SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zdjęcia Joanny Lichockiej obiegły media społecznościowe. Stowarzyszenie Fotoreporterów oburzone zachowaniem internautów

Autorami słynnych zdjęć członkini Rady Mediów Narodowych i posłanki Joanny Lichockiej są Maciej Jaźwiecki z Gazety Wyborczej i Tomasz Jastrzębowski z Reportera. Niektórzy politycy, gwiazdy, a nawet dziennikarze udostępniali fotografie, nie podpisując ich. Zaprotestowało Stowarzyszenie Fotoreporterów.

Joanna Lichocka , fot. TVN24 Article

Stowarzyszenie Fotoreporterów opublikowało w piątek post na Facebooku, w którym oburza się na udostępnianie zdjęć Joanny Lichockiej bez podania nazwisk ich autorów. Chodzi o czwartkowe obrady Sejmu, w czasie których posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka pokazała na sali plenarnej wyprostowany środkowy palec.

Posłanka zrobiła to zaraz po odrzuceniu przez posłów sprzeciwu Senatu wobec nowelizacji ustawy abonamentowej dającej Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Fotografie pokazujące gest Lichockiej natychmiast pojawiły się w mediach społecznościowych.

Autorami zdjęć są Maciej Jaźwiecki z Gazety Wyborczej i Tomasz Jastrzębowski z Reportera.

"Panie i Panowie dziennikarze (to boli najbardziej), Panie i Panowie politycy, gwiazdy social mediów. Patrzymy na to, co robicie ze zdjęciami przedstawiającymi poseł Lichocką autorstwa Maćka Jaźwieckiego z Gazety Wyborczej i Tomka Jastrzębowskiego z Reportera i własnym oczom nie wierzymy. Co za ignorancja! Artykuł 16 Ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne jasno mówi o obowiązku podpisywania autora. Podpisanie autora fotografii jest obowiązkiem, nie łaską. Mamy się z Wami procesować, naprawdę?" - napisało Stowarzyszenie Fotoreporterów na Facebooku.

"To problem niszczący nasz zawód"

Pod postem stowarzyszenia rozgorzał spór. Administratorzy popularnych grup i fanpejdżów na Facebooku zwracają uwagę, ze ze prawo nie nadąża za rozwojem mediów, a powinien być ścigany za nadużycie ten, kto pierwszy udostępnił zdjęcie bez podania autora.

- Wszystkie zdjęcia, które wczoraj zrobiłem, powinny być podpisane "fot. Maciek Jaźwiecki/Agencja Gazeta". Agencja mnie reprezentuje i to ona zazwyczaj reaguje w takich sytuacjach i jeśli jest taka potrzeba,wchodzi na drogę prawną - powiedział fotoreporter Maciej Jaźwiecki portalowi Wirtualnemedia.pl.

Fotoreporter dodał, że jest oburzony, gdy widzi zdjęcia publikowane bez zgody autora i podania źródła.

- To zdarza się, niestety regularnie, i jest olbrzymim problemem niszczącym nasz zawód - podkreślił.

"Ludzie z branży medialnej pożyczają zdjęcia"

Podobne doświadczenia ma drugi fotograf, Tomasz Jastrzębowski.

- W tracie wydarzeń, takich jak wczoraj, wysyłamy zdjęcia na żywo z aparatów prosto do agencji. Tam są opisywane i trafiają do sprzedaży. To jest jedyne legalne źródło ich pozyskania - mówi nam Jastrzębowski. Dodaje, że ten sam problem ma we własnej agencji Foto Olimpik.

- I tu też się zdarza, że widzę opublikowane nasze zdjęcia, których nie mam na liście pobrań. Zwykle piszę wtedy do właściciela strony lub profilu z prośbą o podanie danych do wystawienia faktury - dodaje.

- Zdarzają się sytuacje, że ludzie z branży medialnej naruszają prawa autorskie "pożyczając" zdjęcia i nie podpisując ich. Kiedy dociera do nas taki sygnał, staramy się przekonać "pożyczkobiorcę" do zakupienia licencji i zastosowania się do jej warunków (m.in. podpisania autora zdjęcia). Zazwyczaj osiągamy porozumienie - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Chmiel, redaktor naczelny East News.

- Nie mamy wrażenia, by było to zjawisko masowe. Współpracujemy z wieloma gwiazdami mediów, które pozyskują (m.in. na swoje media społecznościowe) zdjęcia fotografów East News i innych agencji, które reprezentujemy, w sposób w pełni zgodny ze sztuką. O ile dobrze wiem, nie doszło do złożenia pozwu o naruszanie praw autorskich przeciwko dziennikarzowi czy gwieździe - dodał Chmiel.

