywnie przekłada się na wyniki finansowe Grupy - wyliczono.

Więcej na usługi obce, mniej na pensje

Koszty operacyjne Emitela w ub.r. wyniosły 307,74 mln zł, po wzroście o 1,4 proc. z 303,4 mln zł rok wcześniej. Nakłady na amortyzację zwiększyły się ze 161,4 do 165,12 mln zł, na usługi obce - z 42,27 do 44,07 mln zł, na zużycie materiałów i energii - z 31,24 do 32,62 mln zł.

Natomiast wydatki na wynagrodzenia zmalały z 38,09 do 37,45 mln zł, a na pozostałe świadczenia pracownicze wzrosły z 12,43 do 12,89 mln zł.

Emitel ma do spłaty 1,45 mld zł kredytów

Przychody finansowe Emitela skurczyły się z 7,38 mln zł do 561 tys. zł, a koszty finansowe zmalały z 86,15 do 83,26 mln zł.

Zdecydowaną większość kosztów finansowych stanowią odsetki od kredytów, które zmalały z 71,5 do 67,21 mln zł. Zadłużenie kredytowe firmy zmalało w ciągu roku z 1,5 do 1,45 mld zł. Średnioważone efektywne oprocentowanie tych kredytów (bez uwzględnienia wpływu instrumentów swap stóp procentowych) na koniec ub.r. wynosiło 3,56 proc., wobec rok wcześniej.

Z kolei suma obligacji do spłaty zmalała przez rok z 28,93 do 10,41 mln zł.

Na koniec ub.r. firma w gotówce, na rachunkach i lokatach miała 113,27 mln zł, wobec 80,92 mln zł rok wcześniej.

Zysk na kapitał zapasowy

Wyniki rentowności Emitela zanotowały niewielkie wahania. Zysk EBITDA zmalał z 305,86 do 301,38 mln zł, zysk operacyjny zwiększył się ze 138,78 do 142,35 mln zł, zysk brutto spadł z 60,02 do 59,65 mln zł, a zysk netto wzrósł z 32,12 do 35,86 mln zł.

Właścicielem firmy jest fundusz inwestycyjny Alinda Capital Partners za pośrednictwem luksemburskiej spółki Ice Lemon. Na walnym zgromadzeniu pod koniec czerwca spółka postanowiła, że 35,19 mln zł jednostkowego zysku netto Emitela zostanie przeznaczone na jego kapitał zapasowy.

W styczniu 2018 roku Emitel przekształcił się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną. Tłumaczył, że zmiana „ma na celu dostosowanie struktury organizacyjnej do rozmiarów przedsiębiorstwa oraz wzmocnienie relacji z inwestorami, w oparciu o efektywne i przejrzyste mechanizmy zarządzania przewidziane w regulacjach dotyczących funkcjonowania spółek akcyjnych”. Od grudnia 2017 roku prezesem spółki jest Andrzej Kozłowski, poprzednio związany z Orlenem.

W marcu br. agencja Bloomberg podała, że Emitel chce wejść w drugim kwartale na warszawską giełdę. Według jej ustaleń Alinda Capital Partners zamierza sprzedać mniejszościowy pakiet akcji operatora.

Równocześnie Emitel ogłosił swoje strategiczne cele na br. Zapowiedział, że będzie kontynuował rozpoczęte prace nad tzw. refarmingiem, odnawiał kontrakty z nadawcami, rozbudowywał infrastrukturę telekomunikacyjną i wdrażał projekty z zakresu inteligentnych miast.

Dołącz do dyskusji: Emitel nie pojawi się na warszawskiej giełdzie, zawieszone prace nad prospektem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pz
Amerykanie boją się że stanie się tak jak z TVN . U nas nic nie jest pewne .
odpowiedź
User
Paweł
Inwestorzy boją się jak ba Ukrainie
odpowiedź
User
Ania
Tusk i jego banda z PO potrafią sprzedać nawet kluczową dla bezpieczeństwa spółkę zajmującą się radiodyfuzja w PL skandal niebywały dlatego Polacy nie pozwolą już nigdy żeby kiedykolwiek wróciła do władzy ta banda durniów i złodziei.
odpowiedź