SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe prawo może zmusić Apple do zmiany złącza w iPhone'ach

Komisja Europejska przygotowuje nowe przepisy, zgodnie z którymi ustanowiony ma zostać jeden wspólny standard ładowarki dla smartfonów i innych elektronicznych urządzeń we wszystkich krajach UE.

Article

Jak informuje "The Independent", jeśli projekt KE wejdzie w życie, firma Apple będzie zmuszona do montowania w przyszłych modelach iPhone'ów złącza USB-C zamiast Lightning.

Przygotowywana zmiana w przepisach to efekt podejmowanych od wielu lat w Unii Europejskiej prób wprowadzenia jednego rodzaju ładowarki dla smartfonów i innych elektronicznych urządzeń. Stanowiłoby to także realizację projektu rezolucji, którą jeszcze na początku 2020 r. przegłosowano w Parlamencie Europejskim. W rezolucji tej Europarlament argumentował, że wprowadzając jeden standard ładowarek chce z jednej strony ułatwić użytkownikom ładowanie urządzeń mobilnych, z drugiej zaś działania te mają na celu zmniejszenie liczby elektrośmieci i pomoc w ochronie środowiska.

Apple protestuje

Apple nie zgadzało się z tymi argumentami, twierdząc, że wprowadzenie jednego standardu zaszkodzi innowacjom i poskutkuje większą ilością odpadów, gdyż wielu użytkowników musiałoby wyrzucić swoje obecne ładowarki do kosza.

Z badań zleconych przez UE wynika, że połowa wszystkich sprzedanych w 2018 r. w krajach wspólnoty ładowarek korzystała ze złącza USB micro-B. 29 proc. miało złącze USB-C, a 21 proc. - złącze Lightning, które jest wykorzystywane przez Apple od 2012 r.

Lightning jest standardem zastrzeżonym, co oznacza, że poza Apple żaden producent urządzeń mobilnych nie może z niego korzystać. Tymczasem złącze USB-C jest szeroko wykorzystywane przez marki oferujące smartfony i tablety z systemem Android, jak chociażby Samsung, Xiaomi, Huawei, czy OnePlus. Apple stosuje go natomiast w laptopach z serii MacBook oraz wybranych modelach tabletów iPad Pro i iPad Air.

Według agencji Reuters, powołującej się na anonimowe źródła, propozycja nowego prawa w zakresie wspólnego standardu ładowarki zostanie zaprezentowana przez Komisję Europejską w przyszłym miesiącu.

Dołącz do dyskusji: Nowe prawo może zmusić Apple do zmiany złącza w iPhone'ach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Apple to syf, a Steve Jobs jak samo nazwisko mówi, potrafił tylko rzucać joby do podwładnych.
odpowiedź