SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł aktor Jerzy Kuczera

Nie żyje Jerzy Kuczera - aktor znany ze spektakli teatralnych, filmów i seriali. Był szefem katowickiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich.

Jerzy Kuczera, fot. ZASPArticle

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy dzisiaj wiadomość o odejściu naszego drogiego kolegi i byłego przewodniczącego Oddziału ZASP w Katowicach - Jerzego Kuczery - poinformował w sobotę katowicki oddział Związku Artystów Scen Polskich.

Jerzy Kuczera w 1974 roku ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Debiutował na deskach Teatru Płockiego, z którym był związany do 1997 roku. Potem przez wiele lat grał w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Miał w dorobku kilkadziesiąt ról teatralnych, m.in. w „Mężu i żonie”, „Jak wam się podoba”, „Trzech siostrach”, „Weselu”, „Odprawie posłów greckich”, „Popiele i diamencie”, „Amadeuszu”, „Wyzwoleniu”, „Hamlecie”, „Dziadach”, „Przygodach Sindbada Żeglarza”. Występował również w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach „Warszawiank”, „Młyn”, „Uczeń diabła”, „Prawie głosu” i „Kucharkach”.

Występował również w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach „Warszawiank”, „Młyn”, „Uczeń diabła”, „Prawie głosu” i „Kucharkach”.

Ponadto Jerzy Kuczera grał w filmach (m.in. „Na straży swej stać będę”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Paciorki jednego różańca”) oraz serialach (m.in. „Blisko, coraz bliżej”, „Pierwsza miłość”, „Kryminalni”).

 

Jerzy Kuczera został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat nagrody „Aktor-Animator Kultury” przyznawanej przez Towarzystwo Kultury Teatralnej z 1994 roku. Rok później otrzymał wyróżnienie podczas I Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Janusza w spektaklu „Hałdy” St. Bieniasza. Otrzymał także nagrodę im. Leny Starke za rolę Von Kalba w sztuce „Intryga i miłość” F. Schillera (reż. K. Babicki) oraz Nagrodę Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Jest także laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego 2013 za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.

Dołącz do dyskusji: Zmarł aktor Jerzy Kuczera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl