SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm uchwalił podatek od zbiórek internetowych. Menedżer Zrzutki: to uderzy w istotę crowdfundingu

W Sejmie przyjęto przepisy, na mocy których przychody ze zbiórek internetowych będą opodatkowane podobnie jak od spadków i darowizn. - Wprowadzenie poprawki uderzać będzie w istotę zjawiska crowdfundingu donacyjnego, opartego na masowych wpłatach o niewielkiej jednostkowej wysokości - uważa Tomasz Chołast, członek zarządu Zrzutka.pl.

Obecnie duża część zbiórek prowadzonych na platformach internetowych nie musi być rozliczana z urzędem skarbowym. Podatek trzeba odprowadzać jedynie od wpłat powyżej 5 308 zł, które pochodzą od jednej osoby niespokrewnionej z organizatorem zbiórki.

Niebawem ma się to zmienić. W zeszłym tygodniu Sejm w ramach tzw. ustawy deregulacyjnej przyjął poprawkę, zaproponowaną na komisji nadzwyczajnej, do przepisów w zakresie spadków i darowizn. Stanowi ona, że oprócz nieopodatkowanego limitu darowizn od pojedynczego darczyńcy (ma zostać podwyższony do 18 060 zł) pojawi się analogiczny limit w przypadku darowizn od wielu osób trzecich - w wysokości 54 180 zł.

Wszystkie wpłaty otrzymane w ciągu roku powyżej 54 180 zł będą objęte trzema progami podatkowymi: 12 proc. do kwoty 11 128 zł, 16 proc. w przedziale od 11 128 do 22 256 zł i 20 proc. od poziomu 22 256 zł.

Podatek głównie od zbiórek charytatywnych

Zmienione przepisy będą dotycząć osób fizycznych, mają obowiązywać od lipca br. Jeśli wejdą w życie, będą obejmować dużą część zbiórek realizowanych na platformach takich jak Patronite, Pomagam czy Zrzutka. Od zdecydowanej większość nie trzeba obecnie płacić podatku, ponieważ pojedyncze wpłaty nie przekraczają progu 5 308 zł.

Przykładowo na Pomagam.pl w ramach zbiórki „Ratujemy Emilkę, CUD 532 Gram” 12,3 tys. użytkowników wpłaciło w sumie 421 tys. zł, każdy średnio 34,20 zł. Natomiast na Zrzutka.pl trzecią zbiórkę na sprzęt dla pułku Kalinowskiego wsparło prawie 1,4 tys. osób, przekazując w sumie 217,5 tys. zł, przeciętnie po 158,40 zł (dane z 1 lutego).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Trzeba zauważyć, że ustalenie zbiorczego progu na kwotę 54 180 zł dla sumy darowizn od osób z trzeciej grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych, które najczęściej przekazują wsparcie za pośrednictwem portali crowdfundingowych (np. w reakcji na materiał prasowy lub telewizyjny opisujący konkretną ludzką tragedię), uderzy w szczególności w zbiórki, których cel jest charytatywny i godny wsparcia - komentuje Tomasz Chołast, członek zarządu Zrzutka.pl.

- Takiej kwoty nie osiągają zazwyczaj prowadzone wśród znajomych zbiórki na np. prezent urodzinowy. Gromadzą ją zaś te, których celem jest charytatywne wsparcie - przykładowo, odbudowa domu zniszczonego pożarem, specjalistyczna operacja czy drogie leczenie - ludzkie dramaty, w których nie można liczyć na wsparcie od państwa, a finansowanie crowdfundingowe jest jedyną nadzieją - dodaje.

Chołast podkreśla, że przyjęta zmiana przepisów będzie ciosem dla całego sektora. - Jej wprowadzenie uderzać będzie w istotę zjawiska crowdfundingu donacyjnego, opartego na masowych wpłatach o niewielkiej jednostkowej wysokości, które umożliwiają realizację celów, jakich nie dałoby się osiągnąć przy pomocy jednej lub kilku osób - podkreśla.

W dużo mniejszym stopniu poprawka może objąć popularne od kilku lat zbiórki na projekty medialne, ponieważ te są często realizowane nie przez osoby fizyczne, tylko fundacje, spółki lub osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Zdecydowanie największymi wśród takich projektów są Radio 357 i Radio Nowy Świat, które finansują się przede wszystkim ze zbiórek prowadzonych na Patronite. Pierwsza stacja pozyskała tam jak dotąd 19,9 mln zł od 49,4 tys. użytkowników, a obecnie comiesięczne wpłaty wynoszą 880,8 tys. zł. Druga zebrała 22,3 mln zł od 34,1 tys. patronów, co miesiąc dostaje 704 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Sejm uchwalił podatek od zbiórek internetowych. Menedżer Zrzutki: to uderzy w istotę crowdfundingu

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ada
To jest jakaś masakra. PiS na każdej złotówce położy swoją łapę, nawet na tej która idzie na leczenie chorych. PiS zamiast na leczenie tych chorych których teraz opodatkowuje to woli 2,7 miliarda złotych rocznie przeznaczyć na propagandę w TVP. Brzydzę się nimi.
odpowiedź
User
dlg
Każdy nowy podatek to zło. Ale tu może ktoś zobaczył, że te zbiórki to mogło być pranie brudnych pieniędzy. Nic trudnego robić małe wpłaty na zbiórkę.
odpowiedź
User
m.
Ludzie robią to, co powinno robić państwo, to jeszcze i na tym położą swoją łapę. Obrzydliwe.
odpowiedź