SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złote Mikrofony 2015 dla Bonaszewskiego, Janisza, Kobyleckiej i Wałkuskiego

Mariusz Bonaszewski, Andrzej Janisz, Katarzyna Kobylecka, Katarzyna Michalak, prof. Mirosław Perz, Maria Magdalena Wojtulanis i Marek Wałkuski zostali laureatami tegorocznych Złotych Mikrofonów - nagród Polskiego Radia. Przyznano również Honorowy Złoty Mikrofon, który otrzymał Stan Borys.

Laureaci Złotych Mikrofonów 2015 / Foto: W.Kusiński/PR Article

Mariusz Bonaszewski został nagrodzony "za wielki talent aktorski i stworzenie niezwykłych ról w Teatrze Polskiego Radia". Statuetki otrzymali dziennikarze związani z Radiową Jedynką – Andrzej Janisz z Naczelnej Redakcji Sportowej "za osiągnięcia w pracy sprawozdawcy sportowego i zaangażowanie w promocję osiągnięć polskiego sportu" oraz Katarzyna Kobylecka z Redakcji Wiedzy i Edukacji "za nowoczesne w formie, oryginalne w przekazie i wnikliwe podejście w prezentowaniu osiągnięć współczesnej nauki".

Katarzynę Michalak z Radia Lublin wyróżniono "za mistrzowskie łączenie formy i treści, przekładanie swoich fascynacji ludźmi na język radia i udowadnianie, że reportaż może być dziełem sztuki".

Statuetki powędrowały też do współpracujących z Programem 2 Polskiego Radia: prof. Mirosława Perza "za setki audycji poświęconych muzyce dawnej, cykl 200 kantat Jana Sebastiana Bacha oraz niepowtarzalny radiowy styl" oraz realizatorki dźwięku Marii Magdaleny Wojtulanis "za rzetelność, twórczy polot, wyczucie estetyczne i bezbłędny warsztat radiowy".

Natomiast znanego z anteny Radiowej Trójki Marka Wałkuskiego, korespondenta zagranicznego Informacyjnej Agencji Radiowej, doceniono "za ciekawość świata i skuteczność w otwieraniu zamkniętych drzwi".

Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon. Jego laureatem został Stan Borys "za romantyczną duszę niestrudzonego krzewiciela polskiej poezji, twórcze poszukiwania oraz wielką przyjaźń z Polskim Radiem, obecną w jego słowach i muzyce".

Nagrody wręczono 10 grudnia podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Uroczystość zwieńczyła oficjalne obchody jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia. Uświetnił ją koncert w hołdzie Stefanowi Rachoniowi, twórcy i wieloletniemu dyrektorowi Polskiej Orkiestry Radiowej. O muzyczną oprawę uroczystości zadbała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy. Wspólnie z orkiestrą, która w tym roku świętuje swoje 70-lecie, wystąpili skrzypek Adam Bałdych, aktorzy Teatru Narodowego Anna Markowicz i Marcin Przybylski oraz Stan Borys. Galę poprowadzili Sława Bieńczycka z Radiowej Jedynki i Marek Niedźwiecki z Radiowej Trójki.

Złoty Mikrofon to nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 r. przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złote Mikrofony 2015 dla Bonaszewskiego, Janisza, Kobyleckiej i Wałkuskiego

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maliniak
Brawo Marek Wałkuski! Korespondent nadaje w dzień i w nocy, ofiarnie informuje z polotem, wiedzą i humorem. Człowiek dobrego radia, co się zna na rzeczy. Hurra!!! Wreszcie. Złoty mikrofon!!!!!!!!!
16 8
odpowiedź
User
rtv
Lubię Wałkuskiego ale trzeba przynać,że nie potrafi przekazywac relacji...faluje w gorę i dół a każde zdanie kończy w górę -no nie da się tego słuchać ....kilka wizyt u logopedy pewnie by pomogło
10 9
odpowiedź
User
Cenzura
Pisałem o Janiszu, że jest beznadziejny antenowo i to wstyd dla tej nagrody. Kto wyciął ten komentarz?
10 8
odpowiedź
User
czwórka
Kiedy Iwona Kostka Kwiatkowska zostanie usunięta i rozliczona za zniszczenie Czwórki Polskiego Radia?
Panie Siezieniewski czy Pan jest ślepy i nie widzi co ta kobieta wyczynia?
11 8
odpowiedź