SDRP potępia gest Joanny Lichockiej w Sejmie

Gest posłanki potępiło w specjalnym oświadczeniu Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej, zwracając uwagę, że Joanna Lichocka jest dziennikarką, zasiada w Radzie Mediów Narodowych a przez jakiś czas była też we władzach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

- Pokazując środkowy palec zachowała się ordynarnie w stosunku do opozycji, która przegrała głosowanie w sprawie przekazania ekwiwalentu dla TVP w postaci prawie dwóch miliardów zł z kieszeni podatników. Lichocka swym chamskim zachowaniem obraziła także tysiące chorych na raka oczekujących skutecznej poprawy opieki onkologicznej. Apogeum bezczelności i hipokryzji osiągnęła Lichocka zdobywając się, po 24 godzinach, na gest przeprosin „za nic” - czytamy w oświadczeniu.

- Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej potępia zachowanie Lichockiej jako przedstawiciela środowiska dziennikarskiego. Uważamy, że osoba, która nie jeden raz na posiedzeniach komisji sejmowych demonstrowała arogancki i chamski sposób bycia, nie powinna zasiadać w gremiach decydujących o  kształcie mediów polskich – brzmi konkluzja. SDRP zaproponowało także, aby Rada Etyki Mediów oceniła gest Joanny Lichockiej jako dziennikarki.

Lichocka tłumaczyła, że nie wykonała obraźliwego gestu. - Przesuwałam dwukrotnie palcem pod okiem, energicznie bo byłam zdenerwowana. Nic więcej , a politycy PO sądzą po sobie. To ich styl - stwierdziła. W piątek przeprosiła osoby, które poczuły się tym obrażone.

- Chciałam wyrazić ubolewanie, jeżeli ktoś poczuł się tym urażony czy rozczarowany - stwierdziła. - Natomiast mi samej jest przykro, że mój ruch został wykorzystany do ataku na Prawo i Sprawiedliwość. Chciałam powiedzieć wyborcom, tym wszystkim, do których dotarła ta zmanipulowana wersja wydarzeń – jeśli poczuli się rozczarowani lub urażeni moim zachowaniem i postawą - że nie miałam złych intencji - powiedziała Lichocka.

Joanna Lichocka zdobyła mandat poselski po raz pierwszy jesienią 2015 roku w okręgu kaliskim, otrzymując 24,1 tys. głosów. Od połowy 2016 roku jest członkinią utworzonej wtedy Rady Mediów Narodowych, która odpowiada za powoływanie i odwoływanie władz mediów publicznych.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/joanna-lichocka-media-publiczne-zostaly-wyjete-spod-obozu-postkomunistycznego ##

W wyborach 2019 roku ponownie dostała się do Sejmu. Wcześniej przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, m.in. w „Tygodniku Solidarność”, „Newsweeku”, „Życiu”, „Rzeczpospolitej”, TV Puls, Telewizji Polskiej, w „Gazecie Polskiej” i Telewizji Republika. Z „GP” i TV Republika współpracuje także po przejściu do polityki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zdjęcia Joanny Lichockiej obiegły media społecznościowe. Stowarzyszenie Fotoreporterów oburzone zachowaniem internautów

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
S.ACTA
tvp, wyborcza i inne media od lat bez podpisywania autorów publikują fotki pobrane z sieci - różnych osób, które je podpisały wcześniej jako autorzy. Stowarzyszenie broni przede wszystkim członków, nie zasady niełamania prawa.
22 4
odpowiedź
User
?
Ten gest zostanie tej partii zapamiętany, w szczególności w kontekście jak dba o najsłabszych. Z funduszu solidarnościowego utworzonego na rzecz niepełnosprawnych, zabrali na 13-tkę dla zdrowych emerytów. Zamiast przeznaczyć rekordowe środki na walkę z rakiem, dotują tubę propagandową. WOŚP przez wszystkie lata swoją ciężką pracą zebrał nieco ponad miliard na szpitale i powszechnie mówi się jak bardzo to jest cenne. Tu w jednym roku lekką ręką, gdy w kraju zaczyna szaleć inflacja na poziomie 4,5% przeznacza się 2 miliardy na telewizję. Tacy jesteśmy bogaci?
51 15
odpowiedź
User
farmer
Ten palec to symboliczny palec milionów zwykłych ludzi "mocherowych beretów" pokazany totalnej opozycji za ich destrukcyjne działanie w kraju i za granicą. Przejdzie do historii razem " gestem kozakiewicza" .
20 40
odpowiedź
User
lol
Ten palec to symboliczny palec milionów zwykłych ludzi "mocherowych beretów" pokazany totalnej opozycji za ich destrukcyjne działanie w kraju i za granicą. Przejdzie do historii razem " gestem kozakiewicza" .
Ten gest to symbaliczny wyraz pogardy katolików do bliźniego.
41 18
odpowiedź
User
Perton
Art 16 daje autorowi zdjęcia prawo wyboru czy chce podpisać czy udostępniać anonimowo.
W żadnej mierze nie nakazuje tego komukolwiek innemu.
45 3
odpowiedź