SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zeznanie podatkowe przez internet bez podpisu elektronicznego

Na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok zostało jeszcze 7 tygodni. Zeznanie roczne można złożyć drogą elektroniczną. Nie wymaga to posiadania podpisu elektronicznego. 

Zeznanie podatkowe przez internet bez podpisu elektronicznego

Powoli zbliża się termin składania deklaracji podatkowych za 2010 rok. W tym roku, ostatnim dniem, w którym będziemy mogli rozliczyć się z fiskusem jest 2 maja (30 kwietnia przypada w sobotę). W dobie komputeryzacji oraz powszechnego dostępu do internetu najprostszym i zarazem najwygodniejszym sposobem złożenia zeznania jest droga elektroniczna. Deklaracja złożona przez internet, to oszczędność czasu i pieniędzy. Ale nie tylko. Formularze interaktywne umożliwiają też wypełnienie deklaracji  wraz z obliczeniem należnego podatku oraz uwzględnieniem ulg np. internetowej, na dzieci.

Jaki PIT drogą elektroniczną
Obecnie za pośrednictwa internetu można składać następujące deklaracje podatkowe:
PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A,  PIT-19A za 2010 r. oraz wniosek PIT-16 . Warto wspomnieć, że w  tym roku, drogą elektroniczną podatnik może złożyć również korektę zeznania podatkowego za lata wcześniejsze. Obecnie możliwe jest  złożenie korekt następujących deklaracji:
• PIT-36, PIT-36L, PIT-37,PIT-38, PIT-39 za rok 2010
• PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za rok 2009
• PIT-37 za rok 2008.

Przyjazny formularz
Procedura składania zeznania podatkowego za pośrednictwem internetu jest na prawdę prosta. Wystarczy ściągnąć ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, z zakładki „do pobrania” aplikację desktopową  e-Deklaracje.  Przyjazny dla użytkownika interfejs pozwoli wypełnić wszystkie kwestie formalne.  Ponadto arkusz, do  którego podatnik wprowadza dane  jest bardzo dokładnie opisany. Wystarczy najechać kursorem myszki na wybraną komórkę, aby dowiedzieć się jakiego typu dane należy do niej wprowadzić.

Zachowaj potwierdzenie
Po uzupełnieniu wszystkich danych formularz należy wysłać. Na koniec należy pobrać „urzędowe poświadczenie odbioru (UPO)” oraz zachować je (wydrukować lub zapisać na komputerze), ponieważ jest ono dowodem złożenia deklaracji, traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym. Szczegółowe wskazówki, jak wypełnić zeznanie podatkowe za pomocą systemu e-Deklaracje można znaleźć w trzyczęściowym poradniku filmowym zamieszczonym na stronie Ministerstwa Finansów. 

Bez podpisu elektronicznego
Aplikacja e-Deklaracje umożliwia wysłanie zeznania podatkowego bez potrzeby posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się poprzez podanie NIP-u, danych personalnych oraz kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za 2009 r. Dlatego przed wypełnieniem formularza trzeba przygotować rozliczenie za 2009 rok. Kwota przychodu wskazana w zeznaniu za 2009 r., stanowi rodzaj  gwarancji autentyczności wypełnionego formularza. Możliwość ta jest przewidziana dla podatników opodatkowujących swoje dochody w sposób indywidualny, wspólnie  z małżonkiem, a także w sposób przeznaczony dla osób samotnie wychowujących dzieci.  Warto tutaj podkreślić, że zeznania podatkowe o wysokości uzyskanego dochodu lub poniesionej straty (PIT-37, PIT-36) składane wspólnie z małżonkiem nie wymagają złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1).

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care
Elżbieta Węcławik, Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zeznanie podatkowe przez internet bez podpisu elektronicznego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl