SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złoty mocno zyskał na wartości po przyjęciu planu pomocowego dla Grecji

Poniedziałek przyniósł silne odreagowanie zeszłotygodniowej przeceny złotego. W ocenie analityków, podobnie jak w przypadku innych rynków, impulsem do tego były podjęte w weekend decyzje zmierzające do ustabilizowania sytuacji w krajach strefy euro, mających problemy z zadłużeniem.

Złoty mocno zyskał na wartości po przyjęciu planu pomocowego dla Grecji

"W weekend unijni ministrowie finansów, na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli, zdecydowali o utworzeniu specjalnego funduszu ratunkowego dla dotkniętych kryzysem państw strefy euro. To wpisało się w decyzję Międzynarodowego Funduszu Walutowego o udzieleniu Grecji 30 mld euro pożyczki, w ramach opiewającego na 110 mld euro pakietu wsparcia dla tego kraju przygotowanego przez MFW i UE. Istotnym wydarzeniem była też decyzja o zakupie rządowego długu przez Europejski Bank Centralny oraz decyzja Rezerwy Federalnej o przywróceniu swapów dolarowych" - powiedział analityk X-Trade Brokers, Marcin Kiepas.

W efekcie o godzinie 16:58 kurs dolara testował poziom 3,1280 zł wobec 3,2779 zł w piątek pod koniec handlu, a kurs euro spadł do poziomu 4,0126 zł z 4,1522 zł.

"W ciągu dnia kursy tych par były jeszcze niższe. Za dolara trzeba było zapłacić nieco ponad 3,04 zł, a za euro poniżej 3,98 zł. Jednak silne cofnięcie EUR/USD, po początkowym wzroście do 1,3092 dolara (1,2832 dolara w piątek), ograniczyło proces umocnienia złotego" - zauważył analityk.

W jego ocenie w kolejnych dniach złoty w dalszym ciągu będzie pozostawał pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Te zaś w głównej mierze będą kształtowane przez ocenę podjętych w ostatni weekend decyzji zmierzających do ustabilizowania się sytuacji na rynkach finansowych.

"Wydaje się, że powinny dominować umiarkowanie optymistyczne nastroje. A to, po ewentualnym odreagowaniu we wtorek dzisiejszych zmian, będzie tworzyć warunki do umocnienia złotego w tym tygodniu" - podsumował Marcin Kiepas.

W poniedziałek po godz. 17:10 za jedno euro płacono 4,0036 zł, a za dolara 3,1164 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2846.

W poniedziałek ok. godz. 09:40 za jedno euro płacono 4,0074 zł a za dolara 3,0943 zł. Kurs euro/dolar 1,2975 zł.

W piątek po godzinie 17:00 za jedno euro płacono 4,1670 zł a za dolara 3,2939 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2650.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złoty mocno zyskał na wartości po przyjęciu planu pomocowego dla Grecji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl