SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zbigniew Ziobro przegrał proces

Dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik wygrał prawomocnie proces z byłym już ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą o sprostowanie artykułu.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, fot. screen z youtube'aMinister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, fot. screen z youtube'a

W maju 2022 roku Wirtualna Polska opublikowała tekst Patryka Słowika „Ziobro pochwalił się, że sądy działają szybciej. Chwilę wcześniej zmienił sposób liczenia statystyk”. Autor napisał, że dzięki uznaniu postępowań klauzulowych za oddzielne sprawy sądowe poprawiono statystyki długości trwania procesów sądowych.

Pod tekstem widnieje akapit, który głosi: „Po publikacji artykułu, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości zostało opublikowane oświadczenie, w którym Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że publikacja Wirtualnej Polski zawiera nieprawdziwe informacje oraz zapowiedziało podjęcie kroków prawnych. Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości dostępne jest pod tym adresem – KLIKNIJ”.

W oświadczeniu resort sprawiedliwości zapowiedział podjęcie kroków prawnych „w związku z nieprawdziwymi informacjami podawanymi przez portal Wirtualna Polska”. Artykułowi zarzucono posługiwanie się kłamstwem i manipulacją faktami.

Jak się okazało, ministerstwo ostatecznie domagało się jedynie publikacji sprostowania. - Pan minister odgrażał się rożnymi dalej idącymi konsekwencjami, natomiast proces był o sprostowanie tekstu – potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Słowik. 19 marca br. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił jednak to powództwo.

- Sąd stwierdził, że ministerstwo starało się nadużyć swojego podmiotowego prawa. Ministerstwo nie odpowiedziało nam, ale gdy opublikowało swój komunikat podwiesiliśmy go w tym tekście w ramach aktualizacji. Zatem uwzględniliśmy stanowisko resortu – podkreśla dziennikarz WP.

- Powództwo zostało w całości oddalone. W ustnych motywach uzasadnienia wskazano wskazano, że żądanie opublikowania sprostowania byłoby nadużyciem prawa, bo umieściliśmy kilkalny link do całego stanowiska ministerstwa w tej kwestii – dodaje Słowik.

- Sprawa pokazuje jedno: w sprawach o sprostowanie, gdzie ono jest czymś innym niż ocena na zasadzie prawda lub fałsz nadal funkcjonuje błędne przekonanie, że nakazanie publikacji sprostowania świadczy, iż w tekście jest błąd – ocenia Słowik.

- Najistotniejszym zadaniem sprostowania jest danie czytelnikowi możliwości zapoznania się z argumentacją drugiej strony. W tym tekście czytelnik dostał tę możliwość. Ministerstwo chciało jednak publikacji sprostowania. Moim zdaniem takie działania służą jedynie chęci pognębienia i zniechęcenia dziennikarzy oraz wydawców do publikacji tekstów niewygodnych dla władzy – zaznacza dziennikarz.

Według badania Mediapanel w lutym br. strony i aplikacje Grupy Wirtualna Polska odwiedziło 20,97 mln użytkowników (średni czas spędzony to 2 godziny, 29 minut i 24 sekundy), co dało jej 70,62 proc. zasięgu.

Dołącz do dyskusji: Zbigniew Ziobro przegrał proces

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
202
Bilans musi wyjść na 0
odpowiedź
User
Koteczka in black
O jej ...zero przegra jeszcze ważniejsze ( z jego punktu widzenia ) sprawy.
odpowiedź
User
510 ANT 75
Wyleczyć, spod ziemi wykopać i pod sąd postawić. Bezwzględnie!
odpowiedź