SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne zielone wiaty stanęły w centrum Poznania

W centrum Poznania pojawiły się kolejne zielone wiaty przystankowe.

Article

Most Teatralny, ul. Fredry czy okolice Dworca Głównego – między innymi w tych miejscach pojawiły się ekologiczne wiaty. Posadzony na nich rozchodnik magazynuje wodę, przyciąga owady zapylające i pomaga niwelować tzw. miejskie wyspy ciepła.

Osiem pierwszych zielonych wiat przystankowych pojawiło się testowo w ubiegłym roku. Ponieważ dobrze sobie poradziły w warunkach i ulewnych deszczy, i suchego lata, w ostatnim czasie maty rozchodnikowe położono na szesnastu nowych.

Zielone wiaty w Poznaniu - lista przystanków

Pod zielonymi wiatami pasażerowie i pasażerki mogą się już schronić na przystankach:

Wrocławska (ul. Podgórna w kierunku al. Marcinkowskiego, tramwaj); Zamek (al. Niepodległości w kierunku ul. Towarowej, autobus – dwie wiaty); Fredry (w obu kierunkach, tramwaj – cztery wiaty); Most Teatralny (Dąbrowskiego w kierunku Rynku Jeżyckiego, tramwaj/autobus – dwie wiaty; Roosevelta w kierunku os. Jana III Sobieskiego, tramwaj – trzy wiaty; Most Teatralny w kierunku Fredry, tramwaj – dwie wiaty); Poznań Główny (ul. Dworcowa, w kierunku Ronda Kaponiera, autobus – dwie wiaty).

 

Jak działają zielone wiaty?

Pasażerom stojącym pod wiatą z zielonym dachem latem będzie o 3-5 stopni chłodniej, a zimą – cieplej. Rozchodnik gromadzi wodę opadową, zwiększając retencję wody w mieście i odciążając kanalizację. Absorbuje też pyły i drobne zanieczyszczenia (o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty), pomagając w walce ze smogiem. Zielona wiata to też od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych zieleni w centrum miasta.

Na wiatach, na specjalnie przygotowanych matach, rośnie rozchodnik. To niewielka roślina z gatunku sukulentów. Dobrze sobie radzi w różnych warunkach klimatycznych. Jest odporny na choroby i szkodniki, magazynuje wodę.

Wiata z zielonym dachem musi mieć specjalną konstrukcję, by utrzymać obciążenie sięgające nawet 150 kg/m˛. Patrząc z góry na taką wiatę, widać, że wewnętrzna powierzchnia dachu jest obniżona, dzięki czemu uzyskuje się biegnącą wzdłuż wszystkich krawędzi "ramkę", która umożliwia umieszczenie optymalnej (z punktu widzenia utrzymania roślin w dobrej kondycji i odpowiedniej retencji wody) grubości podłoża i jednocześnie ma zabezpieczać rośliny przed wypadnięciem lub zdmuchnięciem przez wiatr.

City Marketing, we współpracy z Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi, od 2019 roku przeprowadza wymianę wiat na poznańskich przystankach. Do tej pory pojawiło się 355 nowych wiat, a 85 dotychczasowych, które były w niezłym stanie, odnowiono i przeniesiono na przystanki do tej pory pozbawione wiat lub na których wiaty były w złym stanie technicznym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolejne zielone wiaty stanęły w centrum Poznania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl