SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Zygmunta Solorza: wynik netto niższy o 220 mln zł z powodu utraty wartości elektrowni Pątnów i kopalni Adamów

Grupa kapitałowa Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, której większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, zdecydowała się dokonać odpisów w związku z utratą wartości rzeczowych aktywów trwałych: 220 mln zł dotyczące CGU Elektrowni Pątnów i 77 mln zł co do CGU PAK KWB Adamów.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W komunikacie giełdowym Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zaznaczył, że dokonane odpisy mają charakter niepieniężny, księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową firmy.

220 mln zł odpisu w związku z utratą wartości rzeczowych aktywów trwałych CGU Elektrowni Pątnów obniży o taką kwotę skonsolidowany wynik finansowy netto ZE PAK, natomiast nie wpłynie na wartość skonsolidowanego wyniku EBITDA firmy.

Natomiast 77 mln zł odpisu dotyczącego CGU PAK KWB Adamów obniży jednostkowy wynik finansowy netto ZE PAK, a nie będzie mieć wpływu na jednostkowy wynik EBITDA. Firma zaznacza, że odpis nie wpłynie też na jej działalność wydobywczą.

Droższa emisja CO2

ZE PAK wyjaśnił, że powodem odpisu są przede wszystkim zmiany prawne powodujące wzrost kosztów emisji CO2. - W procesie analizy największy wpływ na wyniki miało uwzględnienie zmiany w zakresie wartości odzyskiwalnej aktywów trwałych związane z ustaleniami zapadłymi na forum UE dotyczącymi wewnętrznego rynku energii, które to ustalenia dla jednostek wytwórczych niespełniających określonych kryteriów emisyjności w zakresie CO2 zakładają eliminację wsparcia w formie płatności z mechanizmu rynku mocy po 1 lipca 2025 roku - podano w komunikacie.

Te wzrosty kosztów firma odczuła już w ub.r. Średnia cena sprzedaży KWh energii zwiększyła się ze 176,45 zł w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku do 204,69 zł rok później. Jednocześnie przeciętna cena zakupu uprawnień do emisji CO2 (EUA) poszła w górę z 27,66 do 62,03 zł, a porównując tylko trzeci kwartał 2017 roku z trzecim kwartałem ub.r. wzrost był jeszcze większy - z 21,36 do 86,33 zł.

W konsekwencji ZE PAK mocno ograniczył zużycie węgla z kopalni w Adamowie - z 2,23 mln ton od stycznia do września 2017 roku do 0,58 mln ton rok później. Natomiast zużycie węgla z kopalni w Koninie spadło z 6,77 do 5,21 mln ton.

ZE PAK wstrzymał premie dla pracowników, zapowiada restrukturyzację

Na początku lutego br. zarząd ZE PAK wstrzymał indywidualne premie uznaniowe dla pracowników. - Sytuacja na rynku energii stała się trudna i skomplikowana wciąż nie ma możliwości jasnego określenia jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość - uzasadniono.

Miesiąc wcześniej z firmy odeszli prezes Adam Kłapszta i członek zarządu Elżbieta Niebisz, w ich miejsce do zarządu powołano Pawła Markowskiego.

Natomiast obowiązki prezesa przejął Marcin Ginel, który od listopada ub.r. jest wiceprezesem firmy. Ginel jest też związany z innymi spółkami z grupy kapitałowej Zygmunta Solorza: od października ub.r. pełni funkcję członka rady nadzorczej Plus Banku, ponadto jest doradcą prezesa Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu.

W drugiej połowie lutego ZE PAK podpisał  z Bankiem Pekao SA umowę dotyczącą wielocelowego limitu kredytowego wynoszącego do 100 mln zł. Firma z całej tej kwoty może skorzystać do 29 czerwca br. Od 30 czerwca roku do 29 września br. limit zmaleje do 75 mln zł, a od 30 września do 30 listopada br. - do 50 mln zł.

ZE PAK ze stratą, Solorz ma 51 proc. akcji

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała 1,62 mld zł przychodów i 62,7 mln zł straty netto, a rok wcześniej - 1,81 mld zł wpływów i 170 mln zł zysku netto.

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej zmalały w skali roku z 409,8 do 264,9 mln zł, środki netto z działalności finansowej - z -358,5 do -225,2 mln zł, a środki netto z działalności inwestycyjnej wzrosły z -31 do 50,7 mln zł.

Wielkość sprzedaży energii elektrycznej przez ZE PAK spadła z 8,78 do 6,76 TWh, przy czym sprzedaż energii z obrotu zmalała nieznacznie - z 2,21 do 2,17 TWh, za to energii własnej - z 6,57 do 4,59 TWh.

Do Zygmunta Solorza należą akcje stanowiące 51,55 proc. kapitału ZE PAK. W miniony piątek na koniec sesji giełdowej kurs akcji firmy wynosił 7,82 zł, co dawało jej kapitalizację w wysokości 397,4 mln zł

ZE PAK jest notowany na warszawskiej giełdzie od jesieni 2012 roku. Jeszcze na przełomie 2017 i ub.r. za akcję spółki płacono ok. 13 zł.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Zygmunta Solorza: wynik netto niższy o 220 mln zł z powodu utraty wartości elektrowni Pątnów i kopalni Adamów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
czy mi się wydaje czy majątek Solorza się kurczy?
odpowiedź
User
awa
Plus 10 l miliardow zl długu i rolowanie odsetek czyli geniusz słup sprzedawca swieczek powoli tonie
odpowiedź
User
@bezczelny
Plus 10 l miliardow zl długu i rolowanie odsetek czyli geniusz słup sprzedawca swieczek powoli tonie
Chciałbyś tak tonąć - dotychczas nigdy nie było problemów ze spłatą długu Polkomtela - wręcz przeciwnie - wyprzedzano harmonogram spłat oszczędzając dzięki temu grube miliony rocznie.
odpowiedź