SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zbigniew Okoński: rekordowa sprzedaży mieszkań. Liczymy na 2 tys.

Grupa ROBYG liczy w tym roku na najlepszy wynik sprzedaży mieszkań w historii. Deweloper zamierza przekroczyć liczbę 2 tys. sprzedanych mieszkań, co byłoby rekordem nie tylko dla spółki, lecz także dla całego rynku. Popyt obecnie przewyższa podaż, przez co ceny mieszkań wzrosły w tym roku o ok. 5 proc. Mimo to wciąż są znacznie niższe niż przed kryzysem.

Article

‒ Chcielibyśmy przekroczyć liczbę 2 tys. zakontraktowanych lokali, oczywiście jeśli utrzymane zostaną obecne tendencje rynkowe. Byłby to rekord Polski, bo jeszcze żaden deweloper do tej pory nie sprzedał przez rok więcej niż 2 tys. mieszkań. My jesteśmy na dobrej drodze, żeby to osiągnąć – zapowiada Zbigniew Okoński, prezes firmy ROBYG. ‒ Drugi kwartał był nieco słabszy niż pierwszy, ale pozwolił nam przekroczyć liczbę tysiąca mieszkań w pierwszym półroczu. Sądzimy, że jesienią znowu nastąpi pewne ożywienie i uda nam się sprzedać około tysiąca mieszkań w drugiej połowie roku.

Spółka prowadzi dużo nowych inwestycji. Grupa ROBYG uzyskała m.in. pozwolenie na budowę szóstego etapu osiedla Królewskiego na Wilanowie, gdzie powstanie 120 mieszkań. Kupiła także 85 tys. metrów kw. na Mokotowie. W tym miejscu może wybudować nawet 1000 mieszkań.

Okoński jednak podkreśla, że nie ma ryzyka przeinwestowania. Grupa ROBYG nawet 2-3 lata temu, gdy na rynku była nadpodaż mieszkań, nigdy nie miał więcej niż 10-12 proc. niesprzedanych mieszkań w już ukończonych budynkach. Prezes spółki zapewnia, że nawet gdy podaż będzie większa, ROBYG poradzi sobie bardzo dobrze. Na rynku teraz jest przewaga po stronie popytowej, co nieco winduje ceny.

‒ Według nas w porównaniu z zeszłym rokiem ceny wzrosły o ok. 3-4 proc. w segmentach, które akurat realizujemy. W tym roku nie powinny już wiele więcej wzrosnąć, najwyżej 1-2 proc. Sądzę, że również w przyszłym roku sytuacja będzie stabilna. Klienci wiedzą, że warunki do zakupu mieszkań są dla nich korzystne. Ceny spadły w porównaniu z tymi sprzed kryzysu o 30-40 proc., dlatego uwierzyli, że warto kupować mieszkania – ocenia Okoński.

Dodaje, że Grupa ROBYG też nie chce doprowadzić do nadmiernego wzrostu cen. To mogłoby bowiem osłabić sprzedaż, a spółce zależy na utrzymaniu stałego poziomu działalności.

ROBYG SA od listopada 2010 r. jest spółką notowaną na głównym parkiecie GPW. Głównym udziałowcem spółki jest zarejestrowana w Luksemburgu spółka LBPOL William II S.A.R.L. (43,44 proc. akcji), 19,84 proc. udziałów należy do Nanette Real Estate Group N.V. W 2013 r. ROBYG SA miał przychody na poziomie 486 mln zł i zysk netto w wysokości 28,8 mln zł. W całym 2013 r. spółka zakontraktowała do sprzedaży 1731 mieszkań netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zbigniew Okoński: rekordowa sprzedaży mieszkań. Liczymy na 2 tys.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iza
Ludzie kupują, coraz więcej zarabiają, chcą mieć coś swojego. My również z mężem kupiliśmy mieszkanie. Mieliśmy 50 % wkładu własnego, druga połowa to kredyt z getin banku. Była to jedna z lepszych decyzji w naszym życiu
odpowiedź