SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wręczono Złote Mikrofony 2019 - nagrody Polskiego Radia

Dziennikarze: Artur Wolski, Piotr Kędziorek, Anna Lisiecka, Róża Światczyńska, lektor Janusz Szydłowski oraz realizatorzy: Anna Kazoń-Regulska i Janusz Graczyk odebrali w czwartek Złote Mikrofony -nagrody przyznawanej za wybitny wkład pracy w rozwój Polskiego Radia.

fot. Polskie Radio Article

Statuetki wręczono w czwartek w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Spośród 33 kandydatur kapituła konkursu wyłoniła siedmioro laureatów.

Janusz Graczyk, realizator transmisji z biura technologii Polskiego Radia otrzymał Złoty Mikrofon za „osiągnięcia w realizacji transmisji różnorodnych wydarzeń politycznych, artystycznych i sportowych oraz za konsekwentne wdrażanie nowatorskich rozwiązań technologicznych w technice cyfrowej".

Redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek został nagrodzony „za niestrudzone propagowanie działalności i twórczości artystów ludowych, których jest wielkim przyjacielem. Za wprowadzanie w życie nowych inicjatyw, poszerzających i wzmacniających obecność rodzimej kultury na antenach Polskiego Radia".

Annę Lisiecką z radiowej Dwójki uhonorowano „za erudycję, pasję i szlachetną elegancję w oprowadzaniu po szerokim świecie kultury. Za ocalenie od zapomnienia wielu wybitnych twórców, a także ludzi radia. Jej dociekliwości i benedyktyńskiej pracy słuchacze zawdzięczają m.in. wydane przez Polskie Radio albumy audio Katyń 1940 i Wołyń 1943".

Anna Kazoń-Regulska, realizator dźwięku z biura technologii odebrała Złoty Mikrofon „za podniesienie realizacji programu do rangi radiowej sztuki. Za bezcenny radiowy słuch, pozwalający na utrzymanie rytmu każdej audycji na żywo i bezbłędne łączenie w czasie rzeczywistym jego wszystkich skomplikowanych elementów. Za wspaniały dar tak zwanej siły spokoju w najtrudniejszych radiowych sytuacjach, a także ogromną wiedzę i erudycję muzyczną".

Janusza Szydłowskiego uhonorowano „za jeden z najlepiej rozpoznawalnych głosów radiowych w kraju, mistrzostwo frazy, akcentu, rytmu i melodyki języka polskiego. Przekaz tekstów w jego interpretacji stanowi wzór doskonałości".

Róża Światczyńska z Programu II Polskiego Radia otrzymała statuetkę „za konsekwentne popularyzowanie na antenie muzyki klasycznej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina. Za imponujący zbiór wywiadów z artystami, które składają się na fascynującą opowieść o polskim i światowym życiu muzycznym oraz tworzących je ludziach".

Artur Wolski, dziennikarza radiowej Jedynki, wyróżniono „za oryginalne w formie, nowoczesne w przekazie i wnikliwe prezentowanie osiągnięć współczesnej nauki. Za mistrzostwo w przedstawianiu słuchaczom nawet najtrudniejszych zagadnień medycznych w przystępny i kreatywny sposób".

Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon - jego laureatem został Tadeusz Fredro-Boniecki, nagrodzony „za budowanie prestiżu Polskiego Radia na świecie, w szczególności poprzez osobiste zaangażowanie we właściwą obsługę radiową wizyt i pielgrzymek św. Jana Pawła II w Ojczyźnie".

- 95 lat Polskiego Radia, ale też Światowy Dzień Radia to wspaniała okazja i chyba najlepsza data, żeby wręczyć "radiowe Oscary" dla twórców wybitnych i wyjątkowych. Wyjątkowych w każdym aspekcie, bo i w swoim warsztacie i w myśleniu o radiu, myśleniu o słuchaczach, szczególnie mocno oddanym swojej pracy - skomentowała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Są państwo dowodem na to, że radio może być pasją. Życzę, żebyście tej pasji nigdy nie utracili - dodała.

Złoty Mikrofon to nagroda Polskiego Radia przyznawana za zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

W tym roku szefową kapituły była Hanna Dołęgowska, redaktor naczelna centrum programów wyspecjalizowanych, a w jej skład weszli: Dorota Truszczak oraz Agnieszka Kunikowska z Jedynki, Magdalena Łoś-Komarnicka oraz Tomasz Szachowski z Dwójki, Piotr Metz oraz Kuba Strzyczkowski z Trójki, Andrzej Brzoska z Teatru Polskiego Radia, Wiesław Szala z działu realizacji Polskiego Radia, Henryk Urbaś, rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Irena Piłatowska-Mądry ze studia reportażu i dokumentu.

Tegorocznemu wręczeniu statuetek towarzyszył koncert Gaby Kulki i zespołu Młynarski Plays Młynarski, którzy wykonali utwory z ich płyty „Rebeka nie zejdzie dziś na kolację”, będącej reinterpretacją utworów Wojciecha Młynarskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wręczono Złote Mikrofony 2019 - nagrody Polskiego Radia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Artur Wolski jak najbardziej zasłużona nagroda. Długi czas obraca się w sprawach medycznych.
7 0
odpowiedź
User
TERminator
Przykre że pasję wielu wybitnych dziennikarzy gasi się atmosferą propagandy, półprawd i nieprawd. Przykre że świetni dziennikarze muszą dzielić antenę z niedoukami, którzy nie potrafią złożyć poprawnie zdania. Zresztą niewielu tych którzy kwalifikują się do ZM już zostało. Zwolniono rzeszę tych z pasją na rzecz tych z politycznego nadania.
15 0
odpowiedź
User
ert
dni pieroga mają większy prestiż niż to....
1 5
odpowiedź