SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 260 tysięcy widzów filmu "Zielona granica"

Film Agnieszki Holland "Zielona granica" podwoił wyniki z weekendu otwarcia - obejrzało go już 260 tysięcy widzów w kinach - podał dystrybutor Kino Świat. 

Film „Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland, rok 2023Article

W pierwszy weekend od premiery film Agnieszki Holland “Zielona granica” zobaczyło w polskich kinach ponad 137 tysięcy widzów. To najlepsze otwarcie polskiego filmu w tym roku.

 Znakomite wyniki "Zielonej granicy"

Po tygodniu od polskiej premiery kinowej film może się poszczycić rezultatem 260 282 widzów - podał w piątek dystrybutor tytułu Kino Świat. „Zielona granica” trafiła d kin 22 września.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica" jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.  

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem"). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

- Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej - mówi Agnieszka Holland.

Holland atakowana przez polityków PiS

Film Agnieszki Holland wywołał kontrowersje wśród polityków PiS, którzy zarzucili reżyserce, że "szkaluje polski mundur". "Coraz głośniej o filmie A. Holland +Zielona granica+, który - wszystko na to wskazuje - będzie kolejną próbą zakłamania prawdy o operacji hybrydowej przeciwko Polsce oraz atakiem na władze RP" – napisał na Twitterze sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Głos w sprawie produkcji zabrał też m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który zapewnił, że "absolutnie ten film nie jest sponsorowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani z żadnych innych instytucji powiązanych z MKiDN".

 “Rolą sztuki jest mówić prawdy niewygodne”

 Wpis Żaryna nie spodobał się internautom. - Pozbawicie ją obywatelstwa? - ironizował Radosław Sikorski, europoseł PO.

 - Prawda zabolała? Filmu nie widziałem, ale skoro pan krytykuje to najlepsza recenzja. Na prawdę wierzycie w to, że zamieciecie pod dywan, wasze metody. Że ludzie nie wiedzą iż łamiecie prawo, wywozicie do lasów kobiety i dzieci? - napisał dziennikarz Dariusz Grochal. 

 - Polski rząd wespół z białoruskim stosował pushback, łamiąc tym samym prawo, dobrze, że Agnieszka Holland to pokazała, bo nikt nie ma prawa poniewierać ludźmi, a jednocześnie cynicznie zasłaniać się wartościami chrześcijańskimi, rolą sztuki jest mówić prawdy niewygodne – dodał ks. Krzysztof Mądel, jezuita.

 - Skoro już państwo pakuje się do oceny dzieł artystycznych, to jasno deklaruję, że w konflikcie Poland kontra Holland, jestem po stronie Holland – napisał Tomasz Lis, były redaktor naczelny „Newsweeka”.

 - Koordynator służb specjalnych zajmuje się filmem Agnieszki Holland. Rozumiecie? Służby specjalne interesują się Agnieszką Holland, bo nakręciła film o zbrodni na pograniczu! Polska 2023 Za moją działalność humanitarną byłem dwukrotnie przesłuchiwany w tym przez ABW. Zastraszanie – Piotr Czaban, dziennikarz i aktywista. 

Dołącz do dyskusji: Ponad 260 tysięcy widzów filmu "Zielona granica"

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja
Jutro Święto kina i bilety w całej Polsce za 12 zł. Już sale na "Zieloną granicę" zapełnione. Znakomicie. :)
odpowiedź
User
Tomeko
W Rosyjskich i Białoruskich mediach już film chwalą. Świetny prezent dla Putina i Łukaszenki.
odpowiedź
User
Media
W Rosyjskich i Białoruskich mediach już film chwalą. Świetny prezent dla Putina i Łukaszenki.


Białoruscy pogranicznicy pokazani z najgorszej bandyckiej strony, super prezent dla Łukaszenki xD Oj wy pisie trolle, zrobiliście filmowi fantastyczną oglądalność, teraz zostaje wam rżnąc głupa.
odpowiedź